- لکنت زبان نشانهٔ چیست؟

 لکنت زبان نشانهٔ چیست؟
لکنت زبان معمولاً در کودکی شروع می‌شود و در پسران بیشتر از دختران است. در واقع، پسران چهار برابر بیشتر از دختران مستعد لکنت زبان هستند و معمولاً درست هنگان باز کردن زبان شروع می‌شود. تکرار کلمات در کودکان مثل ”من من من شیرینی می‌خواهم“ چیزی عادی است، اما تکرار صداها به جای کلمات مثل ”من شی‌شی شیرینی می‌خواهم“ غیر طبیعی است. پزشکان تکرار بیش از دو بار صدای کلمات را لکنت زبان می‌‌دانند.
در حالی که محققان هنوز علت لکنت زبان را نیافته‌اند، وراثت را از عوامل آن می‌دانند. کودکی که لکنت زبان دارد در خانه دچار تنش روانی باشد با در اثر هیجام شدید شروع به لکنت زبان کند. هر دو این موارد در کودکانی که از نظر وراثتی مستعد باشند ایجاد لکنت می‌کند. ولی لکنت هیچ‌گاه تقصیر کودک نیست و نباید به این خاطر مورد سرزنش قرار گیرد.
حملهٔ گذرای لکنت زبان در بزرگسالان نادر است و باید توسط پزشک بررسی شود. لکنت ممکن است به دنبال سکتهٔ خفیف روی دهد. در موارد نادر، آسیب به سر یا التهاب مغز هم می‌تواند بدون هیچ سابقهٔ اختلال گفتار ایجاد لکنت کند. اگر ناگهان دچار لکنت شدید، آن را یک زنگ خطر بدانید و فوراً نزد پزشک بروید.

-درمان لکنت زبان
کودکی که شروع به لکنت زبان می‌کند، بیشتر به کمک گفتار درمانگر نیاز دارد تا پزشک. اما درمان حرفه‌ای فقط نقطه شروع است. والدین، معلمان و دوستان بیشتر می‌توانند کمک کنند، حتی در بزرگسالان. گاهی لکنت زبان خود به خود برطرف می‌شود، ولی راه‌هائی هم برای کمک به کودکان وجود دارد تا تسلط بیشتری بر گفتار خود احساس کنند.
گفتار درمانی کنید. بهترین زمان برای دریافت کمک از گفتار درمانی وقتی است که کودک پیش‌دبستانی دچار لکنت شده است، ولی با آن مقابله نمی‌کند یا واکنشی نشان نمی‌دهد. اگر قبل از رفتن به دبستان کودک را درمان کنید. تأثیر آن بیشتر خواهد بود. گفتار درمانگر به شما توصیه می‌کند که مرتباً برای ارزیابی پیشرفت درمان و مشاوره درباره رفتار در خانه کودک را نزد او ببرید.
به دقت گوش کنید. وفتی کودک صحلت می‌کند، با دقت به حرف‌های او گوش کنید. روبه‌روی او بنشینید و مستقیماً با او حرف بزنید. به او نشان دهید که به حرفه‌هایش گوش می‌کنید و اهمیت می‌دهید. مهم این است که به آنچه می‌خواهد بگوید گوش کنید، نه به چگونه گفتن آن.
عجله نکنید. اگر به‌‌طور طبیعی سریع حرف می‌زنید، سعی کنید آهسته‌تر صحبت کنید. این آموزش خوبی به کودک است تا او هم حرف‌هایش را دنبال کند. صحبت کردن آرام توجه او را هم بیشتر جلب می‌کند. این کار فضای ارتباطی بهتری برای کودکانتان فراهم می‌کند.
محیط ارتباطی ایجاد کنید. هر روز زمانی را که به توجه کردن به کودک، بدون وجود رقیب، صرف کنید. اگر برخوردی بین آنها پیش می‌آید، باید آنها را کنترل کرده و به آرامش دعوت کنید. حتماً به کودک دچار لکنت فرصت دهید تا حرف‌هایش را بزند.
گفتگو کنید. گاه‌گاه با کودک به آرامی گفتگو کنید. گفتگوی ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای بسیار خوب است، اما سعی کنید هرچه بیشتر در طول هفته انجام شود. گفتگوی آرام و خصوصی دربارهٔ چیزهای مورد توجه کودک بسیار مؤثر است. یا داستانی بخوانید و دربارهٔ حوادث آن گفتگو کنید، اما از پرسش مستقیم، مثل ”امروز چه کار کردی؟“ خودداری کنید.
دربارهٔ لکنت صحبت کنید. کودک ممکن است لکنت زبانش را چیزی غیر قابل توجه احساس کند، چون کسی به آن توجه نکرده است. صحبت کردن مستقیم دربارهٔ لکنت زبان با کلماتی که کودک آنها را بفهمد مؤثر است، مثلاً ”گفتنش برایت سخت بود، نه؟“ اگر کودک را به صحبت دربارهٔ گفتارش تشویق کنید، او احساس می‌کند در این مورد هر چه بخواهد می‌تواند بگوید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/۳٠

 

آبله مرغان

بچه‌ای که آبله مرغان دارد، میتواند پیش از آنکه آثار بیماری در او به روشنی دیده شود، بچه‌های دیگر را هم مبتلا کند، چون باید نزدیک به دو هفته از ابتلا به بیماری بگذرد تا تاولهای قرمز یا آبله‌ها، سراسر بدن را بپوشانند. بچه تب میکند و آبله‌های قرمز خارش زیادی دارند. شایسته آن است که تا افتادن آبله‌ها و خشک شدن زخمهای ریز، بچه در خانه نگهداشته شود.
قرمزی پوست یا به قول دانمارکیها بیماری سیلی یا کشیده
بیشتر بچه‌های میان پنج و دوازده سال به این بیماری دچار میشوند. پس از گدشت دو هفته از ابتلا، تازه مریضی خودش را نشان میدهد. این بیماری خودش را با قرمز شدن بخشی از پوست صورت، دست و یا پا که شبیه به جای یک سیلی است، نشان میدهد. هنگام بارداری باید از این بیماری پرهیز کرد، چرا که میتواند به انداختن خودبخودی جنین بیانجامد. برای همین، چنانچه مؤسسه‌های نگهداری کودکان بچه‌ای داشته باشند که دارای این بیماری باشد، باید آنرا به آگاهی همگان برسانند.

سیاه سرفه

پس از یک هفته از گرفتن بیماری است که بیماری خودش را نشان میدهد. این بیماری باعث حمله‌های طولانی سرفه، به ویژه در شب میگردد که به طور معمول با تنگی نفس و صداهای غیر عادی در هنگام نفس کشیدن همراه است. بعضی وقتها کار به استفراغ هم میکشد. این بیماری بیشتر در همان هفته اول است که سرایت میکند و برای همین باید تماس بیمار با دیگر بچه‌ها - به ویژه کودکان زیر یک سال که این بیماری میتواند برایشان زیان جانی داشته باشد- قطع گردد.

مخملک

از هنگام ابتلای به بیماری تا دیدن آثار آن، چیزی میان سه روز تا یک هفته به درازا میکشد. این بیماری باعث چرک کردن گلو و درد آن، و قرمزی پوست در ناحیه کشاله ران و زیر بغل میشود. زیر تأثیر بیماری، ممکن است که زبان هم ناصاف، قرمز و پر از لکه شود. مخملک با آنتی‌بیوتیکهایی که خیلی سریع عمل میکنند، مداوا میشود. پس از سه روز مصرف آنتی‌بیوتیک، دیگر کودک دیگران را مبتلا نمیکند.

تب سه روزه

این بیماری بیشتر نزد کودکان شش ماهه تا سه ساله دیده میشود. از هنگام ابتلای به بیماری تا دیدن آثار آن، نزدیک به دو هفته طول میکشد. این بیماری با یک تب شدید ناگهانی شروع میشود که تا ۴٠ درجه سانتیگراد میرسد. پس از سه روز تب فروکش کرده و یک قرمزی بر روی پوست ایجاد میشود که از تنه شروع شده و به سوی دستها و پاها کشیده میشود. این قرمزی به طور معمول پس از ١٢ ساعت ناپدید میشود.

بیماری دست- پا- دهان

از هنگام ابتلای به بیماری تا دیدن آثار آن، تنها دو یا سه روز طول میکشد. این بیماری حظور خودش را با تاولهای کوچکی در دهان و روی دستها و پاها اعلام میکند. در ضمن این بیماری اغلب با تب همراه است. تا هنگامی که بچه هنوز در جاهای نام برده تاولهایی دارد، میتواند کودکان دیگر را هم مبتلا کن

واکسیناسیون

واکسن اِم اِف اِر، واکسنی است که بچه را در برابر اُریون، سرخک و سرخجه ایمنی می‌بخشد. بسیار مهم است که بچه را در برابر این بیماریها واکسینه کنید، چون هر کدام از این سه بیماری میتوانند کار را به جای باریک بکشانند. برا ی نمونه اریون میتواند به عفونت پوسته مغز و کاهش شنوایی در کودک بیانجامد. بیماری اریون در مردان بزرگسال، میتواند باعث عفونت تخمها شود که در آن صورت میتواند منجر به کاهش توانایی بچه‌دار شدن گردد. سرخجه به ویژه برای جنین خطرناک است، و برای همین، برای زنلنی که میخواهند باردار شوند بسیار مهم است که خود را علیه این بیماری واکسینه کنند. همچنین این واکسیناسیون باعث میشود که مادران این بیماری را پخش نکرده، و کودکان هنوز به دنیا نیامده را به سقط ناخواسته مجبور نکنند. آخرین بیماری از این سه بیماری که با یک عدد واکسن ام اف ار میتوان در برابر آن به مصونیت دست یافت، سرخک است. مشکلهایی که در اثر سرخک پیش می‌آید بسیار جدی است، چرا که از هر صد هزار کودکی که به این بیماری دچار میشوند، ده نفر آنها می‌میرند، و چهل نفر آنها عفونت مغزی میگیرند.
کار یک واکسن بدین گونه است که ویروس را در بدن تزریق میکنند تا سیستم دفاع و ایمنی بدن کودک ماده‌های ضد این ویروس را ترشح کنند. ویروسی که در واکسن هست، نه یک ویروس معمولی، بلکه یک ویروس ضعیف شده است که نشانه‌هایی از بیماری را به صورتی نه چندان شدید ایجاد میکند. برای همین چنانچه کودک روز پس از واکسیناسیون کمی مریض شود، نه امری غیر عادی است و نه خطرناک. بسیار کم اتفاق می‌افتد که این واکسنها عارضه‌های جانبی شدیدی را به همراه بیاورند. باید تأیید کرد مشکلهایی که همراه با واکسنها پیش می‌آیند، بسیار ناچیزتر از مشکلهایی است که خود بیماری به همراه می‌آورند. برای همین بسیار مهم است که بگذارید فرزندتان واکسن ام اف ار را بزند و پس از آن از شرّ اُریون، سرخجه و سرخک که او را به سختی بیمار میکند، در امان بماند.
در دانمارک زدن واکسن ام اف ار را به همه کودکانی که به ١۵ ماهگی میرسند، پیشنهاد میکنند. کودک باید برای گرفتن نتیجه کامل، بار دیگر هنگامی که ١٢ ساله میشود نیز این واکسن را بزند، اول برای این که بدن بعضی از آدمها نمیتواند در همان بار نخست مواد لازم را بر ضد واکسن هر سه بیماری تولید کند، و دیگر این که در بار دوم، بدن میتواند ماده‌های بسیار بیشتری علیه بیماری تولید کند. پس باید دوبار این واکسن را زد.
گذشته از واکسن ام اف ار، واکسنهای دیگری هم برای کودکان پیشنهاد میشوند. در برنامه واکسیناسیون بچه‌های دانمارک، پیشنهاد میشود که کودکان علیه هشت بیماری عفونی واکسینه شوند. واکسیناسیون برزای همه کودکان رایگان است و شرکت در این برنامه داوطلبانه است. پیشنهاد واکسینه کردن از سوی دولت برای پیشگیری از بیماریها و پی‌آمدهای جدی آنهاست و از سوی دیگر باعث میشود که در دراز مدت بعضی از بیماریها به کلی ریشه‌کن شوند. همه این هشت بیماری، بسیار کم در دانمارک پیدا میشوند، البته این بیماریها هنوز هم در کشورهای دیگر شایع هستند و تجربه نشان میدهد که اگر واکسیناسیون را کنار بگذاریم، میشود که دوباره سر و کله بیماریها پیدا شوند. در حال حاظر برنامه واکسیناسیون دانمارک چنین است:
٣ ماهگی     دیفتری- کزاز- سیاه سرفه- فلج کودکان- عفونت پوسته مغزی
۵ ماهگی     دیفتری- کزاز- سیاه سرفه- فلج کودکان- عفونت پوسته مغزی
١٢ ماهگی   دیفتری- کزاز- سیاه سرفه- فلج کودکان- عفونت پوسته مغزی
١۵ ماهگی   سرخک- اریون- سرخجه یا اِم اِف اِر
٢ سالگی     فلج کودکان
٣ سالگی     فلج کودکان
۴ سالگی     فلج کودکان
۵ سالگی     دیفتری و کزاز
١٢ سالگی   سرخک- اریون- سرخجه یا اِم اِف اِر

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢٦

 

در بدو تولد: واکسن هپاتیت، ب ث ژ، قطره فلج اطفال (OPV)

در ۲ ماهگی: واکسن هپاتیت، سه گانه، قطره فلج اطفال

در ۴ ماهگی: واکسن سه گانه، قطره فلج اطفال

در ۶ ماهگی: واکسن هپاتیت، سه گانه، قطره فلج اطفال

در یک سالگی: واکسن MMR

در ۱۸ ماهگی: واکسن سه گانه، قطره فلج اطفال

در سن ۴ تا ۶ سالگی: واکسن سه گانه، قطره فلج اطفال،MMR

واکسن ب ث ژ: این واکسن از باکتری ضعیف شده سل علیه این بیماری ساخته شده است که به شکل زیر جلدی در ناحیه بازو در بدو تولد تزریق می گردد. تزریق این واکسن بعد ازسن ۱۵ سالگی توصیه نمی شود و اگر تا سن یک سالگی تزریق نشده باشد ابتدا باید تست PPD انجام شود و در صورتی که تست منفی باشد  می توان واکسن را تزریق کرد. در بیشتر مواقع جای محل تزریق باقی می‌ماند و اگر دیده نشود لازم نیست تزریق تکرار گردد. در بعضی از موارد غده های لنفاوی زیر بغل بعد از تزریق واکسن  متورم می شوند که معمولا با گذشت زمان برطرف  می گردند.

واکسن سه گانه: این واکسن از باکتری کشته شده سیاه سرفه و سموم باکتریهای دیفتری و کزاز ساخته شده است. دیفتری، کزاز و سیاه سرفه از بیماری های خطرناکی هستند که موجب مرگ یا عوارض شدید می گردند. عارضه این واکسن تب و بیقراری می باشد تا چند روز ادامه دارد که در مواقعی پاشویه و مصرف استامینوفن لازم می باشد. اگر پس از تزریق، تب ۴۰ درجه یا تشنج دیده شود در نوبت های بعدی، واکسن دو گانه اطفال تزریق می گردد.

قطره فلج اطفال (خوراکی): فلج اطفال یک بیماری حاد ویروسی می باشد که منجر به فلج دائم گروهی از عضلات بدن می گردد. واکسیناسیون بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری ناتوان کننده و سخت است. واکسن به شکل قطره خوراکی  است که با استفاده از ویروس ضعیف شده ساخته شده است.

واکسن دو گانه اطفال: این واکسن مانند واکسن دوگانه بزرگسالان می باشد و  فرق آن در مقدار بیشتر واکسن دیفتری می باشد.

واکسن MMR (سرخک، سرخجه،اوریون): علائم بیماری سرخک شامل :  تب بالا و چند روزه، آب ریزش بینی، التهاب ملتحمه چشم و جوشهائی که بعد از شروع تب ظاهر می گردند. التهاب پرده مغز، التهاب گوش میانی و برونشیت  نیز در ادامه علائم سرخک ظاهر می گردند. در برخی از کشورها میزان مرگ ومیر به ۱۰%  ازمبتلایان می رسد. علائم سرخجه شامل: تب و سرفه، البته این بیماری خفیف تر از سرخک است  و بیماری خطرناکی محسوب نمی شود. خطر این بیماری بیشتر مربوط به خانم های باردار است که در صورت ابتلا، احتمال دارد کودکی با نقص به دنیا آورند.بنابراین مجبور به سقط جنین می شوند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢٦

 

تا به‌ حال براساس دستور پزشک، کودکتان را برای تزریق واکسن به مراکز بهداشتی برده‌اید اما خوب است چند نکته را درباره ایمن‌سازی کودکان بدانید...
1- برنامه ایمن‌سازی کودکان نارس و یا کم‌ وزن نیز دقیقا مطابق جدول ایمن‌سازی عادی است و تجویز به موقع واکسن‌ها به این کودکان نیز اکیدا توصیه می‌شود.
2- شل بودن مدفوع یا سرماخوردگی مانع از انجام ایمن‌سازی نخواهد بود.
3- سوء‌تغذیه نه تنها مانعی برای ایمن‌سازی نیست بلکه ایمن‌سازی به موقع کودکان مبتلا به سوء تغذیه، اکیدا توصیه می‌شود.
4- برای هیچ واکسنی جز سیاه سرفه محدودیت سنی وجود ندارد و درصورت عدم سابقه ایمن‌سازی باید مطابق برنامه عمل شود.
5- در اختلالات ایمنی، چه اولیه و چه اکتسابی مثل لوسمی (سرطان خون) و… واکسن‌های ویروسی زنده و واکسن ب‌.ث.ژ منع استعمال دارند.
6- در مورد واکسن‌های چند نوبتی مثل فلج اطفال، سه گانه و هپاتیت در صورتی که به هر علت ایمن‌سازی طبق فواصل تعیین شده انجام نشده باشد، لزومی به از سرگرفتن واکسیناسیون نبوده و با احتساب واکسیناسیون قبلی، برنامه ایمن‌سازی طبق جدول مربوطه ادامه داده می‌شود.
7- اگر در تزریق واکسن سه‌گانه (دیفتری ،کزاز، سیاه یرفه )به کودک، تب بالای 40 درجه (درجه مقعدی) و یا تشنج عارض شود، در نوبت‌های بعدی باید از واکسن دوگانه(دیفتری و کزاز) استفاده شود. همچنین اگر به علتی در سن زیر هفت سال واکسن دوگانه به جای سه‌گانه مصرف شود، لازم است جمعا سه نوبت تکرار شود و سه‌گانه اولی به جای یک نوبت محسوب خواهد شد.
8- تزریق واکسن سه‌گانه در کودکانی که دچار ضایعات مغزی پیشرونده ‌باشند ممنوع و باید از واکسن دوگانه استفاده شود.
9- فاصله بین نوبت سوم واکسن سه‌گانه و یادآوری سه‌گانه نباید از شش ماه کمتر باشد.
10- پس از پایان شش سالگی تلقیح واکسن سه‌گانه مجاز نیست و در صورت لزوم باید به جای آن از واکسن دوگانه ویژه بزرگسالان استفاده نموده است.
11- در صورتی که واکسن‌های زنده ویروسی به طور هم‌زمان مورد استفاده قرار نگیرد، باید بین آنها حداقل یک ماه فاصله باشد.
12- باید حتی‌المقدور از تزریق گاماگلوبولین به اطفال خودداری شود مگر در مواردی که پزشک جایز بداند. در این صورت فاصله تجویز واکسن‌های ویروسی زنده ضعیف شده (به جز تب زرد و پولیوی خوراکی poliovirus یا فلج اطفال )، با گاماگلوبولین و فرآورده‌های خونی باید لااقل سه ماه باشد.
13- چناچه تا دو هفته بعد از تلقیح واکسن‌های زنده ویروسی (به جز تب زرد و پولیو خوراکی) به هر علت گاماگلوبولین و فرآورده‌های خونی تزریق شود پس از سه ماه واکسن باید تکرار شود.
14- به علت ریشه‌کنی آبله در جهان، تلقیح این واکسن به هیچ وجه لازم نمی‌باشد.
15- واکسن فلج اطفال تزریقی در افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی می‌باشند باید مطابق دستورالعمل کارخانه سازنده تلقیح گردد.
16- تغذیه با هر نوع شیر از جمله شیر مادر با خوراندن واکسن فلج اطفال مغایرتی ندارد و لزومی به ندادن شیر قبل یا بعد از ایمن‌سازی نخواهد بود. همچنین استفراغ مختصر پس از خوراندن قطره فلج اطفال مساله مهمی نبوده، نیازی به تجدید واکسن نمی‌باشد.
17- واکسن فلج باید هرچه زودتر پس از تولد و در نوزادانی که در زایشگاه به دنیا آمده‌اند هنگام خروج از زایشگاه تجویز شود. در صورتی که به هر دلیل تجویز واکسن در روزهای اول مقدور نباشد، در اولین فرصت ممکن باید واکسن را تجویز نمود و محدودیت زمانی خاصی بین نوبت صفر و اول وجود ندارد.
18- سابقه حساسیت به تخم مرغ مانع ایمن‌سازی علیه سرخک نیست.
19- تزریق هم‌زمان واکسن سرخک و ب ث ژ هیچ‌گونه اشکالی نداشته و باید در دو محل جداگانه انجام گردد.
20- چنانچه واکسن دوم سرخک در سن 15 ماهگی به هر علتی تلقیح نشده باشد، باید در اولین فرصت ممکن تلقیح شود.
21- بهترین سن برای تلقیح ب.ث.ژ بدو تولد می‌باشد.
22- در صورتی که کودکی در بدو تولد نوبت اول واکسن هپاتیت خود را دریافت نکرده باشد، باید نوبت اول آن را همراه سه گانه اول، نوبت دوم را همراه سه گانه دوم و نوبت سوم را همراه سرخک دریافت نماید.
23- در صورت تاخیر شیرخواران تا سه ماهگی می‌توان هم‌زمان با سه‌گانه دوم دوز اول، هم‌زمان با سه‌گانه سوم دوز دوم، هم‌زمان با سرخک دوز سوم، واکسن هپاتیت B را تجویز نمود (به هر صورت فواصل تزریق واکسن‌های هپاتیت نباید کمتر از یک ماه باشد)
24- واکسیناسیون هپاتیت B هیچ‌گونه موارد منع تلقیح ندارد حتی اگر فرد HBsAg مثبت یا HBsAb مثبت باشد.
25- در صورتی که نوزاد از مادر HBsAg مثبت به دنیا آمده باشد باید تزریق هم‌زمان ایمونوگلوبولین اختصاصی هپاتیت B با واکسن هپاتیت B در دو عضله جداگانه در اسرع وقت و ترجیحا در ظرف 12 ساعت پس از تولد انجام گیرد. در صورت عدم دسترسی به ایمونوگلوبولین اختصاصی، تزریق واکسن هپاتیت B به تنهایی نیز در ساعات اولیه پس از تولد حدود 75 درصد تا 95 در صد ایمنی ایجاد می‌کند.
26- در صورتی که هر یک از زوجین HBsAg مثبت باشد، زوج دیگر و فرزندان ساکن در منزل آنها باید علیه بیماری هپاتیت B واکسینه شوند.
27- در افراد مبتلا به هموفیلی واکسن هپاتیت زیر جلدی تزریق گردد.
28- در کودکان دارای نقص سیستم ایمنی، کودکان تحت درمان با داروهای پایین‌آورنده قدرت دفاعی بدن نظیر کورتیکواستروییدها و یا تحت درمان با اشعه و مبتلایان به لوسمی، لنفوم و سرطان‌های ژنرالیزه استفاده از واکسن پولیو زنده خوراکی قدغن می‌باشد و به جای آن از واکسن کشته تزریقی باید استفاده شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢٦

 

تا به‌ حال براساس دستور پزشک، کودکتان را برای تزریق واکسن به مراکز بهداشتی برده‌اید اما خوب است چند نکته را درباره ایمن‌سازی کودکان بدانید...
1- برنامه ایمن‌سازی کودکان نارس و یا کم‌ وزن نیز دقیقا مطابق جدول ایمن‌سازی عادی است و تجویز به موقع واکسن‌ها به این کودکان نیز اکیدا توصیه می‌شود.
2- شل بودن مدفوع یا سرماخوردگی مانع از انجام ایمن‌سازی نخواهد بود.
3- سوء‌تغذیه نه تنها مانعی برای ایمن‌سازی نیست بلکه ایمن‌سازی به موقع کودکان مبتلا به سوء تغذیه، اکیدا توصیه می‌شود.
4- برای هیچ واکسنی جز سیاه سرفه محدودیت سنی وجود ندارد و درصورت عدم سابقه ایمن‌سازی باید مطابق برنامه عمل شود.
5- در اختلالات ایمنی، چه اولیه و چه اکتسابی مثل لوسمی (سرطان خون) و… واکسن‌های ویروسی زنده و واکسن ب‌.ث.ژ منع استعمال دارند.
6- در مورد واکسن‌های چند نوبتی مثل فلج اطفال، سه گانه و هپاتیت در صورتی که به هر علت ایمن‌سازی طبق فواصل تعیین شده انجام نشده باشد، لزومی به از سرگرفتن واکسیناسیون نبوده و با احتساب واکسیناسیون قبلی، برنامه ایمن‌سازی طبق جدول مربوطه ادامه داده می‌شود.
7- اگر در تزریق واکسن سه‌گانه (دیفتری ،کزاز، سیاه یرفه )به کودک، تب بالای 40 درجه (درجه مقعدی) و یا تشنج عارض شود، در نوبت‌های بعدی باید از واکسن دوگانه(دیفتری و کزاز) استفاده شود. همچنین اگر به علتی در سن زیر هفت سال واکسن دوگانه به جای سه‌گانه مصرف شود، لازم است جمعا سه نوبت تکرار شود و سه‌گانه اولی به جای یک نوبت محسوب خواهد شد.
8- تزریق واکسن سه‌گانه در کودکانی که دچار ضایعات مغزی پیشرونده ‌باشند ممنوع و باید از واکسن دوگانه استفاده شود.
9- فاصله بین نوبت سوم واکسن سه‌گانه و یادآوری سه‌گانه نباید از شش ماه کمتر باشد.
10- پس از پایان شش سالگی تلقیح واکسن سه‌گانه مجاز نیست و در صورت لزوم باید به جای آن از واکسن دوگانه ویژه بزرگسالان استفاده نموده است.
11- در صورتی که واکسن‌های زنده ویروسی به طور هم‌زمان مورد استفاده قرار نگیرد، باید بین آنها حداقل یک ماه فاصله باشد.
12- باید حتی‌المقدور از تزریق گاماگلوبولین به اطفال خودداری شود مگر در مواردی که پزشک جایز بداند. در این صورت فاصله تجویز واکسن‌های ویروسی زنده ضعیف شده (به جز تب زرد و پولیوی خوراکی poliovirus یا فلج اطفال )، با گاماگلوبولین و فرآورده‌های خونی باید لااقل سه ماه باشد.
13- چناچه تا دو هفته بعد از تلقیح واکسن‌های زنده ویروسی (به جز تب زرد و پولیو خوراکی) به هر علت گاماگلوبولین و فرآورده‌های خونی تزریق شود پس از سه ماه واکسن باید تکرار شود.
14- به علت ریشه‌کنی آبله در جهان، تلقیح این واکسن به هیچ وجه لازم نمی‌باشد.
15- واکسن فلج اطفال تزریقی در افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی می‌باشند باید مطابق دستورالعمل کارخانه سازنده تلقیح گردد.
16- تغذیه با هر نوع شیر از جمله شیر مادر با خوراندن واکسن فلج اطفال مغایرتی ندارد و لزومی به ندادن شیر قبل یا بعد از ایمن‌سازی نخواهد بود. همچنین استفراغ مختصر پس از خوراندن قطره فلج اطفال مساله مهمی نبوده، نیازی به تجدید واکسن نمی‌باشد.
17- واکسن فلج باید هرچه زودتر پس از تولد و در نوزادانی که در زایشگاه به دنیا آمده‌اند هنگام خروج از زایشگاه تجویز شود. در صورتی که به هر دلیل تجویز واکسن در روزهای اول مقدور نباشد، در اولین فرصت ممکن باید واکسن را تجویز نمود و محدودیت زمانی خاصی بین نوبت صفر و اول وجود ندارد.
18- سابقه حساسیت به تخم مرغ مانع ایمن‌سازی علیه سرخک نیست.
19- تزریق هم‌زمان واکسن سرخک و ب ث ژ هیچ‌گونه اشکالی نداشته و باید در دو محل جداگانه انجام گردد.
20- چنانچه واکسن دوم سرخک در سن 15 ماهگی به هر علتی تلقیح نشده باشد، باید در اولین فرصت ممکن تلقیح شود.
21- بهترین سن برای تلقیح ب.ث.ژ بدو تولد می‌باشد.
22- در صورتی که کودکی در بدو تولد نوبت اول واکسن هپاتیت خود را دریافت نکرده باشد، باید نوبت اول آن را همراه سه گانه اول، نوبت دوم را همراه سه گانه دوم و نوبت سوم را همراه سرخک دریافت نماید.
23- در صورت تاخیر شیرخواران تا سه ماهگی می‌توان هم‌زمان با سه‌گانه دوم دوز اول، هم‌زمان با سه‌گانه سوم دوز دوم، هم‌زمان با سرخک دوز سوم، واکسن هپاتیت B را تجویز نمود (به هر صورت فواصل تزریق واکسن‌های هپاتیت نباید کمتر از یک ماه باشد)
24- واکسیناسیون هپاتیت B هیچ‌گونه موارد منع تلقیح ندارد حتی اگر فرد HBsAg مثبت یا HBsAb مثبت باشد.
25- در صورتی که نوزاد از مادر HBsAg مثبت به دنیا آمده باشد باید تزریق هم‌زمان ایمونوگلوبولین اختصاصی هپاتیت B با واکسن هپاتیت B در دو عضله جداگانه در اسرع وقت و ترجیحا در ظرف 12 ساعت پس از تولد انجام گیرد. در صورت عدم دسترسی به ایمونوگلوبولین اختصاصی، تزریق واکسن هپاتیت B به تنهایی نیز در ساعات اولیه پس از تولد حدود 75 درصد تا 95 در صد ایمنی ایجاد می‌کند.
26- در صورتی که هر یک از زوجین HBsAg مثبت باشد، زوج دیگر و فرزندان ساکن در منزل آنها باید علیه بیماری هپاتیت B واکسینه شوند.
27- در افراد مبتلا به هموفیلی واکسن هپاتیت زیر جلدی تزریق گردد.
28- در کودکان دارای نقص سیستم ایمنی، کودکان تحت درمان با داروهای پایین‌آورنده قدرت دفاعی بدن نظیر کورتیکواستروییدها و یا تحت درمان با اشعه و مبتلایان به لوسمی، لنفوم و سرطان‌های ژنرالیزه استفاده از واکسن پولیو زنده خوراکی قدغن می‌باشد و به جای آن از واکسن کشته تزریقی باید استفاده شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢٦

 

کتی هولمز می گوید سوری کروز لباسهایش را از 18 ماهگی خودش طراحی می کرده است. درواقع سوری کروز یکی از شیک ترین بچه های هالییود است. کتی هولمز از دختر شیک پوشش می گوید
یکی از شیک پوش ترین، و مدروز ترین دختر هالیوودی سوری کروز دختر کتی هولمز و تام کروز است. کتی هولمز از سبک پوشیدن و انتخاب لباس دخترش می گوید .


کتی قبل از این هم گفته بود که سوری همیشه خودش لباسهایش را چک می کند و لباس مورد علاقه اش را انتخاب می کند. این دختر 4 ساله سبک خاصی برای خود دارد، و برای هرآنچه که می پوشد خودش نظر می دهد.
کتی ادامه می دهد که سوری برای اینکه خاص و شیک باشد تلاش زیادی می کند و مدام لباس عوض میکند. کتی می گوید من هم برای لباسهایش نظر می دهم اما او لباسهایش را خودش انتخاب می کند

سوری کروز به عنوان یکی از شیک ترین و خوش پوش ترین بچه های هالیوودی معروف است. اگرچه بعضی از لباسهای او سر و صدای زیادی به پا کرده اما او واقعا شیک و خوش لباس است. سوری به پوشیدن لباسهای کاملا زنانه علاقه دارد و عاشق پیراهن است. کتی هولمز معتقد است که دخترش این رفتارش را از او به ارث برده.

آیا سوری جوان ترین طراح لباسی است که تا به حال شنیده اید؟ ما تا به حال طراح 10 ساله شنیده بوده ایم اما طراحی به این کوچکی ندیده بودیم. سوری یکی از شیک پوش ترین بچه های هالیوود است که گران ترین لباسها را می پوشد.

او معادل 3 میلیون دلار لباس دارد و تا به حال هیچ لباسی را دو بار نپوشیده است. لباسهای بسیار زیبا و جذاب می پوشد و البته بعضی از لباسهایش برای یک دختری به سن و سال او کمی عجیب و غریب است. سوری در زمستان کفش های بسیار زیبا، در تابستان کتهای شیک می پوشد و کیف های شیک می اندازد و رژ لب می زند. او، سوری دختر کتی هولمز است و هرکاری بخواهد انجام می دهد.

او واقعا خوش پوش و شیک است اما بعضی از لباسهایش مناسب سنش نیست. نظر شما چی

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢۳