بیماریهای کودک و فتق ناف  
 
 
 
 
     
 
   
 

تنها ارتیاط خونی جنین با مادر از طریق جفت و بند ناف است . بند ناف واسطه ارسال مواد غذایی از بدن مادر از طریق جفت به کودک است . با تولد نوزاد این بزرگترین پل ارتباطی مادر و کودک قطع می شود و از آن پس خون نوزاد مستقل شده و سیستم گردش خونی جفتی کاملاً معکوس شده و کودک زندگی دوباره ای پیدا می کند . بند ناف ممکن است در موقع تولد بسیار کوتاه و یا بسیار بلند باشد . اختلالات عروقی بند ناف ، عفونت بند ناف ، و ضربه های وارده به آن و غیره می تواند نوزاد را با مخاطراتی روبه ور کند بعد از تولد بند ناف قطع شده و محکم بسته می شود ، بلافاصله در اثر انقباض و کم کم مسدود شدن عروق بند ناف خونریزی آن متوقف شده و سپس خشک شده ، حداکثر تا هفته دوم بعد از تولد از بدن نوزاد جدا می شود .

چنانچه محیط ناف خشک باشد این جداشدن زودتر اتفاق می افتد ولی اگر مرطوب نگه داشته شود یا عفونت پیدا کند و یا در بعضی از بیماریهای نوزاد ممکن است دیرتر جدا شود ، بند ناف تا زمانی که خشک باشد و عاری از عفونت باشد به هیچ داروی خاص یا دستکاری یا گاز استریل نیازی ندارد . ولی چنانچه خونریزی داشته باشد و یا التهاب و تورم و قرمزی اطراف آن نباشد و یا ترشحات چرکی داشته باشد و توسط پزشک معاینه درمان سریع شروع شود نوزادان به علت اختلالات انعقادی طبیعی که دارند ممکن است دچار خونریزی از محل ناف شوند که خوشبختانه با تزریق دارو مناسب این خونگیری قابل کنترل است و هیچ گونه نگرانی ایجاد نمی کند .

پوشاندن ناف نوزاد یا قنداق کردن نوزاد یا پوشاندن ناف با پوشک ، باعث تأخیر در جدا شدن ناف کودک می شود . همچنین شستن مداوم و مرطوب نگه داشتن پوست و ناف نوزاد تأخیر در جداشدن بند ناف را به دنبال دارد و عفونت ثانویه نیز ایجاد می کند . در بعضی از موارد اختلالات مادرزادی ناف در اثر ارتباط با مثانه یا روده یا سایر احشاء داخل شکمی ممکن است باعث ترشحات غیر عادی ناف و یا مسائل اداری و ... شود که نیاز به اقدام جراحی دارند .

بعضی از نوزادان ممکن از همان ابتدای تولد دارای فتق نافی باشند که با افتادن بند ناف فتق مشخص شده و توجه و توجه خانواده را جلب می کند . فتق های نافی کوچک در زیر یکسالگی نیاز به اقدام خاصی ندارد ولی چنانچه بزرگ باشد حتماً باید توسط جراحی اقدام لازم انجام شود .

از مشخصات فتق نوزاد این است که در شرایط مختلف تغییر اندازه پیدا می کند و روده را به راحتی در فتق های بزرگتر می توان لمس کرد و صدای روده را نیز می توان شنید . هر گونه دستکاری فتق ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد .توده های نافی در نوزاد و کودک غیر طبیعی است چنانچه اشکالات مادرزادی در دیواره شکم و ناف باشد و باعث بیرون آمدن قسمتی از روده ها به بیرون از شکم شود و یا همراه با سایر اختلالات مادرزادی باشد باید بررسی و درمان جدی صورت گیرد . هر گونه عفونت ناف ممکن است مستقیماً باعث عفونت خون نوزاد شده و حتی منجر به مرگ نوزاد شود . استفاده از پماد ، خمیر ، دارو ، بتادین ، الکل و یا هر داروی دیگر برای ناف ممکن است مخاطرات جدی برای سلامت کودک داشته باشد . از طرفی یکی از راههای مهم تغذیه نوزاد بعد از شیر مادر در کودکان بسیار بد حال در بیمارستان همین بند ناف است باید در حفظ آن خصوصاً در کودکان نارس و یا کودکانی که زردی تلاش کرد!

بیماریهای کودک و فتق ناف

فتق ناف در نوزاد ممکن است علامتی از بیماریهای دیگر نوزاد باشد یکی از مهمترین بیماریهایی که می تواند همراه با فتق ناف باشد کم کاری مادرزادی تیروئید است که تشخیص و درمان به موقع آن می تواند از عقب افتادگی کودک جلوگیری کند . در ضمن بسیاری از بیماریهای دیگر مثل : سندرم دان ، اختلالات کروموزومی ، اختلالات اسکلتی و عضلانی می تواند باعث ایجاد فتق نافی شود .

   
   

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 

نوزادان نارس با تماس با والدینشان احساس آرامش بیشتری می‌کنند و تحمل درد در آنها بالا می‌رود.
به گزارش بی بی سی، تحقیقات جدید نشان داده است که همه کودکان نارس زمانی که با والدینشان تماس بدنی داشته باشند احساس بهتری می‌کنند و تحمل درد در آنان بالا می‌رود.

محققان کانادائی ادعا می‌کنند کودکان نارسی که حتی تنها 28 هفته دارند و در محفظه‌های پزشکی نگهداری می‌شوند در تماس با والدینشان احساس بهتری دارند و در مقابل انواع معاینات پزشکی دردآور مقاوم‌تر می‌شوند.
به گفته این افراد تماس بدنی نوزادان حتی بسیار نارس می‌تواند به در بهبودشان کمک کند و این کار باید در بیمارستان‌ها رواج داده شود.
این تحقیق در حالی به اثبات رسیده است که پیش‌تر تصور می‌شد نوزادان نارس به علت به دنیا آمدن زودتر از موعد هیچ احساسی به تماس با والدینشان ندارند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 

متخصصان طب کودکان هرگونه استفاده از آب در کودکان زیرشش ماه را زیان آور می دانند و به شدت توصیه می کنند این اقدام صورت نگیرد.


به گزارش سلامت نیوزبه نقل از تلویزیون فاکس نیوز ، نتایج تحقیقات دانشمندان مرکز تغذیه دانشگاه جانزهاپکینز آمریکا حاکی از آن است که نباید به کودکان زیر شش ماه آب داد.

به گفته این دانشمندان کودکان در این سن بیشتر از سنین دیگر در معرض خطر ابتلا به نوعی بیماری به نام مسمومیت آبی قرار دارند که می تواند به سکته مغزی و حتی به مرگ آنها منجرشود.
کلیه های کودکان زیر شش ماه توانایی این را نداردکه به تصفیه آب بپردازد و در نتیجه آب در کلیه های آنها انباشت می شود و متعاقب آن بافتهای آنها بویژه مغز متورم می شود.
تورم مغزی نیز می تواند به سکته مغزی و مرگ این نوزادان منجر شود.
دادن آب به کودکان زیرشش ماه باید با تجویز مشخص پزشک باشد و باید با متخصص درباره نحوه افزایش یا کاهش آب در رژیم غذایی کودکان مشورت شود

__________________

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 


شایعترین علل تشنج در دوران نوزادی، نرسیدن اکسیژن به مغز آنهاست که ممکن است در اثر حوادث زایمانی برای کودک همچون پیچیدن بند ناف به دور گردن آنها و یا نارس بودن کودک به وجود آید. 
28 روز اول زندگی (نوزادی) مهمترین و حساس ترین دوران زندگی فرد است که گذر از این دوران بدون ابتلا به بیماری های تهدید کننده حیات می تواند تا حدودی ضامن بقای فرد در زندگی او باشد.
متأسفانه در کشور ما با وجود این که به پیشرفت های زیادی در زمینه بهداشتی رسیده ایم اما هنوز شاهد مرگ و میر زیادی در زمان نوزادی هستیم که از مهمترین و تأثیرگذارترین آن، تشنج دوران نوزادی است.

تشنجات نوزادی عمدتاً به دو صورت فوکال و منتشره است که بیشتر به صورت موضعی دیده می شوند و به راحتی قابل تشخیص نیستند، همچنین شایع ترین فرم تشنج، تشنجات sabtle است که در نوزادان بیشتر دیده می شود. 
این نوع تشنج به صورت مکیدن لب، حرکت چرخشی چشم، حرکت پاها به صورت پا زدن رکابی، قطع تنفس یا آپنه (که بیشتر در نوزادان نارس دیده می شود) است.

شایعترین علل نرسیدن اکسیژن به مغز است که می تواند علل مختلفی داشته باشد. همچنین خون ریزی داخل مغزی که بیشتر در نوزادان نارس شایع است، کاهش قند خون، کاهش کلسیم و منیزیم، کاهش و افزایش سدیم از جمله مواردی هستند که در تشنجات نوزادی مؤثر هستند. 
راه های تشخیصی علل تشنج با شرح حال و معاینه فیزیکی پزشک موثر است، مثلاً انجام آزمایش ساده برای تشخیص اینکه آیا تشنج در اثر کاهش قند، کلسیم و منیزیم و افزایش و یا کاهش سدیم بوده یا نه و همچنین با استفاده از اقدامی مثل سونوگرافی از جمجمه با تشخیص این که آیا در اثر اشکال در مغز خونریزی ایجاد شده یا خیر صورت می گیرد. 
آزمایشاتی مانند MRI به دلیل طولانی بودن آن و با توجه به شرایط کودک و نیز رادیولوژی برای کودکان بدحال می تواند مضر باشد. بهتر است در زمانی که نوزاد وضعیت پایدارتری دارد این کار انجام شود. 
نوع درمان بسته به علت به وجود آمدن این مشکل متفاوت خواهد بود

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 

پژوهشگران هشدار دادند که داروهای سرفه و سرماخوردگی می توانند تاثیر مضر و خطرناکی روی کودکان بر جای بگذارند.


با توجه به نتایج پژوهش اخیر، متخصصان توصیه می کنند که پزشکان باید درباره استفاده از این داروها که خطرات بالقوه دارند با والدین مشورت کنند.

دراین تحقیق که از سوی پژوهشگران شبکه داروهای اورژانس به سرپرستی دکتر کاترین اودونل در بیمارستان اطفال بوستون انجام گرفته، استفاده از داروهای قابل تجویز بدون نسخه پزشک موسوم به داروهای اوتی سی در کودکان زیر دو سال را مورد بررسی و مطالعه قرار دارند.
این پژوهشگران دریافتند که از هر سه کودک زیر دو سال و مبتلا به برونشیت به یک کودک داروهای سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه پزشک در مدت یک هفته قبل از رساندن کودک به بخش اورژانس خورانده شده است.
بیماری برونشیت یک بیماری عفونی در مجاری تحتانی دستگاه تنفسی است که با آبریزش بینی، سرفه شدید و خس خس سینه و یا حتی دشواری در تنفس توام است.
با توجه به نتایج بررسی ها در این تحقیق نسبت به استفاده از داروهای فوق در کودکان زیر سن دو سالگی هشدار داده شده است.
هم چنین کارخانه تولید کننده این داروها و سازمان غذا و داروی آمریکا در نظر دارند روی برچسب های دارویی هشدارهایی را برای کنترل استفاده از داروهای فوق در کودکان منتشر کنند.
دکتر او دونل دراین باره اظهار داشت: ما در تلاش هستیم تا علاوه بر استفاده از برچسب های هشداردهنده بررسی کنیم که آیا والدین و پزشکان به جای استفاده از این داروها به روشهای درمانی دیگر و جایگزین روی می آورند؟
با توجه به این واقعیت که فرمول های عادی و غیرفشرده از داروهای سرفه و سرماخورگی بدون نیاز به نسخه پزشک قابل دسترسی هستند، لذا محققان پزشکان را تشویق می کنند که حتما در مورد تاثیرات احتمالی مخرب این داروها بر روی کودکان با تمام والدین مشورت کنند و اطلاع رسانی گسترده در این زمینه در بین پدرها و مادرها صورت گیرد.
نتایج تحقیقات نشان می دهد که عواملی چون مراقبت های روزانه از کودکان، تماس با دود سیگار، استفاده اخیر از آنتی بیوتیک ها و نیز وجود علامت خس خس سینه با استفاده زیاد از داروهای او تی سی، سرفه و سرماخوردگی توام بودند.
نتایج این پژوهش در نشست سالانه 2008 Saem ارائه شده است.
این در حالی است که تحقیقات جدید از سوی پژوهشگران دانشگاه بوستون نشان داده است که تقریبا از هر 10 کودک آمریکایی یک کودک به طور هفتگی از داروهای سرفه و سرماخوردگی استفاده می کنند. در حالی که این قبیل داروها به طور گسترده در آمریکا برای اطفال استفاده می شوند اما تعداد دفعات مصرف آنها هنوز به طور جدی مورد مطالعه قرار نگرفته است.
پژوهشگران دانشگاه بوستون هشدار دادند که مصرف بدون برنامه و بی رویه داروهای فوق می تواند عوارض خطرناکی در پی داشته باشد و بلکه حتی منجر به مرگ اطفال شود.
متخصصان می گویند: در حال حاضر نگرانی ها نسبت به عوارض خطرناک مصرف این داروها رو به افزایش است. در حالی که شواهد علمی کافی نیز برای اثبات تاثیر نامطلوب آنها بر روی کودکان وجود ندارد.
در پژوهش دانشگاه بوستون، متخصصان اطلاعات جمع آوری شده بین سالهای 1999 تا 2006 را در یک بررسی تلفنی مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و نتایج یافته های خود را در نشست انجمن های آکادمیک اطفال در هونولولو ارائه کرده اند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 ارتباط مرگ نوزادان در خواب با باکتری ها

پزشکان یک قدم به درک علل مرگ درخواب بعضی از نوزادان نزدیک تر شدند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه گاردین در اینترنت در تحقیقی ده ساله در این باره در بیمارستانی در شهر لندن محققان دریافتند ارتباطی بین این نوع مرگ و عفونت های باکتریایی وجود دارد.
در حال حاضر آنها می گویندهنوز اطمینان صد درصدی به وجود این ارتباط ندارند و نمی دانند که مرگ نوزادانی که در خواب مرده اند به علت عفونت باکتری بوده یا نه ؛ ولی بررسی ها شک آنها را تقویت کرده است .
پژوهشگران می گویند ارتباطی بین این مرگ ها و باکتری هایی از قبیل استافیلوکوک و چند نوع دیگر از باکتری ها ممکن است وجود داشته باشد.
در سال 2005 تنها در انگلیس 268 مورد مرگ در خواب نوزادان گزارش شد.
پزشکان توصیه می کنند برای اجتناب از این نوع مرگ ، والدین باید نوزادان را به پشت بخوابانند و از استعمال دخانیات هم خودداری کنند.
والدین نباید نوزادان را روی تختی که خود استفاده می کنند بخوابانند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 به کودکان هنگام اسهال نوشابه ندهید

متخصصان توصیه می کنند از مصرف نوشابه برای کودکان مبتلا به اسهال و استفراغ باید خودداری کرد .


اسهال و استفراغ یکی از عوارض شایع دوره کودکی است که در موارد شدید ، باعث کم آبی بدن کودکان می شود .
هر چند پیشتر متخصصان مصرف نوشابه را برای جبران کم آبی کودکان توصیه می کردند اما پژوهشگران با درج مقاله ای در مجله آرشیو بیماریهای کودکان اعلام کردند : میزان قند نوشابه های رایج ، بیش از حد مجاز و میزان نمک آنها کمتر از حدی است که کمبود آب و املاح کودکان بیمار را جبران کند .
متخصصان تاکید می کنند ، او آر اس ، بهترین محلول برای جبران کم آبی کودکان مبتلا به اسهال و استفراغ است
__________________

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 

۱- اهمیت شروع ورزش از دوران کودکی اکثر تحقیقات اثر فعالیت فیزیکی ر ا در افراد بالغ بررسی کرده اند و کمتر به موضوع کودکان پرداخته اند . در صورتیکه اثرات فعالیت فیزیکی در دوران کودکی همانند بزرگسالی است . کودکان به فعالیت نیاز دارند تا از ان طریق ابراز وجود کنند ، مهارتهایی را بیاموزند تا بر احساس اعتماد به نفس و شایستگی های اجتماعی خویش بیفزایند و با انجام مهارتهای گوناگون حرکتی و بدنی شالوده زندگی فعال بزرگسالی خود را پی ریزی کنند . بریزند و بنابر اهمیت این موضوع کشورهای پیشرفته جهان معتقدند که پایه های اصلی یادگیری و شخصیت و افراد در دوران کودکی شکل می گیرد و حرکت و فعالیتهای بدنی و ورزش به عنوان یک نیاز اسامی برای بهزیستی افراد بشری و جوامع علمی پذیرفته شده است .
۲- نقش ورزش در رشد مناسب جسمی کودکان کودک در ابتدا به علت ناتوانی ، متکی به دیگران است اما در او امکان رشد وجود دارد ، تغییر وضعیت او از بی تعادلی و ناتوانی به سوی استقلال عملی بسیار کند است و در طول مراحل صورت می گیرد و رشد دستگاه عصبی و عضلات و شکل گیری آنها با گذشت زمان تکامل می یابد وقتی کودک بیاموزد چگونه دستورالعمل ها و قوانین را اجرا کند با دیگران چگونه همکاری کند ، چگونه نوبت را رعایت کرده و یا از قوانین اطاعت کند و به چه ترتیب با دیگران تشریک مساعی نماید . همگی قواعد اجتماعی و قوانینی هستند که کودک فقط به هنگام بازی و ورزش آنها را فرا می گیرد ، از طریق ورزش کردن است که کودک خلاقیت ها و مهارت ها و توانمندی های جسمی لازم را در زندگی اش تقویت می کند و بزرگ می شود .
۳- نقش ورزش در رشد روانی کودکان یکی از متمایزترین جنبه های حیات معنوی هر فرد شخصیت او می باشد و یکی از گستره ترین عقاید این است که ورزش از راههای گوناگون در روحیه و شخصیت ورزشکاران اثر مثبت می گذارد تلاش و کوشش کودکان برای به دست آوردن موفقیت ورزشی اعتماد به نفس او را بالا می برد و چون ورزش همیشه با پیروزی قرین نیست کودکان با این واقعیت از زندگی آشنا می شوند و می فهمند که همیشه نمی توان در هر شرایطی پیروز بود بلکه شکست هم واقعیتی است که باید آن را شناخت و تحمل پذیرش آن را داشت و همین الگوهای حرکتی و مهارتی در سنین کودکی زمینه ساز اصلی رشد در ابعاد روانی و معنوی است .
۴- تأثیر ورزش در روند یادگیری کودکان بازی و ورزش لذت اصلی دوران کودکی است و در عین حال این اولین راهی است که کودک به کمک ان در مورد خودش ، دیگران و دنیای اطرافش می آموزد و بسیاری از دانشمندان علوم تربیتی و تربیت بدنی معتقدند که پایه های اصلی یادگیری از حرکت آغاز می شود و تربیت بدنی را تعلیم و تربیت کل انسان از طریق بدن می دانند اما تحلیلی وجود ندارد که روشن کند کودکان چگونه یک مهارت را می آموزند . از آنجائیکه خصوصیات بارز کودکان عضلات ضعیف ، قدرت تمرکز پایین ، حرکات و حالات بچه گانه و انعطاف پذیری خوب می باشد ، حوزه تخصص کودک چندان محدود و روشن نیست ، ورزش برای این گروه باید بیشتر جنبه بازی و سرگرمی داشته باشد هر کودکی ممکن است ساعتها در حیاط بازی کند بدون آنکه مشکل خاصی بر او عارض شود ولی وقتی تمرینات سازمان یافته انجام دهد دچار انواع دردهای زانو ، ساق پا ، پشت پا و .... می شود .
۵- ویژگیهای ورزش کودکان کودکان صرف نظر از هر فرهنگ و ملیتی که داشته باشند و در هر گوشه از دنیا که زندگی کنند بازی می کنند ، حتی زمانی که از این همه تنوع و دگرگونی در ساخت اسباب بازیها خبری نبود دیرینه شناسان شواهدی دال بر وجود اسباب بازی در هنگام پیدایش انسانهای ماقبل تاریخ کشف کرده اند اما اهمیت نقش ان در تکامل هوش کودک بتازگی کشف شده است تحقیقات امروز بر فعالیتهای بدنی همه جانبه تأکید دارد لازمه آن ایجاد برنامه های ورزشی و تشویق کودکان به درگیر شدن در انواع وسیع فعالیتها است کودکان در رقابتهای ورزشی و بازی از استعدادهای نهفته خود مطلع می شوند اطلاع یافتن فرد از استعدادهای نهفته خود می تواند امید او را به موقعیتهای ورزشی و غیرورزشی افزایش دهد به طور کلی ورزش برای کودکان با هر توانایی و در هر سنی مهم است زیرا پایه خواندن ، نوشتن ، منطق ریاضی و خلاقیت کودک از بازی شروع می شود .
۶- نقش مادران در تشویق کودکان به ورزش والدین اولین همبازی کودکانشان هستند و تحقیقات در این زمینه نشان میدهد کودکانی که بیشتر با والدینشان بازی می کنند از رشد عقلی بیشتری برخوردارند اعتقاد والدین در مورد ورزش ، تشویق مستقیم آنها و مهمتر از آن نقش و نیروی والدین به عنوان الگوی رفتار است که در سطح فعالیت کودکان تأثیر می گذارد . نقش اولیا در درگیر شدن کودکان در ورزش بسیار حیاتی است و اولیا می توانند میزان توانایی های بچه های خود را در رقابتهای ورزشی بسنجند و بشناسند .
۷- نقش مربیان مهدکودک در ورزش کودکان بعد از خانواده مربی آموزش دهنده اصلی کودک است کودکانی که بغیر از پدر ، مادر با مربیان مهدکودک بازی و ورزش می کنند و می توانند بازیهایشان را با آنها سهیم کنند طبیعتاً از هوش بالاتری برخوردارند . بنابراین مربیان باید شخصیت مطلوب ، هوشمند و قوی داشته باشند و پیشرفت در ورزش به میزان بسیار بستگی به توانائیها و صلاحیت های کادر آموزشی و به طور کلی و کیفیت فنی و آموزشی مربیان دارد .
۸- آموزش نرمشهای مناسب و بازیهای ورزشی در سنین کودکی کودکان پس از خواب بیشترین وقت خود را صرف بازی میکنند ،‌کودکان بیشتر به این دلیل به بازی می پردازند که لذتبخش است و در واقع بخش فطری از آموزش آنهاست زیرا کودک در بازی می آموزد و قمست مهمی از شخصیتش تکوین می یابد کودک در بازی براحتی می سازد ، خلق می کند و براحتی می تواند بازی دیگری را جایگزین کند . در بازی حوزه تخصص کودک چندان محدود و روشن نیست زیرا کودک برای تسلط یافتن بر بازی به آموزش خاصی نیازمند نیست ، شاید مهمترین تعریف بازی این باشد که « بازی یک لذت است »

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 

شیوه استفاده کودک از زبان و حرکتهای فیزیکی برای برقراری ارتباطهای کلامی و غیر کلامی یکی از بهترین نشانه های اولیه ای است که می تواند اختلالات رشدی کودک مانند اوتیسم (Autism) را که ممکن است مانع رشد اجتماعی یا شناختی کودک شوند نشان دهد.
اختلالاتی مانند "اوتیسم" که اختلالات رشدی فراگیر نامیده می شوند، نتیجه مشکلات عصبی هستند که بر نواحی خاصی از مغز اثر می گذارند. اوتیسم یک نقص رشدی پیچیده است که ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای مبتلایان به این بیماری مشکل می کند. این بیماری معمولا در سه سال اول زندگی ظاهر می شود و به دلایلی که هنوز مشخص نیست میزان شیوع آن در پسران چهار برابر دختران است. پیشرفتهای اخیر در تحقیقات مغزی نشان داده اند که محیط زیست بر روی مغز کودک اثر می گذارد. همچنین این تحقیقات بر اهمیت تشخیص و درمان زود هنگام تاکید می کنند:
زیرا مغز بر مبنای یک قاعده معروف کار می کند که متخصصان آن را "یا از مغزت استفاده کن یا اینکه آن را از دست می دهی" نامیده اند و در نتیجه تجربه های اولیه کودک می توانند ساختار مغز او را شکل دهند؛ پس باید به محض اینکه متوجه شدید کودک شما به کمک پزشک نیاز دارد فورا به دکتر مراجعه کنید. به غریزه خود اعتماد کنید و اگر فکر می کنید که مشکلی وجود دارد با پزشک مشورت کرده یا به درمانگاههای مخصوص درمان زود هنگام کودکان برای ارزیابی وضعیت کودک مراجعه کنید. موارد زیر ممکن است نشانه های اولیه بروز تاخیر رشدی یا شناختی باشند.
سن نشانه
13 تا 18 ماهگی
* هنگام نگاه کردن به شما لبخند نمی زند یا نمی خندد.
* به طور مرتب سعی نمی کند تا از خودش صدایی دربیاورد.
* در هنگام حرف زدن صرفا از یک حرف بی صدا استفاده می کند نه بیشتر.
* چیزهایی را که برایش جذاب است به شما نشان نمی دهد یا به آنها اشاره نمی کند.
* نسبت به شنیدن اسم خودش واکنش نشان نمی دهد.
* نسبت به صداهای آشنا (صدای زنگ تلفن، صدای پدرش و...) پاسخی نمی دهد که نشانه شناختن این صداها باشد.
* هنگام ارتباط برقرار کردن با دیگران از حرکات اعضای بدن استفاده نمی کند (مثلا دستش را برای خداحافظی کردن تکان نمی دهد).
* نمی گذارد که شما بفهمید او چه چیزهایی را می خواهد یا نمی خواهد.
* در بازیهای گروهی شرکت نمی کند.
* حرکات دیگران را تقلید نمی کند و تلاش نمی کند که صداها یا آوازها را تقلید کند.
* با اسباب بازیهای متنوع (خانه سازی کتاب عروسک ماشین و...) بازی نمی کند.
19 تا 24 ماهگی
* هنگام بازی کردن با دیگران رابطه برقرار نمی کند (مثلا چیزی را به بقیه نشان نمی دهد، اسباب بازی را به دیگری نمی دهد و منتظر واکنش دیگران نمی ماند).
* عکس افراد یا چیزهای آشنا را تشخیص نمی دهد (مثلا تلاش نمی کند آنها را با دست نشان بدهد یا با دیدن آنها سعی نمی کند حرف بزند).
* در بازیهایی که لازم است نقش کسی یا چیزی را بازی کند (مثلا در غذا دادن به عروسکهایش) شرکت نمی کند.
25 تا 30 ماهگی
* به داستانهای مصور گوش نمی دهد.
* عکسها را نام نمی برد.
* دستورهای ساده را رعایت نمی کند.
30 تا 36 ماهگی
* درباره تجربه های اخیر خود سوال نمی پرسد.
* حالت فیزیکی خود (مثلا گرسنگی یا درد) را بیان نمی کند.
* دستوراتی را که از دو یا سه بخش تشکیل شده باشند رعایت نمی کند.
* در بازیهای نمادین (مثلا استفاده از یک موز به جای تلفن یا یک آجر خانه سازی به جای ماشین) شرکت نمی کند.
* در تبادلهای کلامی کوتاه شرکت نمی کند و از زبان صرفا برای برآورده کردن نیازهایش استفاده می کند.
* برای حداقل 10 دقیقه توجهش را بر روی یک کار خاص متمرکز نمی کند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 

داروهای ضد سرفه در اطفال چگونه مصرف میشود؟ برای کودکان و همچنین والدین آنها، یکی از دردسرسازترین مشکلات تنفسی کودکان که معمولا به دنبال سرماخوردگی و دیگر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی URI ایجاد می شود، سرفه های ناراحت کننده ای است که هنگام شب بیشتر می شود و برنامه خواب کودک و پدر و مادر را به هم می زند . به همین دلیل ، سرفه یکی از شایع ترین علل مراجعه به پزشک اطفال است و پدر و مادرها هم سالانه هزینه های هنگفتی برای خرید داروهای ضدسرفه (OTC بدون نیاز به نسخه پزشک) صرف می کنند .
در مطالعه ای که نتایج آن سال 1994 در نشریه JAMA به چاپ رسید، پژوهشگران دریافتند که 53/7 درصد والدین کودکان 3ساله در 3ماه گذشته برای فرزندان خود از داروهای OTC کمک گرفته اند که شایع ترین آنها، استامینوفین و داروهای سرماخوردگی بوده و بدیهی است که چنین استفاده گسترده ای از داروهای سرماخوردگی نمی تواند بدون عوارض جانبی باشد . گروهی رایج از داروهای مورد استفاده ، داروهای ضدسرفه نظیر دیفن هیدرامین و دکسترومتورفان هستند. با وجود این که این داروها تاثیر نسبتا خوبی در بزرگسالان دارند ولی پژوهشی که نتایج آن در شماره جولای ژورنال Pediatric به چاپ رسیده ، اصولا مصرف این داروها در کودکان را مورد سوال قرار داده و تاثیر آنها در مهار سرفه را تنها معادل آب قند دانسته است.«نه دکسترومتورفان و نه دیفن هیدرامین ، هیچیک در کنترل سرفه و بهبود کیفیت خواب کودکان ، مزیتی بر پلاسبو ندارند.»
این مطلبی است که در مقاله بالا، به آن اشاره شده است . دکتر یان.ام.پاول و همکارانش از کالج پزشکی ایالت پنسیلوانیا که مطالعه مزبور را به انجام رسانده اند در این مقاله می گویند: «در حال حاضر، فقدان یک دستورالعمل مشخص درباره درمان علامتی کودکانی که به دنبال URI ( عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی) دچار سرفه شده اند، محیطی را فراهم کرده که در آن متخصصان اطفال به وفور این داروها را تجویز می کنند، سایتهای مختلف اینترنتی هر کدام پیشنهادی در این زمینه ارائه می کنند و به دنبال آنها، پدر و مادرها هم برای تهیه داروهای سرکوب کننده سرفه و انواع آنتی هیستامین ها برای بهبود علایم فرزندانشان اقدام می کنند .»
به گفته پژوهشگران ، هدف آنها از انجام این مطالعه ، این بود که ببینند آیا مصرف دکسترومتورفان یا شربت دیفن هیدرامین در کودکانی که به دنبال URI دچار سرفه حاد شده اند، تاثیری بر بهبود سرفه های شبانه آنها خواهد داشت یا خیر؟ در این مطالعه که به صورت دوسوکور انجام شد، یکصد کودک 2 تا 18 سال دچار سرماخوردگی و سرفه های شبانه که به طور متوسط 4 روز از بیماری آنها می گذشت ، در مرکز پزشکی Penn State Hershey مورد مطالعه قرار گرفتند.این کودکان به 3گروه تقسیم شدند و به ترتیب دکسترومتورفان ، دیفن هیدرامین و پلاسبو دریافت کردند و از والدین آنها خواسته شد، داروها را نیم ساعت پیش از خواب به فرزندانشان بدهند . در شب دوم مصرف داروها، صرف نظر از این که در کدام گروه قرار داشتند، وضعیت کودکان به طور قابل ملاحظه ای بهتر شده بود و والدین می گفتند که نه تنها سرفه فرزندشان بهبود یافته بلکه همگی آنها از شروع درمان ، خواب بهتری داشته اند و در واقع نه دکسترومتورفان و نه دیفن هیدرامین ، هیچ یک مزیتی بر پلاسبو نداشتند؛ بعلاوه در گروهی که از دکسترومتورفان استفاده می کردند، مواردی از بی خوابی به دنبال مصرف دارو گزارش شد و در گروهی که دیفن هیدرامین مصرف کرده بودند، چرت زدن و خواب آلودگی بیشتر دیده می شد .
دکسترومتورفان و دیفن هیدرامین ، هر دو توانایی ایجاد توکسیستی و سمیت را دارا هستند . عوارض جانبی دکسترومتورفان عبارت است از:دیستونی ، آنافیلاکسی ، ماستوسیتوز بولوز، وابستگی ، سایکوز، هالوسیناسیون ، آتاکسی ، بی خوابی ، دیابت تیپ یک و مرگ در دوزهای بالا.این عوارض بویژه در صورت مصرف همراه با دیگر داروها دیده می شوند. علاوه بر اینها، دکسترومتورفان میان نوجوانان مورد abuse نیز قرار می گیرد . عوارض جانبی دیفن هیدرامین نیز بویژه در صورت مصرف طولانی مدت آن به وجود می آید و عبارتست از: خواب آلودگی ، restlessness ، اضطراب ، دیستونی ، وابستگی ، سایکوز، دیس آریتمی قلبی ، موج QT طولانی ، رابدومیولیز، تشنج و حتی مرگ . پژوهشگران در این مقاله تاکید کرده اند که دکسترومتورفان و دیفن هیدرامین هیچ مزیتی بر پلاسبو در بهبود سرفه های شبانه کودکان به دنبال URI و کیفیت خواب آنان ندارد؛ بنابراین همه پزشکان باید به این مساله توجه داشته باشند و هنگام تجویز چنین داروهایی ، عوارض جانبی و هزینه آنها را هم مدنظر قرار دهند.در واقع ، سرماخوردگی و علایم آن ، بیشتر اوقات با گذشت زمان و بدون نیاز به دارو بهبود می یابد، ولی اگر اصرار به استفاده از داروهای سرماخوردگی دارید، بد نیست به توصیه های دکتر ورونیکاگان ، متخصص اطفال در گفتگو با WebMD توجه کنید . وی توصیه می کند که هنگام تجویز این داروها یا هنگام خرید داروهای بدون نسخه از سوی والدین ، داروهایی تجویز شوند که به جای چند جزئ فعال ، تنها یک جزئ فعال داشته باشند و بیش از 3 روز هم مورد استفاده قرار نگیرند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٩:٥٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢٩

 

یک‌ عفونت‌ وخیم‌ ویروسی‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ که‌ در اثر هاری‌ (آب‌ ترسی‌) گاز گرفتگی‌ حیوانات‌ مبتلا به‌ انسان‌ منتقل‌ می‌شود.
علایم شایع
در 23% بیماران‌، علایم‌ ممکن‌ است‌ 3-1 ماه‌ پس‌ از گاز گرفتگی‌ حیوان‌ متبلا ظاهر گردد ولی‌ گاهی‌ این‌ مدت‌ تنها پنج‌ روز و گاهی‌ تا پنج‌ سال‌ به‌ طول‌ می‌انجامد. علایم‌ مراحل‌ اولیه‌ عبارتند از:
بی‌قراری‌ و تحریک‌پذیری‌
خستگی‌
تب‌ خفیف‌
سرفه‌
گلودرد
افزایش‌ بزاق‌ و اشک‌ علایم‌ مراحل‌ پیشرفته‌ (10-2 سال‌ بعد) عبارتند از:
انقباض‌ شدید عضلات‌ گلو که‌ بلع‌ را غیرممکن‌ می‌سازد.
پرفعالیتی‌ و رفتارهای‌ تهاجمی‌
گیجی‌
تب‌ بالا
ضربان‌ قلب‌ نامنظم‌
تنفس‌ نامنظم‌

علل

یک‌ نوع‌ ویروس‌ موجود در بزاق‌ حیوان‌ مبتلا از طریق‌ پوست‌ آسیب‌ دیده‌ یا غشای‌ مخاطی‌ وارد بدن‌ انسان‌ می‌شود. این‌ ویروس‌ از محل‌ گاز گرفتگی‌ پوستی‌ به‌ آهستگی‌ به‌ سمت‌ مغز مهاجرت‌ می‌کند.
حیواناتی‌ که‌ به‌ طور شایع‌ دچار این‌ ویروس‌ هستند عبارتند از: سگ‌ها (به‌ خصوص‌ سگ‌های‌ وحشی‌)، خفاش‌ها، روباه‌ها، گرگ‌ها و راکون‌ها. سایر حیوانات‌ نیز ممکن‌ است‌ مبتلا گردند بنابراین‌ پس‌ از هرگونه‌ گاز گرفتگی‌ با اداره‌ بهداشت‌ محلی‌ مشورت‌ نمایید.
عوامل افزایش دهنده خطر
مشاغل‌ یا فعالیت‌هایی‌ که‌ با تماس‌ با حیوانات‌ وحشی‌ سروکار دارند (نظیر غارنوردان‌، شکارچیان‌، کشاورزان‌ یا کارکنان‌ پرورشگاه‌های‌ گله‌، جنگل‌بانان‌، برخی‌ کارکنان‌ آزمایشگاه‌، دامپزشکان‌)
پیشگیری
واکسیناسیون‌ سگ‌ها و گربه‌های‌ خانگی‌ بر ضد هاری‌ در صورت‌ برخورد با حیوانات‌ ولگرد وجود آنها را به‌ همسایگان‌ اطلاع‌ داده‌ و به‌ کودکان‌ خوب‌ بیاموزید تا از آنها دوری‌ کنید.
چنانچه‌ شغل‌ شما در ارتباط‌ با حیوانات‌ است‌ نسبت‌ به‌ واکسیناسیون‌ ضد هاری‌ اقدام‌ نمایید.
واکسیناسیون‌ ضد کزاز را سر موعد انجام‌ دهید.
از حیوانات‌ وحشی‌ دوری‌ کنید.
عواقب مورد انتظار
هاری‌ با درمان‌ زودرس‌ پس‌ از گاز گرفتگی‌ حیوانات‌ قابل‌ پیشگیری‌ است‌.
عوارض احتمالی
پس‌ از بروز علایم‌، زنده‌ ماندن‌ بیمار نامحتمل‌ است‌.
درمان

بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون‌ و اندازه‌گیری‌ مایع‌ و الکترولیت‌ها، برای‌ آسیب‌شناختی‌ بافت‌های‌ حیوان‌ مظنون‌ به‌ بیماری‌، و مشاهده‌ رفتار حیوان‌ مظنون‌ توسط‌ خود بیمار باشد. مشخص‌ نمایید که‌ آیا حیوان‌ مظنون‌، تحریک‌پذیر و دارای‌ رفتار تهاجمی‌ بوده‌ است‌ یا خیر. احتمال‌ مبتلا بودن‌ حیوانات‌ دارای‌ رفتار تهاجمی‌ بیشتر است‌.
درمان‌ بسته‌ به‌ نوع‌ تماس‌ با بیماری‌ (از طریق‌ گازگرفتگی‌ یا غیر گازگرفتگی‌)، احتمال‌ وجود هاری‌ در گونه‌ جانور مظنون‌، شرایطی‌ که‌ گاز گرفتگی‌ در آن‌ رخ‌ داده‌ است‌ و وضعیت‌ واکسیناسیون‌ حیوان‌ تعیین‌ می‌شود.
جراحی‌ به‌ منظور تمیز کردن‌ و ترمیم‌ زخم‌ ناحیه‌ گاز گرفتگی‌ گاهی‌ لازم‌ می‌شود.
در صورت‌ بروز علایم‌، بستری‌ در بیمارستان‌ ضروری‌ است‌.
ناحیه‌ گاز گرفتگی‌ را به‌ مدت‌ 10 دقیقه‌ با آب‌ و صابون‌ شستشو دهید تا بزاق‌ حیوان‌ به‌ کلی‌ پاک‌ گردد.
با یک‌ پانسمان‌ تمیز زخم‌ را بپوشانید.
جهت‌ مشاوره‌ با پزشک‌ یا اورژانس‌ محلی‌ تماس‌ بگیرید.
با مرکز محلی‌ کنترل‌ حیوانات‌ تماس‌ بگیرید تا در صورت‌ امکان‌ حیوان‌ مظنون‌ را به‌ دام‌ بیندازند.
اگر حیوان‌ کشته‌ شد، سر آن‌ را تا هنگامی‌ که‌ بررسی‌ آسیب‌شناختی‌ آن‌ میسر گردد در یخچال‌ یا فریزر نگه‌ دارید. اصولاً ترس‌ به‌ خود راه‌ ندهید. با توجه‌ به‌ دوره‌ نهفتگی‌ طولانی‌ این‌ بیماری‌ فرصت‌ کافی‌ برای‌ تشخیص‌ و درمان‌ وجود دارد.
داروها
تزریق‌ ایمونوگلوبولین‌ [ پادتن‌ ] ضد هاری‌
تزریق‌ واکسن‌ مخصوص‌ هاری‌ در صورتی‌ که‌ حیوان‌ مظنون‌، مبتلا به‌ هاری‌ شناخته‌ شد.
واکسن‌ یادآور کزاز دیگر مانند گذشته‌ نیازی‌ به‌ تزریقات‌ دردناک‌ در ناحیه‌ شکم‌ نیست‌.
فعالیت
محدودیتی‌ وجود ندارد مگر این‌ که‌ علایم‌ بروز کنند. در صورت‌ بروز علایم‌ استراحت‌ در بستر بیمارستان‌ ضروری‌ است‌.
رژیم غذایی
در طی‌ درمان‌ سرپایی‌ قبل‌ از بروز علایم‌ رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌. در طی‌ بستری‌ در بیمارستان‌ به‌ دلیل‌ بروز علایم‌، فعالیت‌ و مواد مغذی‌ به‌ صورت‌ وریدی‌ باید تجویز گردند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/٢۸