نکات مهم درباره واکسیناسیون کودکان

 

تا به‌ حال براساس دستور پزشک، کودکتان را برای تزریق واکسن به مراکز بهداشتی برده‌اید اما خوب است چند نکته را درباره ایمن‌سازی کودکان بدانید...

1- برنامه ایمن‌سازی کودکان نارس و یا کم‌ وزن نیز دقیقا مطابق جدول  ایمن‌سازی عادی است و تجویز به موقع واکسن‌ها به این کودکان نیز اکیدا  توصیه می‌شود.

2- شل بودن مدفوع یا سرماخوردگی مانع از انجام ایمن‌سازی نخواهد بود.

3- سوء‌تغذیه نه تنها مانعی برای ایمن‌سازی نیست بلکه ایمن‌سازی به موقع کودکان مبتلا به سوء تغذیه، اکیدا توصیه می‌شود.

4- برای هیچ واکسنی جز سیاه سرفه محدودیت سنی وجود ندارد و درصورت عدم سابقه ایمن‌سازی باید مطابق برنامه عمل شود.

5- در اختلالات ایمنی، چه اولیه و چه اکتسابی مثل لوسمی (سرطان خون) و… واکسن‌های ویروسی زنده و واکسن ب‌.ث.ژ منع استعمال دارند.

6- در مورد واکسن‌های چند نوبتی مثل فلج اطفال، سه گانه و هپاتیت در صورتی که به هر علت ایمن‌سازی طبق فواصل تعیین شده انجام نشده باشد، لزومی به از  سرگرفتن واکسیناسیون نبوده و با احتساب واکسیناسیون قبلی، برنامه ایمن‌سازی طبق جدول مربوطه ادامه داده می‌شود.

7- اگر در تزریق واکسن سه‌گانه (دیفتری ،کزاز، سیاه یرفه )به کودک، تب بالای 40 درجه (درجه مقعدی) و یا تشنج عارض شود، در نوبت‌های بعدی باید از واکسن دوگانه(دیفتری و کزاز) استفاده شود. همچنین اگر به علتی در سن زیر هفت سال واکسن دوگانه به جای سه‌گانه مصرف  شود، لازم است جمعا سه نوبت تکرار شود و سه‌گانه اولی به جای یک نوبت محسوب خواهد شد.

8- تزریق واکسن سه‌گانه در کودکانی که دچار ضایعات مغزی پیشرونده ‌باشند ممنوع و باید از واکسن دوگانه استفاده شود.

9- فاصله بین نوبت سوم واکسن سه‌گانه و یادآوری سه‌گانه نباید از شش ماه کمتر باشد.

10- پس از پایان شش سالگی تلقیح واکسن سه‌گانه مجاز نیست و در صورت لزوم باید  به جای آن از واکسن دوگانه ویژه بزرگسالان استفاده نموده است.

11- در صورتی که واکسن‌های زنده ویروسی به طور هم‌زمان مورد استفاده قرار نگیرد، باید بین آنها حداقل یک ماه فاصله باشد.

12- باید حتی‌المقدور از تزریق گاماگلوبولین به اطفال خودداری شود مگر در  مواردی که پزشک جایز بداند. در این صورت فاصله تجویز واکسن‌های ویروسی زنده ضعیف شده (به جز تب زرد و پولیوی خوراکی poliovirus یا فلج اطفال )، با  گاماگلوبولین و فرآورده‌های خونی باید لااقل سه ماه باشد.

13- چناچه تا دو هفته بعد از تلقیح واکسن‌های زنده ویروسی (به جز تب زرد و پولیو خوراکی) به هر علت گاماگلوبولین و فرآورده‌های خونی تزریق شود پس از سه ماه واکسن باید تکرار شود.

14- به علت ریشه‌کنی آبله در جهان، تلقیح این واکسن به هیچ وجه لازم نمی‌باشد.

15- واکسن فلج اطفال تزریقی در افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی می‌باشند باید مطابق دستورالعمل کارخانه سازنده تلقیح گردد.

16- تغذیه با هر نوع شیر از جمله شیر مادر با خوراندن واکسن فلج اطفال مغایرتی ندارد و لزومی به ندادن شیر قبل یا بعد از ایمن‌سازی نخواهد بود. همچنین استفراغ مختصر پس از خوراندن قطره فلج اطفال مساله مهمی نبوده، نیازی به تجدید واکسن نمی‌باشد.

17- واکسن فلج باید هرچه زودتر پس از تولد و در نوزادانی که در زایشگاه به  دنیا آمده‌اند هنگام خروج از زایشگاه تجویز شود. در صورتی که به هر دلیل  تجویز واکسن در روزهای اول مقدور نباشد، در اولین فرصت ممکن باید واکسن را  تجویز نمود و محدودیت زمانی خاصی بین نوبت صفر و اول وجود ندارد.

18- سابقه حساسیت به تخم مرغ مانع ایمن‌سازی علیه سرخک نیست.

19- تزریق هم‌زمان واکسن سرخک و ب ث ژ هیچ‌گونه اشکالی نداشته و باید در دو محل جداگانه انجام گردد.

20- چنانچه واکسن دوم سرخک در سن 15 ماهگی به هر علتی تلقیح نشده باشد، باید در اولین فرصت ممکن تلقیح شود.

21- بهترین سن برای تلقیح ب.ث.ژ بدو تولد می‌باشد.

 

22- در صورتی که کودکی در بدو تولد نوبت اول واکسن هپاتیت خود را دریافت نکرده باشد، باید نوبت اول آن را همراه سه گانه اول، نوبت دوم را همراه سه گانه  دوم و نوبت سوم را همراه سرخک دریافت نماید.

23- در صورت تاخیر شیرخواران تا سه ماهگی می‌توان هم‌زمان با سه‌گانه دوم دوز اول، هم‌زمان با سه‌گانه سوم دوز دوم، هم‌زمان با سرخک دوز سوم، واکسن هپاتیت B را تجویز نمود (به هر صورت فواصل تزریق واکسن‌های هپاتیت نباید کمتر از یک ماه باشد)

24- واکسیناسیون هپاتیت B هیچ‌گونه موارد منع تلقیح ندارد حتی اگر فرد HBsAg مثبت یا HBsAb مثبت باشد.

25- در صورتی که نوزاد از مادر HBsAg مثبت به دنیا آمده باشد باید تزریق  هم‌زمان ایمونوگلوبولین اختصاصی هپاتیت B با واکسن هپاتیت B در دو عضله  جداگانه در اسرع وقت و ترجیحا در ظرف 12 ساعت پس از تولد انجام گیرد. در  صورت عدم دسترسی به ایمونوگلوبولین اختصاصی، تزریق واکسن هپاتیت B به تنهایی نیز در ساعات اولیه پس از تولد حدود 75 درصد تا 95 در صد ایمنی ایجاد می‌کند.

26- در صورتی که هر یک از زوجین HBsAg مثبت باشد، زوج دیگر و فرزندان ساکن در منزل آنها باید علیه بیماری هپاتیت B واکسینه شوند.

27- در افراد مبتلا به هموفیلی واکسن هپاتیت زیر جلدی تزریق گردد.

28- در کودکان دارای نقص سیستم ایمنی، کودکان تحت درمان با داروهای  پایین‌آورنده قدرت دفاعی بدن نظیر کورتیکواستروییدها و یا تحت درمان با  اشعه و مبتلایان به لوسمی، لنفوم و سرطان‌های ژنرالیزه استفاده از واکسن  پولیو زنده خوراکی قدغن می‌باشد و به جای آن از واکسن کشته تزریقی باید  استفاده شود.

اهمیت واکسیناسیون در کودکان

 

قدم نو رسیده مبارک! فرزندتان به دنیا آمده است؟ به سلامتی! ولی احتمالا پیش  از اینکه از بیمارستان مرخص شوید، می‌بینید که پزشکان و پرستاران دور  نوزادتان جمع شده‌اند و بدون اینکه بیماری خاصی را در او کشف کرده باشند،  به او آمپول می‌زنند. در حقیقت این واکسن‌ها ارزش درمانی ندارد؛ بلکه برای  پیشگیری از بیماری‌های شایعی است که ممکن است به سراغ کودک شما هم بیاید...

به کار بالا که پس از تولد نوزادان در بیمارستان‌ها صورت می‌پذیرد، می‌گویند: مصون‌سازی یا ایمن‌سازی یا واکسیناسیون. شما با واکسیناسیون و انواع  واکسن‌ها چقدر آشنایی دارید؟

واکسن ب‌. ث.ژ

این واکسن با استفاده از باکتری ضعیف شده سل علیه این بیماری ساخته شده و به صورت زیر جلدی در ناحیه بازو در بدو تولد تزریق می‌شود. این واکسن بعد از 15 سالگی توصیه نمی‌شود و اگر تا سن یک سالگی  تزریق نشده باشد ابتدا تست پی‌پی‌دی انجام می‌شود و در صورتی که تست منفی  باشد، تزریق می‌گردد. معمولاً جای محل تزریق باقی می‌ماند و اگر دیده نشود، لازم نیست تزریق تکرار شود. در بعضی از موارد تورم غده‌های لنفاوی زیر بغل بعد از تزریق واکسن مشاهده می‌گردد که معمولا با گذشت زمان برطرف می‌شود.

واکسن سه‌گانه

این واکسن با استفاده از باکتری کشته شده سیاه سرفه و سموم باکتری‌های دیفتری و کزاز ساخته می‌شود. دیفتری، کزاز و سیاه سرفه  بیماری‌های خطرناکی هستند که می‌توانند موجب مرگ یا عوارض شدید شوند. عارضه این واکسن معمولا تب و بیقراری است که ممکن است تا چند روز ادامه یابد که پاشویه و استامینوفن ممکن است لازم باشد. اگر بعد از تزریق، تب 40 درجه یا تشنج دیده شود در نوبت‌های بعدی، از واکسن دو گانه اطفال استفاده می‌گردد.

قطره خوراکی فلج اطفال

فلج اطفال یک بیماری حاد ویروسی است که می‌تواند به فلج دایم دسته‌ای از عضلات بدن منجر شود. برای جلوگیری از این بیماری ناتوان کننده و سخت، بهترین راه واکسیناسیون است. واکسن به صورت قطره خوراکی و با استفاده از ویروس ضعیف  شده ساخته شده است.

واکسن دوگانه اطفال

این واکسن شبیه به واکسن دوگانه ( دیفتری و کزاز) بزرگسالان است. فرق آن در مقدار بیشتر واکسن دیفتری است.

 

واکسن هپاتیت

واکسن هپاتیت B در دسترس است و از سال 1372 جزو برنامه واکسیناسیون کشوری اطفال است. تزریق این واکسن به بزرگسالان نیز توصیه شده است. واکسن در  کودکان در سه نوبت در بدو تولد، دو ماهگی و شش ماهگی تزریق می‌شود و در  بزرگسالان فاصله نوبت اول و دوم یک ماه و نوبت دوم و سوم 5 ماه می‌باشد. عوارض واکسن خیلی کم بوده شامل درد و قرمزی در ناحیه تزریق، سردرد مختصر و  احساس کسالت می‌باشد. ویروس هپاتیت C نیز از راه خونی منتقل می‌شود و به میزان‌های خیلی کمتری نسبت به هپاتیت B، از راه جنسی نیز منتقل می‌گردد. فعالیت این ویروس ممکن است به صورت مزمن باقی مانده و به سیروز و سرطان کبد منجر شود. تاکنون واکسنی برای این بیماری ساخته نشده است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

بهترین زمان برای واکسینه شدن بر علیه بیماری آنفلوآنزا، اواخر شهریور ماه و کل مهر ماه است. ضروری است، افراد در معرض خطر پس از مشورت با پزشک، نسبت  به تزریق این واکسن اقدام کنند. افراد بالای 60 سال، کودکان بالای شش ماه و زیر پنج سال از افراد در معرض خطر هستند.

 

 

والدین باید کودکان خود را از بدو تولد، طبق توصیه پزشک و جدول زمان  بندی شده، نسبت به انواع بیماری ها واکسینه کنند و این تزریق واکسن سر موقع باشد، نه با تاخیر.

 

بسیاری از کودکان پس از تزریق واکسن، عوارض جانبی را نشان می دهند، یعنی نسبت به تزریق واکسن حساسیت دارند. حساسیت به تزریق واکسن در کودکان با  علائمی مانند تب و یا بثورات پوستی بروز می کند.

 

اما گاهی اوقات حساسیت  برخی کودکان به بعضی مواد داخل واکسن آنقدر شدید است که نوعی واکنش آلرژیک  شدید به نام آنافیلاکسی را نشان می دهند که ممکن است کشنده نیز باشد.

 

چرا پس از تزریق واکسن، واکنش های آلرژیک به وجود می آید؟

حساسیت زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن واکنش شدیدی را نسبت به یک ماده که معمولا بی ضرر است نشان می دهد .

 

شایع ترین موادی که باعث  بروز آلرژی می شوند عبارتند از : گردوغبار، کپک، گرده گیاهان، پشم و مو و  پر حیوانات ، گزش حشرات و برخی مواد غذایی.

 

یکی از مهم ترین کارهای پزشکی که سبب بروز آلرژی می شود تزریق واکسن می باشد.

واکسن آنفلوانزا از جمله واکسن های است که با حساسیت کودکان نسبت به تخم مرغ رابطه مستقیم دارد

 

بدن انسان هنگام تماس با مواد آلرژی زا، شروع به ترشح هیستامین  در خون می کند. علایمی مانند آب‌ریزش بینی، عطسه، ریزش اشک، خارش چشم ها و  گوش ها از عوارض ترشح هیستامین در خون هستند.

آسم نیز در برخی موارد به علت بروز آلرژی در کودکان رخ می دهد.

 

راه های شناخت حساسیت کودک به واکسن

برای آنکه متوجه شوید که آیا کودک‌تان نسبت به تزریق واکسن حساسیت دارد یا نه، گام های زیر را بردارید و آنها را به کار ببندید:

 

1- والدین اگر فرزند دیگری دارند که قبلا واکسن زده است، باید ببینند که آیا او نسبت به تزریق واکسن حساسیت نشان داده بود یا نه. برخی موارد،  حساسیت به واکسن جنبه ارثی دارد.

 

2- والدین بررسی کنند که این کودک آیا به چیزهای دیگر نیز حساسیت دارد  یا نه، مثلا تحقیقات نشان داده کودکانی که به خوردن تخم مرغ حساسیت نشان می دهند، نسبت به تزریق واکسن نیز واکنش نشان می دهند .

واکسن آنفلوانزا از جمله واکسن های است که با حساسیت کودکان نسبت به تخم مرغ رابطه مستقیم دارد.

 

 

3- قبل از اقدام به تزریق واکسن کودک خود، ترکیبات واکسن را از پزشک  بپرسید، مثلا ژلاتین، جیوه و آنتی بیوتیک ها از مواد مشترک در ساخت واکسن  ها می باشند. بنابراین مهم است که بدانید آیا فرزندتان قبلا به این مواد  واکنش شدید نشان داده است یا نه .

 

4- قبل از تزریق واکسن، برای بررسی بیشتر کودک خود، تست آلرژی یا حساسیت برای او انجام دهید. در طی این آزمایش، حساسیت کودک نسبت به واکسن سنجیده  می شود.

 

5- اگر کودک خود را برای تزریق واکسن بردید و پس از تزریق واکسن علایمی  مانند ورم، مشکلات تنفسی یا بثورات پوستی در او مشاهده کردید، نسبت به  واکنش های آلرژی در او مشکوک شوید.

 

6- اگر علایم بالا را در کودک خود مشاهده کردید، حتما او را نزد پزشک  ببرید تا پزشک علایم را بررسی و نسبت به بر طرف کردن آنها اقدام کند.

 

7- از مواد غذایی حساسیت زا، لیستی تهیه کنید تا از بروز هر گونه مشکل حساسیت زا در کودک پیشگیری شود.

 

8- اگر کودکی دارید که مطمئن هستید حساسیت دارد، هنگام مراجعه به پزشک  به او اطلاع دهید تا از دادن هر گونه دارو و واکسن حساسیت زا جلوگیری کند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٧:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

بعد از زدن واکسن کودک چه باید کرد؟

پس از تزریق واکسن، حدود 15 تا 30 دقیقه در مطب پزشک و یا درمانگاه صبر کنید تا در صورت شروع شدن واکنش های  آلرژی زا در کودک، سریعا او را به پزشک نشان دهید.
 

همان طور که والدین عزیز می دانند در 18 ماهه اول زندگی، به هر نوزادی  حدود 20 واکسن باید تزریق شود تا او را دربرابر انواع عفونت ها و ویروس های احتمالی در طول زندگی مصون دارد.

 

اما قبل از هر چیز باید دانست که تزریق واکسن به نوزاد، یک سری عوارض جانبی دارد که ممکن است سبب تب و لرز و بیماری کودک شود.

بنابراین والدین عزیز باید در نظر داشته باشند که کسب اطلاعات کافی در  این زمینه بسیار ضروری است و باید با روش های مراقبت از کودک پس از تزریق  واکسن به خوبی آشنا باشند.

 

1- قبل از تزریق هر گونه واکسن به نوزاد و یا کودک خود، از پزشک کودک  خود بخواهید تا اطلاعات کلی را درباره تزریق این واکسن خاص و عوارض احتمالی آن را در اختیار شما قرار دهد. معمولا در مطب پزشکان اطفال، جزوات و یا  بروشورهایی به این منظور آماده شده و در اختیار مراجعه کنندگان قرار داده  می شود.

 

2- درباره علایم حساسیت (آلرژی) کودک به واکسن، اطلاعات مناسبی را کسب کنید. این اطلاعات سبب می  شود تا والدین عزیز به محض مشاهده این گونه علایم در کودک خود، به پزشک او  اطلاع دهند و یا مراقبت های لازم را انجام دهند.

مشکلات تنفسی، خشن شدن صدا، تورم گلو، احساس ضعف، سریع شدن ضربان قلب،  سرگیجه، رنگ پریدگی، بثورات جلدی از جمله عوارضی می باشد که می تواند پس از تزریق واکسن به کودک ظاهر شود.

هرگز برای پایین آوردن تب کودک، از آسپیرین استفاده نکنید

 

3- پس از تزریق واکسن، حدود 15 تا 30 دقیقه در مطب پزشک و یا  درمانگاه صبر کنید تا در صورت شروع شدن واکنش های آلرژی زا در کودک، سریعا  او را به پزشک نشان دهید. در برخی موارد واکنش های جدی در کودک رخ می دهد  که تنها پزشک می تواند آن را کنترل کند و ممکن است اگر والدین بروند و  بخواهند مجددا کودک را به مراکز درمانی ارجاع می دهند زمان طلایی از دست  برود و کودک با مشکلات جدی سلامتی روبرو شود.

 

4- تحت نظر پزشک، در صورتی که علایمی مانند تب در کودک بروز کرد به او استامینوفن دهید تا تب او را کنترل کنید. پزشک مقدار  استامینوفن را تعیین می کند. می توانید هر 4 تا 6 ساعت استامینوفن به او  دهید.

 

5- به کودک خود مقدار زیادی مایعات دهید تا هم تب او را کنترل کند و هم  آب از دست رفته بدن او در طی تب جبران شود، مثل آب ، آب میوه، سوپ و ... .

 

چند نکته

- قبل از واکسیناسیون کودک، برای جلوگیری از تب احتمالی، به او استامینوفن دهید.

 

- اگر با علایمی مانند رنگ پریدگی، گریه طولانی مدت کودک پس از چند  ساعت، لرزه اندام های بدن و هر گونه علامت غیرطبیعی در کودک پس از تزریق  واکسن روبرو شدید، سریعا او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

 

- هرگز برای پایین آوردن تب کودک، از آسپیرین استفاده نکنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

حدود 8 هفته بعد از تولد نوزاد، پدر و مادر او را برای اولین تزریق  واکسن به مرکز بهداشتی درمانی محل زندگی خود می برند. این واکسن، نوزاد را  از ابتلا به بیماری هایی نظیر سیاه سرفه، دیفتری و فلج اطفال مصون نگه می  دارد.

 

اگرچه امروزه والدین آگاهی نسبتا کاملی درباره تزریق سرموقع واکسن های  نوزاد دارند، اما در مورد گریه و ناراحتی کودک هنگام تزریق واکسن و بعد از  آن، نگران هستند و تحمل این قضیه برای والدین و به خصوص مادر سخت می باشد. اما اگر والدین بدانند که قبل و بعد از تزریق واکسن باید چه کارهایی انجام  دهند این کار برای خود آنها و نوزادشان راحت تر خواهد بود.

 

لذا به توصیه های زیر عمل کنید:

 

1- والدین می توانند با پزشک کودک خود تماس بگیرند و در مورد استفاده از استامینوفن و یا داروهای مسکن مخصوص نوزاد، قبل از تزریق واکسن از پزشک  سوال کنند تا تزریق واکسن درد کمتری ایجاد کرده و این کار با سهولت انجام  گیرد.

 

2- والدین باید به این نکته توجه کنند که سوالات خود را درباره کارهای  لازم بعد از تزریق واکسن، قبلا از پزشک مربوطه بپرسند و سپس نسبت به تزریق  واکسن نوزاد خود اقدام کنند و بلافاصله پس از تزریق واکسن، لباس نوزاد را  به او پوشانده و سریعا خود را به منزل برسانند.

 

گاهی اوقات والدین به این نکته توجه ندارند و بعد از تزریق واکسن شروع  به پرسیدن سئوال از پزشک می کنند، در حالی که نوزاد خیلی گریه و بی‌تابی می کند.

 

3- والدین توجه داشته باشند که اسباب بازی مورد علاقه نوزاد را به همراه خود ببرند و در صورتی که بلافاصله پس از تزریق واکسن، نوزاد شروع به گریه  کرد، با نشان دادن اسباب بازی و یا دادن شیر به نوزاد، او را آرام کنند.

 
اگر ورم و قرمزی پوست و تب ناشی از تزریق واکسن در نوزاد، تا 48 ساعت پس از تزریق واکسن برطرف نشد، حتما به پزشک اطفال مراجعه کنید

 

4- می توانید از پزشک متخصص در مورد دادن شیر به نوزاد، هم زمان با زدن واکسن سوال کنید تا با رعایت یک سری نکات، این کار را انجام دهید.

5- در طی مدتی که تزریق واکسن انجام می گیرد، نوزاد خود را در آغوش  بگیرید و حتما بدن نوزاد خود را به درستی نگه دارید تا تکان خوردن نوزاد  موجب اشکال در تزریق واکسن نشود.

 

6- والدین باید توجه داشته باشند که گریه نوزاد بلافاصله بعد از تزریق  واکسن، کاملا طبیعی است و نباید به دلیل دلسوزی از این کار سرباز زنند،  زیرا گریه ناشی از واکسن، موقتی است، اما تاثیرات مفید واکسن، دائمی است و  در صورت عدم تزریق واکسن های لازم، نوزاد نمی تواند در برابر برخی بیماری  های خطرناک مقاومت کند.

 

7- گاهی برخی از پزشکان کرم های بی حس کننده موضعی را پیشنهاد می کنند  تا والدین یک ساعت قبل از تزریق واکسن به محل واکسن بمالند تا در اثر بی حس شدن آن قسمت، نوزاد درد کمتری را احساس کند و تزریق واکسن راحت تر انجام  گیرد.

چند راه برای آرام کردن نوزاد پس از تزریق واکسن

 

- با نشان دادن اسباب بازی مورد علاقه اش، حواس او را پرت کنید.

 

- برای کودک آرام آرام صحبت کنید و شعر بخوانید، مخصوصا نوزادان با صدای مادر آرامش لازم را کسب می کنند و درد ناشی از واکسن را فراموش می کنند.

 

- در صورتی که او سیر است، می توانید پستانک در دهان او قرار دهید تا آرام شود.

 

هشدار

 

اگر ورم و قرمزی پوست و تب ناشی از تزریق واکسن در نوزاد، تا 48 ساعت پس از تزریق واکسن برطرف نشد، حتما به پزشک اطفال مراجعه کنید.

ترس از واکسن خطرناک است

 

همه ما در دوران کودکی واکسن‌ زده‌ایم. واکسن‌ها نیز مانند داروها عوارض جانبی دارند، اما خطر واکسن‌ها بسیار کم است و احتمال این که کودک پس از تزریق  واکسن، دچار تب بالا یا علائم آنفلوآنزا شود، بسته به نوع واکسن یک در چند هزار است.

خطر بیماری‌های وخیم و مرگ یا اختلالات مغزی و قلبی به دنبال واکسن بسیار  بسیار اندک و در حد یک در چند میلیون است، اما این خطر کم نیز همواره پدر و مادرها را هنگام واکسن زدن کودکشان، با نگرانی‌ مواجه می‌کند و معمولا  والدین بیش از اندازه از عوارض جانبی واکسن می‌ترسند.

واکسن چیست؟

واکسن از ویروس مرده یا ضعیف شده بیماری تشکیل شده است، همان ویروسی که در حالت  فعال، بیماری را ایجاد می‌کند. بدن به راحتی با این ویروس ضعیف شده مقابله  می‌کند و سیستم ایمنی بدن، ویروس را شناسایی کرده و به خاطر می‌سپارد و در  صورتی که در آینده، بدن دوباره به آن ویروس آلوده شود، توانایی مقابله با  آن را دارد. در این حالت می‌گوییم بدن نسبت به این ویروس، مصون شده است.

ویروس‌ها 10 تا 100 برابر کوچک‌تر از باکتری‌ها هستند. البته باکتری‌ها نیز  می‌توانند باعث بیماری شوند، ولی معمولا با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند و  واکسن‌ها بیشتر برای مقابله با بیماری‌های ویروسی ساخته می‌شوند.

ویروس چیست؟

ویروس‌‌ها از یک پوسته پروتئینی به همراه ماده ژنتیکی ساده تشکیل شده‌اند. ویروس‌ها  به تنهایی نمی‌توانند زنده بمانند و برای ادامه ی زندگی، به موجود زنده  دیگری نیاز دارند.

کسانی که با واکسن مخالفت می‌کنند، باید زمانی را به یاد آورند که هیچ واکسنی  وجود نداشت و کودکان به انواع بیماری‌ها مبتلا می‌شدند و از بین می‌رفتند.

بیماری‌هایی چون سرماخوردگی، آنفلوآنزا، فلج اطفال، اوریون و... توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند.

ویروس‌ها موجودات خطرناکی هستند و بعضی از آنها باعث مرگ میزبان می‌شوند.

شایعات بی اساس درباره خطرات واکسن

گاه شایع می‌شود واکسن‌ها عوارض بدی دارند و این باعث نگرانی تعداد زیادی از  والدین می‌شود و ممکن است برخی مانع واکسیناسیون فرزندانشان شوند. حتی  بعضی‌ها معتقدند واکسن زدن از ابتلا به بیماری خطرناک‌تر است که این موضوع  به هیچ وجه درست نیست.

 

در سال 1998 شایع شد واکسن MMR (سرخک، اوریون، سرخجه)‌ باعث ایجاد اوتیسم (در خود ماندگی)‌ و مشکلات گوارشی در سال اول زندگی می‌شود. از نظر علمی، این گفته ارزش کمی دارد، زیرا هیچ  مکانیسم بیولوژیکی برای آن وجود ندارد و این مطلب روی حیوانات آزمایش نشده  است.

این ادعا فقط حاصل مشاهده تجربی بود، اما باعث نگرانی بسیاری  از افراد شد. مطرح کردن خطر ابتلا به اوتیسم و در نتیجه عدم تزریق  واکسن MMR، کودکان را در معرض خطر ابتلا به سرخجه، سرخک و اوریون قرار می داد که این بیماری‌ها می‌توانند موجب مرگ کودک شوند یا اختلالات هوشی بر جای می گذارند.

انستیتو پزشکی آمریکا‌ (TOM) پس از چند سال به این نتیجه رسید که بین اوتیسم و واکسنMMR  هیچ رابطه‌ای وجود ندارد.

این انستیتو عنوان کرد اوتیسم بر اثر مجموعه‌ای از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می‌شود که شامل بیماری‌های پیش از تولد و کاهش قدرت سیستم ایمنی است و  واکسن MMR در این میان نقشی ندارد.

سندرم مرگ ناگهانی کودک ‌(SIDS) در سنین تزریق واکسن دیده می‌شود و از آنجا که هنوز علتی برای آن کشف نشده است، بعضی از والدین واکسن را مقصر می‌دانند.

از هر 2/4میلیون کودک که واکسن فلج اطفال خوراکی را دریافت می‌کنند، یک کودک به فلج اطفال مبتلا می‌شود. مطالعات مختلف در این زمینه نشان داده است که این  کودکان مبتلا به فلج اطفال، سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا هیچ نوع واکسنی تا  آن موقع دریافت نکرده‌اند.

از آنجا که واکسن فلج اطفال خوراکی، حاوی  ویروس ضعیف شده است، بعضی از کشورها واکسن فلج اطفال تزریقی را که حاوی  ویروس کشته شده است و خطر کمتری دارد، جایگزین آن کرده‌اند. اما در جاهایی  که امکان ایمن‌سازی همه افراد وجود ندارد (مانند صحرای آفریقا)،‌ استفاده  از واکسن‌ حاوی ویروس زنده ی ضعیف شده مناسب‌تر است، زیرا ویروس زنده ی  ضعیف شده، توانایی انتقال از یک فرد به فرد دیگر را دارد، بنابراین افرادی  که واکسن را دریافت نکرده‌اند، با ویروس ضعیف آلوده می‌شوند و با آن مقابله می‌کنند و در مقابل‌ بیماری ایمن می‌شوند.

از تاریخ عبرت بگیرید

سال‌ها پیش در اروپا مشاهده شد که میزان ابتلا به سیاه سرفه در اثر واکسیناسیون بسیار کاهش یافت. علت این بود که افراد واکسینه شده،  موجب حفظ سلامت افرادی می‌شوند که واکسینه نشده بودند؛ یعنی تعداد افراد  ایمن آنقدر زیاد بود که تعداد کمی حامل ویروس سیاه سرفه بودند.

 

به همین سبب بریتانیای کبیر تصمیم گرفت برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، واکسیناسیون سیاه سرفه را کاهش دهد.

میزان واکسیناسیون علیه سیاه سرفه در سال 1974 کاهش یافت. به دنبال آن در سال 1978 این بیماری اپیدمی (همه گیر) شد و 100 هزار نفر به آن مبتلا شده و 36 نفر جان باختند.

مشابه چنین واقعه‌ای در ژاپن و سوئد نیز رخ داد.

با تزریق واکسن مخالفت نکنید

کسانی که با واکسن مخالفت می‌کنند، باید زمانی را به یاد آورند که هیچ واکسنی  وجود نداشت و کودکان به انواع بیماری‌ها مبتلا می‌شدند و از بین می‌رفتند و خانواده‌ها مجبور بودند فرزندان زیادی به دنیا آورند، البته تعداد زیادی  از آنها پیش از بلوغ، می مردند.

بنابراین عوارض ناچیزی که به دنبال  تزریق واکسن رخ می‌دهند، قابل چشم‌پوشی است و نباید مانع تزریق واکسن شوند، زیرا خطرات ناشی از ابتلا به بیماری، بسیار شدیدتر و جبران‌ناپذیرتر از  خطرات ناشی از زدن واکسن است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٩

 

ادرارسوختگی
پوست نوزاد بسیار لطیف وظریف است بطوری که ممکن است به علت دیر به دیر تعویض کردن پوشک نوزاد و ایجاد آمونیاک درآن ناحیه پوست نوزاد دچار تحریک وسوختگی گردد. به مرور زمان و گاهی هم در مدت کوتاهی این قرمزی و آسیب در پای نوزاد جدی وعمیق تر شده و ممکن است ایجاد زخم نماید. محیط میان پای نوزاد و سرین او جای گرم  و مرطوبی است که بخصوص در داخل کهنه و پوشک و لاستیکی این رطوبت امکان تغییر هم نداشته و ادرار هم اضافه شده و وضعیت را جهت تحریک بیشتر پوست مساعدتر می نماید. میکروبها و قارچها همیشه روی پوست بدن موجود بوده و چون در اثر تحریک شیمیایی پوست، مقاومت آن نسبت به این عوامل عفونی کاهش یافته؛ لذا عفونت این ناحیه با قارچها یا میکروبها نیز تسهیل می گردد. در ادرار سوختگی ساده پوست ناحیه مبتلا قرمز یکدست میباشد اما اگر قارچ نیز اضافه شده باشد معمولاً در اطراف این قرمزی یکدست، دانه های قرمز متعدد نیز وجود دارد. گاهی حتی دراثر عفونت میکروبی، تاولهای چرکی متعدد و یا آبسه های ناحیه سرین نیز روی می دهد. بنابراین والدین نوزادان باید توجه کنند که در موقع مراجعه به پزشک جهت ادرار سوختگی نوزاد خود مراقبت نمایند که حتماً محل مبتلا توسط پزشک کاملاً معاینه شود تا داروی مناسب تجویز گردد.
برای پیشگیری از ادرارسوختگی باید به نکات زیر توجه نماییم:
۱- پوشک یا کهنه نوزاد را زود به زود باید عوض نمود. بخصوص هنگامی که احساس می شود پای نوزاد در حال قرمز شدن است و به اصطلاح در ابتدای ادرار سوختگی قرار دارد باید فواصل عوض کردن را به هر یک ساعت یکبار کاهش داد. در بیماریهای اسهالی باید توجه داشت که این تعویض ها زود به زود انجام شود زیرا مخلوط شدن مدفوع با ادرار احتمال ادرار سوختگی را افزایش می دهد.
۲- هربار که نوزاد مدفوع می کند و هر ۳-۲ بار که ادرار می کند باید پای او شسته شود.
۳- باید دقت شود که پس از شستن، حتماً پای نوزاد را با حوله ای نرم و تمیز کاملاً خشک نمود.
۴– هربار پس از اینکه پوشک یا کهنه نوزاد عوض می شود پوست میان پا و سرین او باید با لایه ای از یک کرم محافظت کننده پوشانده شود.

عرق سوز زیر گردن
گاهی نوزادان در ناحیه زیر گردن خود دچار حالت قرمزی و التهاب مختصر و گاه پیشرفته ای می شوند که این حالت را عرق سوز می گویند. علت این حالت آن است که غبغب نوزاد روی پوست گردن افتاده و فضای گرم و مرطوب و بسته ای ایجاد میکند که این گرما درصورتی که پوشش نوزاد نیز زیاد باشد بیشتر می گردد. در چنین حالتی وقتی زیر گردن نوزاد عرق می کند؛ دانه های عرق راهی به خارج نداشته و در نتیجه در زیر پوست منتشرشده و منظره ی قرمز رنگ و ملتهب عرق سوز را ایجاد می کند.
درمان این حالت بسیار ساده است و فقط کافی است که گردن نوزاد را کمی بالا گرفته و با بادبزن و یا هر چیز دیگری این ناحیه را کمی باد بزنیم و البته در این کار زیاده روی هم نشود. اگر عرق سوز تازه باشد و عمقی نشده باشد معمولاً همین درمان ساده کافی است و پس از چند دقیقه آثار بهبودی ظاهر می شود. استفاده از پودرهای خشک کننده مانند پودر تالک یا پودرهای مخصوص نوزادان نیز می تواند مفید باشد اما باید پودر را خیلی با ملایمت به گردن نوزاد مالید بطوری که در هوا پخش نشود زیرا تنفس این پودر و ورود آن به ریه نوزاد می تواند برای وی مضر باشد. درحالت عرق سوز نباید از پمادهای چرب استفاده نمود زیرا می تواند باعث رشد میکروبها و قارچها در این ناحیه وعفونت ناحیه مبتلا گردد.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

دانه های سفید روی لثه
در روی لثه برخی نوزادان یک تا چند برجستگی کوچک یا دانه های سفیدرنگ ومحکمی دیده می شود که برخی مادران گمان می کنند که اینها دندان هستند. این دانه های سفید در واقع کیسه های توپر وسفتی هستند که هیچ آسیبی به لثه نرسانده واگرچه ممکن است که با دندانهایی که ماهها بعد قرار است از همان قسمت لثه روییده شوند بی ارتباط نباشند (زیرا پس از درآمدن دندان از آن قسمت از بین می روند) اما خود دندان نیستند. به این دانه ها نباید کاری داشت و نباید آنها را دستکاری کرد. همچنین حاوی هیچ آلودگی نیز نبوده و نیاز به آنتی بیوتیک نیز ندارند.

دانه های سفید روی لوزه ها
گاهی روی لوزه ی نوزادان نقاط سفید رنگ بسیار کوچکی دیده می شود که این نقاط حاوی چرک نبوده و اصولاً گلوی نوزادان و شیرخواران کوچک حداقل تا چند ماه نخست پس از تولد هرگز چرک نخواهد کرد. این نقاط سفیدرنگ در واقع ترشحات عادی این غدد لمفاوی بوده و یا باقیمانده شیردلمه شده هستند ومی بایست طبیعی تلقی شوند. این دانه ها به هیچ نوع درمانی از جمله آنتی بیوتیکها نیازمند نبوده و خود نیز پس از مدت کوتاهی ازبین می روند.

برفک دهان وزبان
گاهی روی زبان وقسمت داخلی گونه ها وسقف دهان نوزاد را دانه های سفیدرنگی می پوشاند که همان برفک دهان می باشد. برفک زبان ودهان برخلاف آستریا پوشش شیر محدود به روی زبان نیست. برفک گاهی ممکن است از عمق دهان نیز پایینتر رفته وبه حدود مری برسد. علت برفک دهان نوعی قارچ است که نامش کاندیدا می باشد این قارچ گاهی بطور معمول در هوا و دهان افراد وجود داشته و لزوماً بیماریزا محسوب نمی شود. دهان نوزاد که همواره سرشار از ماده مغذی شیر می باشد محیط مناسبی برای این قارچ محسوب شده و منشاء این قارچ نیز معمولاً کانال زایمانی مادر می باشد. جهت درمان برفک دهانی نوزادان با صلاحدید پزشک متخصص کودکان می توان از داروهای ضدقارچ استفاده نمود. گاهی ممکن است همین قارچ کاندیدا قسمتهایی از پوست نوزاد در ناحیه پوشک را نیز آلوده کند که دراین حالت پوست این ناحیه قرمزی براق پیدا کرده و در اطراف این پوست قرمز و ملتهب نیز دانه هایی قرمزرنگ بروز می کند؛ که با مراجعه به پزشک باید به درمان این حالت اقدام نم

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 


آبی رنگ بودن زیر زبان
زیر زبان برخی از نوزادان بعلت وجود وریدهای سطحی زیاد، گاهی اوقات خیلی آبی رنگ است ولی این نکته هیچگونه خطری برای نوزاد دربرندارد.

سفیدی سقف دهان
گوشه های سقف دهان نوزاد به خاطر غضروفی بودن تا مدتها سفیدرنگ است که این حالت نیز هیچگونه مشکلی برای نوزاد ایجاد نکرده و نیاز به اقدام درمانی خاصی ندارد.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

زبان جغرافیایی
گاهی روی زبان نوزاد لکه های قرمز، سفید یا رنگ پریده ای دیده می شود که بی شباهت به نقشه های جغرافیایی نیست. این لکه ها درواقع تغییراتی است که در پرزهای روی زبان رخ داده و گاهی ممکن است کمرنگتر، پررنگتریا سفید شده ویا به آهستگی تغییرمکان دهند. همچنین گاهی برای چند هفته به کلی ناپدید شده و پس از مدتی دوباره ظاهر شوند. این لکه ها در هنگام تب یا بیماریهای عفونی بیشتر دیده می شوند و نباید با برفک یا آفت اشتباه شوند. در والدین نوزاد نیز ممکن است سابقه ای از چنین حالتی وجود داشته و یا در حال حاضر نیز وجود داشته باشد. زبان جغرافیایی هیچگونه خطری برای نوزاد نداشته و نیازی به درمان نیز ندارد.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

سفیدی روی زبان
زبان نوزاد که در ابتدا قرمز است به سرعت و در عرض چند روز اول پس از تولد ممکن است سفید شود. این رنگ یا درحقیقت غشاء سفیدرنگی که روی زبان کشیده می شود؛ ناشی از نفوذ و رسوب ترکیبات سفید رنگ شیر در عمق پرزهای روی زبان است که پاک کردن آن چندان ساده نیست.خصوصیت این پوشش آن است که اصلاً مزاحم شیرخوردن نوزاد نبوده و فقط به سطح روی زبان محدود شده و آثاری از آن روی سقف دهان یا سطح داخلی گونه ها وجود ندارد. این لایه که پس از مدتی درنزد برخی نوزادان بطور چشمگیری ضخیمتر نیز می شود لایه ی شیر یا آسترشیر نامیده شده و ممکن است گاهی تا پایان دروه شیرخوارگی نیز دیده شود.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

کبودی لبها یا دست و پا
لبهای نوزاد که بطور معمول قرمز است امکان دارد که تا چند روز  پس از تولد گاهی همراه با اطراف دهان(بخصوص هنگام گریه کردن) کبود به نظر برسد. همچنین گاهی ممکن است در خلال چند روز اول پس از تولد لبها و انگشتان دست و پای نوزاد کمی کبود یا آبی رنگ شود که این کبودی می تواند به علت عدم تطابق کامل ساختمان و عملکرد قلب وعروق با زندگی خارج رحمی باشد. این حالت بخصوص در مواجهه با سرما تشدید یافته و لزوماً مساله مهمی تلقی نمی شود. اما درصورتی که این کبودی دائمی و شدید گردد بهتر است با پزشک مشورت شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

تاولهای ناشی از مکیدن
تاولهای منفرد یا متعددی در اندامهای فوقانی نوزادان درهنگام تولد ممکن است دیده شود که بنظر می رسد در اثر مکیدن شدید آن محل در هنگام زندگی جنینی داخل رحم ایجاد شده باشد. محلهای شایع این تاولها عبارت است از سطح خارجی ساعد، شست دست و انگشت سبابه. این تاولها بدون گذاشتن اثری از خود به سرعت بهبود می یابند.

بالشتکها یا تکمه های ناشی از مکیدن
در قسمت وسط لب بالایی نوزاد ممکن است بلافاصله پس از تولد یا چند روزی بعد از آن، تکمه ها یا برجستگیهای کوچکی توجه معاینه کننده را به خود جلب کند که این برجستگیها اصطلاحاً بالشتک یا تکمه مکیدن نامیده شده و به علت مکیدن مایع آمنیوتیک یا مکیدن دستها در داخل رحم و یا شیرخوردن مکرر پس از تولد به وجود می آید. این تکمه ها باعث می شود که لبها برای مکیدن شیر قدرت و کارایی بیشتری پیدا کنند. پس از مدت کوتاهی که از تولد می گذرد؛ روی لبهای پایینی نیز برجستگیهای متعدد شیری رنگ مشابهی در اغلب نوزادان مشاهده می شود که به دلیل مکیدن ایجاد شده و اصلاً نگران کننده نمی باشند. با بزرگتر شدن نوزاد این تکمه ها پوسته پوسته شده و از لب جداشده و می افتند.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

دانه های قرمز روی بدن(اریتم توکسیکوم)
این ضایعات که کاملاً بی ضرر هستند وخودبخود خوب می شوند درتقریباً ۵۰% نوزادان فول ترم (رسیده) اتفاق می افتد. در نوزادان نارس این حالت کمتر دیده می شود . این ضایعات به شکل دانه های قرمز ویا چرکی به رنگ سفید مایل به زرد هستند که قطرشان ۱تا ۲ میلیمترمی باشد که با یک هاله ی قرمز احاطه می¬شوند . ضایعات ممکن است پراکنده و کم یا متعدد باشند و در قسمتهای مختلف تجمع پیدا کرده  ویا درسطح زیادی از بدن پخش شده باشند. معمولاً کف دست وپاها درگیر نشده ولی درسایر قسمتهای بدن مثل شکم، سینه وحتی سروصورت نوزاد دیده می شود. بیشترین احتمال شروع ضایعات در روز دوم عمر می باشد . البته ضایعات جدید می تواند بطور مداوم در چند روز اول ظهور کند. درنوزادان نارس امکان دارد شروع ضایعات برای چند روز تا چند هفته به تعویق بیافتد. دانه های چرکی شامل تجمعاتی از سلولهایی بنام ائوزینوفیل هستند. این ضایعات چرکی کاملاً استریل بوده ودر کشت انجام شده ازاین ضایعات این مطلب قابل اثبات است . علت اریتم توکسیکوم ناشناخته است . این بثورات طبیعی بوده ونیاز به هیچ درمان یا مالیدن هیچگونه پمادی نداشته وخود بخود پس از چند روز تا حداکثر چند هفته بهبود می یابد.

تغییررنگ شبکه ای
این حالت را کوتیس مارموراتا نیز می گویند وهنگامی ایجاد می¬گردد که نوزاد با دمای پایین محیطی مواجه می شود. دراین شرایط پوست تقریباً کل بدن دچار  تغییرات رنگی قرمز یا آبی با شکل شبکه ای می شود. این تغییرعروقی نشانگر یک پاسخ فیزیولوژیک تشدید شده می باشد که با افزایش سن از بین می رود؛ هرچند گاهی حتی دربچه های بزرگتر هم دیده می شود. البته گاهی این حالت درنوزادان دچار سپسیس یا عفونت خون نیز ایجاد می شود که دراین شرایط علائم دیگر مانند شیرنخوردن وبیحالی نیز درنوزاد وجود دارد.

تغییر رنگ هارلکویین
این پدیده عروقی نادر در همان اوایل دوره نوزادی اتفاق می افتد ودر نوزادان با وزن کم در هنگام تولد شایعتر است. این پدیده احتمالاً نشانگر یک عدم تعادل درمکانیسم تنظیمی عروق اتونومیک است. وقتی که نوزاد به یک طرف خوابانده می شود؛ بدنش را اگر با خطی طولی به دو نیمه چپ و راست تقسیم کنیم اگر برفرض روی سمت چپ خوابیده باشد نیمه راست بدنش رنگ پریده می شود و نیمه تحتانی یعنی نیمه چپ بدنش به رنگ قرمز تیره در می آید. این تغییر رنگ فقط برای چند دقیقه باقی می ماند و گاهی فقط یک قسمت از تنه یا صورت را دربرمی گیرد. فعالیت عضلانی باعث قرمز شدن تمام بدن می شود و اختلاف رنگ را از بین می برد. دوره های مکرر این حالت ممکن است اتفاق افتد ولی این رخداد  نشان دهنده عدم تعادل اتونومیک دائمی نیست.

لکه مغولی
این لکه ها در پشت کمر نوزاد ممکن است وجود داشته باشد و رنگ آنها آبی یا خاکستری با حدود مشخص می باشد. البته گاهی ممکن است این لکه ها روی پشت رانها، ساق پاها، پشت تنه وشانه ها  هم دیده شود.  این نوع لکه ممکن است منفرد یا متعدد باشند واغلب وسعت زیادی دارند. بیش از ۸۰% شیرخواران سیاه پوست، آسیایی  وهند شرقی دارای این لکه ها هستند؛ درحالیکه تنها در ۱۰% شیرخواران سفید پوست دیده می شود. بیشتر گمان می شود که علت بروز این لکه ها بیشتر بجاماندن سلولهای رنگدانه ای(ملانوسیتها) در درم وعدم مهاجرت آنها به اپیدرم می باشد. لکه های مغولی معمولاً در طی چند سال اول عمر کمرنگ شده و از بین می روند اما گاهی این لکه¬ها ممکن است باقی بمانند. وجود این لکه ها خطری برای سلامتی نوزاد بشمار نرفته و هیچگونه درمان یا مراقبت خاصی نیز نیاز ندارند.

هیپرپلازی سباسه
این حالت به شکل برجستگیهای ریزی به رنگ سفید مایل به زرد وبه تعداد زیاد، معمولاً درپیشانی، بینی ، بالای لب وگونه های نوزاد رسیده یافت می شود. این ضایعات نشانگر غدد سباسه ی بزرگ شده هستند وبتدریج از نظر اندازه کوچک شده و در عرض چند هفته ی اول زندگی کاملاً محو می شوند.

میلیا
میلیا دانه هایی ریز و سفید رنگ است که در صورت بروز می کند. این دانه ها کیستهای سطحی با قطر ۱ تا ۲ میلیمتر و به رنگ سفید شیری و مروارید گونه می باشند. البته میلیا درهر سنی می تواند بروز کند اما در نوزادان بیشتر در صورت و لثه و در خط وسط کام دیده می شود که در خط وسط کام بنام مرواریدهای اپشتین نامگذاری شده اند. میلیا در اغلب نوزادان بطور خودبخودی پوسته پوسته شده واز بین می روند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 


لکه های ماه گرفتگی
گاهی دربعضی نوزادان یک لکه ی نسبتاً بزرگ قرمز که ممکن است حتی نیمی از صورت را پوشانده باشد دیده می¬شود . این لکه که دراصطلاح مادران ماه گرفتگی نام دارد ، هرگز بطور خود بخود از بین نخواهد رفت. البته می توان در مورد درمان این لکه ها از لیزرهای مخصوص از بین بردن عروق  استفاده نمود. علت ایجاد شدن این لکه ها مشخص نیست و درحقیقت این حالت یک ناهنجاری عروقی مادرزادی محسوب می¬شود . این ضایعات درصورت نباید با لکه های سالمون که در قسمت قبل به آنها اشاره شد اشتباه گردد . لکه های سالمون معمولاً سیمتریک وکوچک بوده ولی ماه گرفتگی معمولاً بزرگتر ویکطرفه واغلب درخط وسط می باشد. به دلیل ارتباطی که وجود لکه های ماه گرفتگی می تواند با بعضی از بیماریهای عمومی داشته باشد بهتر است نوزاد دچار این لکه ها را به نزد پزشک برد تا درصورت لزوم از لحاظ وجود این بیماریها نیز بررسی لازم انجام شود

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 


لکه های قرمز کمرنگ صورت وپشت گردن
این لکه ها را بنام لکه های سالمون نیز می شناسند . این لکه های قرمز کمرنگ یا صورتی با حدود نامشخص، بیشتر در پیشانی(درست درخط وسط) بین ابروها ، پشت پلکها ، بالای لب و یا پشت گردن و حدوداً در ۳۰% تا ۴۰% نوزادان دیده می¬شود . این ضایعات که نمایانگر گشادی عروقی موضعی هستند ممکن است درهنگام گریه کردن یا درهنگام تغییرات دمای محیطی پررنگ شوند. اغلب ضایعات این چنینی که درصورت قرار دارند سرانجام درعرض چند سال کمرنگ شده و کاملاً ناپدید می شوند اما آنهایی که در ناحیه پشت گردن و ناحیه پشت سری قرار دارند معمولاً باقی می مانند . این لکه ها غالباً متقارن بوده یعنی درصورتی که دریک پلک وجود داشته باشد در پلک دیگر نیز موجود می باشد ودرصورتی که در وسط پیشانی باشد؛ دردوطرف خط وسط موجود است.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

پوسته های زرد روی سر(کبره)
پس از تولد دربرخی از نوزادان پوسته های ضخیم وزردرنگی در روی سر وحتی گاهی درروی ابروها وبین ابروها دیده می¬شود . وقتی مادران سعی می¬کنند این پوسته ها را با دست ، ناخن ویا شانه ازموهای نوزاد پاک کنند ؛ متوجه می¬شوند که این کار به سهولت امکان پذیر نیست وگاهی منجربه کنده شدن موها و خون آمدن از جای پوسته کنده شده نیز می شود . این پوسته نتیجه فعالیت غدد چربی پوست سر بوده که بعد از حدود یکسال اول عمر معمولاً برطرف می شود . این حالت ، بیماری محسوب نشده وتنها درموارد شدید نیاز به استفاده ازدارو دارد . درموارد خفیف می¬توان از چرب کردن پوسته ها با روغن زیتون وحمام کردن پس از آن استفاده نمود که با همین کار می توان به کاهش این پوسته ها کمک نمود.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

راهنمای خرید نرم‌کننده، شامپو و صابون بچه 
 
 
 

 
 

حمام روزانه برای کلیه نوزادان کامل، نارس و حتی آنها که در بیمارستان تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند، توصیه می‌شود. اگر تجمع توده‌های میکروبی در پوست کودک را آشکارا بتوان مشاهده کرد، علاوه بر حمام روزانه استفاده از هگزاکلروفن نیز توصیه می‌شود تا توده‌های میکروبی استافیلوکک ارئوس را که اغلب در شیرخوارگاه‌ها (مخصوصا در نوزادان نارس) دیده می‌شود، از بین ببرد. مصرف صابون کلرهگزیدین برای همه نوزادان تازه متولد شده در زایشگاه‌ها در اولین حمام به وضوح توده‌های میکروبی را 4 ساعت بعد از حمام نشان می‌دهد. هرچند مصرف کلرهگزیدین موضعی جذب پوستی دارد ولی خوشبختانه عوارضی از آن در نوزادان کامل و یا نارس دیده نشده است. از آنجایی که امکان سمیت بعضی مواد ضدمیکروبی در حمام کردن وجود دارد لذا مصرف صابون کلرهگزیدین فقط برای بار اول حمام نوزاد توصیه می‌شود و صابون‌هایی که به طور معمول در حمام برای نوزادان و کودکان به کار می‌روند و با نام «صابون بچه» معروف هستند، همگی حاوی مواد ضدمیکروبی هستند. همه صابون‌ها حداقل مختصری پوست را تحریک می‌کند، به طوری که تکرر مصرف صابون‌ها در حمام اثرات تحریکی پوست را افزایش می‌دهد. در بالغان اثرات تحریکی صابون‌ها مشخص شده ولی در نوزادان کامل و یا نارس شناخته نشده است. هرچند اغلب کودکان بدون ضایعات پوستی در حمام صابون‌ها را بدون عوارض جانبی تحمل می‌کنند اما در نوزادان نارس تحمل خوب نیست لذا صلاح است به جای صابون برای شستشو از آب ولرم استفاده شود تا زمانی که پوست تکامل یافته و بتواند صابون را تحمل کند و از تحریک پوست، تغییر اسیدیته و خشکی پوست جلوگیری شود.نرم‌کننده‌هایی برای کودکان

نرم‌کننده‌ها مانند کرم‌ها، لوسیون‌های بچه و روغن‌ها برای جلوگیری یا معالجه خشکی پوست در نوزادان به کار می‌رود. درجه رطوبت پوست به ظرفیت طبقه سطحی پوست در جذب و نگهداری آب بستگی دارد. مصرف نرم‌کننده‌ها برای از بردن خشکی و پیشگیری از خشکی ضرورت دارد. نرم‌کننده‌های مناسب علاوه بر برطرف کردن خشکی می‌توانند در حفظ اسیدیته پوست، مانعی در ایجاد تجمع میکروب‌ها و قارچ‌ها هم باشند. روغن‌های بچه می‌تواند جایگزین مناسبی برای چربی‌های طبیعی پوست شود و اثرات نامطلوب شستشوی با آب و صابون را جبران ‌کند. معمولا مقداری از این روغن روی کف دست بچه ریخته و سپس روی پوست کودک مالیده می‌شود. هنگام ماساژ روزانه کودک به علت خشک بودن پوست نوزادان برای اینکه پوست او آزار نبیند، بهتر است از روغن برای ماساژ استفاده شود. ضمنا استفاده از روغن بچه بهترین روش برای تمیز کردن قسمت‌هایی از پوست کودک است که با پوشک تماس دارد.چرب‌کننده‌های پوست کودک

کرم بچه یکی دیگر از چرب کننده‌های خوب است. این کرم حاوی لانولین است که با پوست کودک سازگار است و از پوسته پوسته شدن سطح پوست و قسمت‌هایی از بدن که دارای چین و چروک است، جلوگیری می‌کند. همچنین برای پیشگیری از سوزش ناشی از ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد . وازلین نیز مانند کرم برای محافظت از پوست کودک و نرم کردن آن به کار می‌رود.شامپو و صابون کودک

شوینده‌های کودک باید بسیار ملایم باشند چرا که چربی پوست کودکان کمتر از بزرگسالان است. پوست آنها پس از حمام شدیدا خشک می‌شود و برای جلوگیری از خشک‌شدن پوست باید از شوینده‌های ملایم استفاده کنیم. شامپوی بچه به‌دلیل PH خنثی موجب تحریک و سوزش چشم نمی‌شود و در بین شوینده‌ها، شامپوی بچه ملایم‌ترین ترکیب را دارد. صابون بچه نیز پاک‌کننده‌ای ملایم برای پوست لطیف کودک است و با دارا بودن میزان بالایی از اسید‌های چرب و PH معادل پوست طبیعی هیچ‌گونه تحریکی ایجاد نمی‌کند البته در صابون بچه نباید هیچ رنگ و اسانس غیرطبیعی به کار رود تا ایجاد حساسیت نکند. پوشک کردن کودک در عین حال که ضروری است اما می‌تواند سبب ایجاد حالت ناراحت‌کننده ادرار سوختگی شود.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

چگونه از پوست و موی نوزادان مراقبت کنیم؟زیبایی پوست و مو از نکاتی مهم در داشتن چهره‌ای زیباست، از این رو گاهی مادران به دلیل بعضی عقاید غلط جهت زیبا شدن پوست و موی فرزند خود در نوزادی دست به اقداماتی می‌زنند که ممکن است علاوه بر نداشتن نتیجه مثبت نتایج منفی به بار بیاید.
 وقتی نوزاد به دنیا می‌آید یک لایه نازک غشا مانند از چربی روی پوست او قرار دارد که نباید در بدو تولد شسته شود و این غشا برداشته شود چرا که خود می‌تواند یک محافظ برای بچه در برابر تغییر دما و حساسیت‌های محیطی باشد. بعد از روز اول نوزاد در بیمارستان شسته می‌شود و از روز دوم می‌توان بچه را به حمام برد و تنها با کمی شامپو بچه شستشو داد، اما نکته مهم اینجاست که پوست نوزادان بعد از شستشو خشک می‌شود و برای از بین بردن این خشکی باید حتما از لوسین‌های چرب‌کننده بدن کودک یا وازلین مخصوص کودکان استفاده کرد و تمام تن بچه به غیر از سر کودک را با آنها چرب کرد تا از خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست آنها جلوگیری شود.
 بهتر است نوزادان را شب قبل از خواب حمام کنید؛ چرا که به آرامش و خوب خوابیدن آنها کمک می‌کنید و مخصوصا برای بعضی از نوزادان که در بدو تولد به دلیل گم کردن شب و روز، شب‌ها خوب نمی‌خوابند این کار می‌تواند موثر باشد.
 پوست نوزاد به صورت طبیعی باید رنگی بین گلبهی و صورتی داشته باشد که بعد از گذشت چند هفته کم‌کم به رنگ ژنتیکی که باید تبدیل می‌شود، اما بعضی از بچه‌ها دارای پوست‌های سرخ هستند که باید در این زمینه چند نکته بررسی شود. اگر بدن کودکتان در نقاط مختلفی دچار قرمزی‌های غیر طبیعی است و کودک بیقرار است (به دلیل خارش این نقاط) حتما باید به پزشک مراجعه کنید؛ چرا که احتمال اگزمای پوستی وجود دارد و اصلا شستشو ندهید چرا که باعث بیشتر خشک شدن پوست و زیاد شدن زخم‌ها می‌شود که باید جلوی آن گرفته شود.
توجه کنید که بعضی از بچه‌ها به دلیل گردش خون در گونه‌هایشان سرخی وجود دارد که این مورد اگر تنها در گونه‌هاست مشکلی نیست. ضمن این‌که گاهی اوقات به دلیل زیاد بوسیدن نوزاد گونه‌هایش سرخ می‌شود در این باره باید گفت که اصلا بوسیدن نوزاد کار درستی نیست؛ چرا که سیستم ایمنی نوزاد هنوز آنقدر قوی نشده که بتواند با آلودگی‌های محیطی مبارزه کند و ممکن است منتقل شدن حتی یک پرز بالبان ما یا اسانس عطری که زده‌ایم باعث بروز آلرژی یا انتقال بیماری شود. دکتر توسلی می‌گوید: حتی بوسیدن دست و پای نوزاد هم درست نیست، چرا که نوزادان ممکن است دست و پای خود را نیز در دهان بکنند. اگر گونه‌های فرزندتان در اثر بوسیدن سرخ شد، می‌توانید با کمی چرب کردن بهبود بخشید و عمل بوسیدن را تکرار نکنید، مخصوصا در ۴۰ روز اول هیچ‌گونه تماسی که احتمال انتقال آلودگی وجود دارد نباید برقرار شود؛ چرا که گاهی ممکن است ما بیمار باشیم و ندانیم که بیماریم یا در دوره نقاهت به سر می‌بریم و هنوز فاکتور منتقل‌کننده بیماری در بدن ما وجود دارد، به‌رغم این‌که علائم خود بیماری از بدن ما رفته است.
پوست همه نوزادان در دوران نوزادی به یک شکل است به طوری که پوست چرب یا خشک یا حساس در نوزادان معنی ندارد و اینها در دوران بلوغ به دلیل ترشح هورمون‌ها شکل می‌گیرد. سر نوزادان به طور طبیعی چرب است، پشت گوش‌ها و دور بینی محل‌های تجمع چربی‌اند که اینها اصلا نشان از پوست چرب نیست و همه بچه‌ها بعد از حمام باید پوستشان با روغن بچه چرب شود و این کار هیچ ربطی به نوع پوست در بزرگسالی ندارد.
گاهی اوقات ممکن است به دلیل رشد سریع سلول‌های پوستی، پوست نوزادان در برخی مناطق بدن پوسته‌پوسته شود که تنها راهش چرب کردن پوست است و اصلا نباید این پوسته‌ها را دستکاری کرد یا درحمام از لیف‌های زبر استفاده کرد.
تا ۴۰ روزگی اصلا از صابون و لیف برای شستن بچه‌ها استفاده نکنید و تنها با همان شامپو بچه بدن نوزاد را بشویید و اگر اصرار به استفاده از لیف دارید، می‌توانید از لیف‌های حوله‌ای یا اسفنج‌های نرم تنها برای لمس بدن نوزاد استفاده کنید، آن هم در مناطق چین‌های بدن. در مورد بند ناف نوزادان هم دکتر توسلی می‌گوید: هیچ منعی برای حمام کردن وجود ندارد، فقط مراقب باشید که آسیبی به آن نزنید و بعد از حمام هم یک گاز تمیز روی آن بگذارید تا آلوده نشود. اگر در پاهای نوزادتان آثار سوختگی دیدید،  باید دلیل آن را بیابید، اگر قرمزی‌ها در ناحیه دور کمر و ران‌ها بود به دلیل حساسیت به شورت پلا‌ستیکی است یا سفت بستن نوزاد اما اگر سوختگی‌ها در ناحیه تناسلی بود باید نوزاد را زود به زود عوض کنید (تقریبا بعد از هر بار ادرار) حتما با آب نوزاد را بشویید و از دستمال‌های مرطوب مخصوص این کار استفاده نکنید، لباس نخی تنش کنید و بگذارید که ناحیه سوخته‌شده هوا بخورد و از چرب‌کننده‌ها هم استفاده کنید. در بعضی از نوزادان سوختگی در اثر حساسیت به پوشک‌هاست که باید از کهنه‌های نخی خوب شسته شده استفاده کرد.
● مراقبت از مو
بعضی از خانواده‌ها به دلیل این‌که فرزندشان موهای پر پشتی داشته باشد سر بچه‌ها را تیغ می‌زنند.  این کار بسیار کار خطرناکی است و هیچ زمینه علمی وجود ندارد. مساله این است که همه ما با یک تعداد فولیکول یا پیاز موی مشخص به دنیا می‌آییم که نمی‌توان این تعداد را تغییر داد. نکته دیگر این است که وقتی نوزاد به دنیا می‌آید قسمت‌هایی از سرش تنها پوست است و جمجمه هنوز شکل نگرفته و تیغ زدن به سری که با مغز تنها یک پوست فاصله دارد بسیار خطرناک است و اگر زخمی ایجاد شود به سادگی در معرض عفونت‌ها قرار می‌گیرد؛ چرا که بدن نوزاد هنوز آنچنان در برابر میکروب‌ها ایمن نشده است و مشکلات زیادی برای کودک به وجود می‌آید.
 وقتی نوزاد به دنیا می‌آید بیشتر موهای بدنش به صورت پرز‌های جنینی‌اند که همه در عرض چند ماه می‌ریزند و موهای اصلی در می‌آیند و تا یک سالگی همه موهای بچه اصلی می‌شوند. در اثر تیغ زدن چون همه موها قطع می‌شوند و یکنواخت رشد می‌کنند به نظر پر‌پشت می‌آید اما در حقیقت این طور نیست و این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. این کار در ابروها هم به همان دلایل هیچ تاثیری ندارد و بریدن مژه‌ها نیز در بلندی آنها هیچ تاثیری ندارد. به جرات می‌توان گفت که هیچ عملی بر تقویت و تغییر اندازه، جنس و رنگ موهای سر ابروها و مژه‌ها ندارد، پس از زدن سرمه به چشم‌ها و کوتاه کردن مژه‌ها و تیغ زدن به سر و ابروهای نوزادان بپرهیزید. وی می‌افزاید: برس کشیدن به سر بچه‌ها تنها جهت آرایش دادن به موهای نوزادانی که پر مو هستند، آن هم تنها برس‌هایی که مویی هستند و دندانه‌های پلاستیکی و فلزی ندارند اشکالی ندارد اما نباید زیاده‌روی شود و برس محکم به سر نوزاد کشیده شود. در ضمن ریزش موهای نوزادان هیچ ربطی به چگونگی قرار گرفتن سر آنها روی بالش ندارد و این پرز‌ها که در بدو تولد می‌بینید همگی می‌ریزند و شکل ریختن آنها در بچه‌های مختلف متفاوت است و جای نگرانی ندارد.
● ناخن‌های نازک
 در بدو تولد نوزادان پوست بسیار نازکی دارند، پس برای گرفتن ناخن‌های آنها صبر کنید. بهترین کار برای جلوگیری از این‌که نوزاد خود را با ناخن‌هایش زخمی نکند، استفاده از دستکش‌های بدون انگشت نخی است. بعد از یکی دو هفته می‌توانید با ناخنگیرهای مخصوص کودکان و ترجیحا قیچی که به پوستش آسیب نزند، آرام و با احتیاط ناخن‌های نوزاد را کوتاه کنید و هر بار ناخنگیر را با الکل تمیز کنید و به کسی اجازه استفاده از ناخنگیر نوزادتان را ندهید تا از انتقال میکروب‌ها جلوگیری شود.
 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

بدن، جهت تأمین نیازهای خود به مواد معدنی، حفظ ثبات شیمیایی و دفع مواد زائد، به مقادیر کافی آب نیاز دارد. اگر کودک به دلایل مختلف مثل اسهال ، استفراغ یا تب ، آب بدنش را از دست بدهد و این مقدار توسط مایعات کافی جبران نشود، کم آبی اتفاق می افتد. در اسهال از آنجایی که حرکت روده سریع می شود و روده فرصت کافی برای جذب آب ندارد، کم آبی خیلی سریع اتفاق افتاده و پیشرفت می کند. بنابراین اسهال ، به خصوص اگر همراه با استفراغ باشد، در کودکان می تواند
کم آبی بدن و کاهش اشتها در کودکان
 
 

الف – کم آبی در اسهال

بدن، جهت تأمین نیازهای خود به مواد معدنی، حفظ ثبات شیمیایی و دفع مواد زائد، به مقادیر کافی آب نیاز دارد. اگر کودک به دلایل مختلف مثل اسهال ، استفراغ یا تب ، آب بدنش را از دست بدهد و این مقدار توسط مایعات کافی جبران نشود، کم آبی اتفاق می افتد. در اسهال از آنجایی که حرکت روده سریع می شود و روده فرصت کافی برای جذب آب ندارد ، کم آبی خیلی سریع اتفاق افتاده و پیشرفت می کند. بنابراین اسهال ، به خصوص اگر همراه با استفراغ باشد، در کودکان می تواند بسیارخطرناک باشد. در صورتی که تب نیز به مجموعه علائم فوق اضافه شود ، به خاطر از دست دادن آب از طریق تعریق ، کم آبی خیلی سریع تر و بیشتر پیشرفت می کند. ثبات شیمیایی بدن به هم ریخته ، مواد مغذی ضروری از بدن دفع می شوند و حجم خون در گردش تا حد خطرناکی پایین می آید. کم آبی مشکل جدی و خطرناکی است و باید فوراً درمان شود. اگر کم آبی ، شدید و پیشرفته باشد ممکن است باعث آسیب مغزی و حتی مرگ شود.
علائم احتمالی :

- خشکی دهان ولبها،

- بی حالی،

- ملاجهای فرو رفته،

- ادرار غلیظ ( ادرار زرد رنگ تیره ) یا خشک ماندن پوشک ( عدم وجود ادرار).
نخستین اقداماتی که می توانید انجام دهید:

1- اگر کودک مبتلا به اسهال یا استفراغ است ، درجه حرارت او را اندازه بگیرید . در صورت تب بالای 38 درجه  سانتی گراد ، سعی کنید تب او را با کمک یک اسفنج مرطوب و  استفاده از شربت استامینوفن پایین بیاورید.

2- اگر کودک شما با استفاده از بطری ، شیر می خورد به او مقداری آب جوشیده خنک بدهید. اگر کودک با شیر مادر تغذیه می شود، شیردهی را ادامه دهید. در صورتی که اسهال یا استفراغ پس از شش ساعت متوقف نشد به پزشک اطلاع دهید.

3- کودک را تشویق کنید تا مایعات بنوشد. از دادن شیر یا آب میوه رقیق نشده به کودک خودداری کنید.

4- پودرORS را مطابق دستورالعمل نوشته شده بر روی بسته بندی درست کرده و به کودک بدهید. این محلول حاوی قند و نمک و مقداری املا ح لازم برای بدن است که درطی اسهال از بدن دفع می شود.

5- هرگز به کودک خود داروی ضد اسهال یا ضد استفراغ ندهید مگر طبق دستور پزشک.

6- اگر اسهال کودک بیشتر از شش ساعت طول کشید یا همراه با سایر علائم بیماری مانند تب یا استفراغ بود با پزشک خود تماس بگیرید.

اقداماتی که پزشک انجام می دهد :
 
 

- پزشک شما احتمالاً مصرف ORS را به منظور جایگزین کردن مایعات و املاح از دست رفته توصیه می کند. در مواردی که کم آبی کودک شدید است ممکن است لازم باشد در بیمارستان بستری شده و آب واملاح را از طریق داخل وریدی دریافت دارد.

- در موارد نادری که اسهال کودک به دلیل عدم تحمل قند شیر( لاکتوز) است پزشک ممکن است شیرخشک فاقد قند برای کودک تجویز کند.
اقداماتی که شما می توانید برای کمک به کودک انجام دهید:

- ادرار کودک را بررسی کنید. رنگ روشن و شفاف ادرار و ادرار کردن به طور مرتب نشان می دهد که سطح مایعات بدن کودک به حد طبیعی برگشته است.

- بعد از برطرف شدن بیماری ، به تدریج غذاهای حاوی شیر را مجدداً برای کودک شروع کنید. اگر کودک از شیر خشک استفاده می کند، می توانید شیر را  تا سه برابر رقیق تراز معمول درست کنید و سپس ظرف دو تا سه روز بعد میزان آب داخل شیر را به حد طبیعی برسانید.

- اگر کودک را از شیر گرفته اید  و غذاهای جامد به او می دهید، به خاطر داشته باشید که حتماً مایعات کافی به وی بدهید.

ب- کاهش اشتها

کودک بیمار تقریباً همیشه از خوردن غذا اجتناب می کند. کاهش اشتها یک علامت عمومی در اغلب بیماری هاست و در بسیاری موارد همراه تب دیده می شود. همچنین این مشکل در بیماری هایی مثل التهاب معده و روده و گلو درد نیز دیده می شود. مشکلات خفیف مثل بیماری حرکت ( یا مسافرت ) اغلب سبب کاهش اشتهای کودک می شود ، اما این مشکل گذرا و موقتی است. اگر کودک به علت خستگی یا خوردن یک میان وعده مفصل ، یک وعده غذای خود را نخورد ، نباید نگران کاهش اشتهای وی باشید چون دراین شرایط این مسئله طبیعی است و در وعده غذایی بعدی احتمالاً جبران می شود.

اگر کودک برای 24 ساعت از خوردن غذا اجتناب کند و هیچ دلیل مشخصی برای کاهش اشتهای وی پیدا نشود ممکن است مشکلی جدی وجود داشته باشد.
نخستین اقداماتی که می توانید انجام دهید :

1- اگر کودک برای یک روز کامل از خوردن غذا اجتناب کرده اما مقدار زیادی مایعات نوشیده ، نخست درجه حرارت وی را اندازه بگیرید . سپس به کمک دسته قاشق زبان وی را به آرامی پایین بیاورید و از او بخواهید بگوید " آآ..." به این ترتیب می توانید لوزه های وی را معاینه کنید . در صورت وجود التهاب و بزرگی لوزه ها ، بلع دشوار و دردناک شده و کودک ازخوردن اجتناب می کند.

2- ممکن است کودک مبتلا به گوش درد باشد. یک عفونت گوشی مانند اوتیت میانی ( عفونت گوش میانی ) به اندازه کافی برای کاهش اشتهای کودک دردناک است.

3- به وسیله معاینه قسمت تحتانی و راست شکم می توان به وجود آپاندیسیت شک کرد . برای این کار کودک را بخوابانید و قسمت تحتانی و راست شکم ، کمی پایین تراز ناف را به آرامی فشار دهید. وجود درد درفشار ملایم شکم وایجاد یک درد تیز هنگام برداشتن ناگهانی دست ، می تواند نشانه های آپاندیسیت باشد.

4- از کودک بپرسید که آیا هنگام ادرار کردن دچار درد می شود؟ این علامت می تواند نشانه یک عفونت در دستگاه ادراری باشد.

5- اگر درجه حرارت کودک طبیعی است و هیچ نشانه ای از بیماری های ذکرشده در وی دیده نمی شود ولی کودک همچنان از خوردن غذا خودداری می کند، به او مقدار زیادی مایعات بدهید.

چنانچه بی اشتهایی حتی بدون هیچ علامتی برای 24 ساعت ادامه پیدا کرد، با پزشک خود مشورت کنید.
اقداماتی که پزشک انجام می دهد :

- پزشک نخست کودک را معاینه می کند تا از وجود هر علتی که سبب بی اشتهایی کودک شده آگاه شود . اگر هیچ علامتی پیدا نشد احتمالاً کودک را تحت نظر گرفته ، توصیه های لازم را به شما می کند

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

کم‌کاری مادرزادی تیرویید، شایع‌ترین علت قابل پیشگیری عقب‌ماندگی ذهنی در نوزدان است
  آیا می‌دانید در کشورهای توسعه‌یافته، برای تشخیص حدود ۲۳ بیماری در همان دوران نوزادی، آزمایش‌های بیماریابی یا غربالگری انجام می‌دهند؟ ...
یکی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که ممکن است عامل عقب‌ماندگی شود، کم‌کاری تیرویید است که برای نوزادان انجام می‌گیرد و با تشخیص زودهنگام و درمان این بیماری می‌توان از بروز عوارض خطرناک آن جلوگیری کرد. در این باره بیشتر بدانید.
کم‌کاری مادرزادی تیرویید شایع‌ترین علت قابل پیشگیری عقب‌ماندگی ذهنی نوزادان است. در زمانی که عقب‌ماندگی ظاهر می‌شود، درمان بی‌فایده است اما در موقع تولد به راحتی با یک آزمایش ساده از روز سوم تا پنجم بعد از تولد قابل شناسایی است و با درمان سریع می‌توان از بروز این معضل پیشگیری نمود و هرگونه تاخیر در درمان آن از ضریب هوشی و سلامتی نوزادان خواهد کاست.
● علت بیماری چیست؟
هرگاه به دلیلی غده تیرویید نوزاد قادر به تولید هورمون تیرویید (تیروکسین) به اندازه کافی نباشد یا هورمون تیرویید در بدن به درستی فعالیت نکند، کم‌کاری تیرویید اتفاق می‌افتد. هورمون تیرویید یکی از هورمون‌های مهم در رشد و تکامل نوزاد است و کمبود این هورمون عوارضی مانند عقب‌ماندگی ذهنی، کوتاهی قد، ناشنوایی، اختلال گفتار و بعضی از بیماری‌های مغزی و عصبی را به دنبال دارد. با انجام یک آزمایش ساده در فاصله روزهای ? تا ? بعد از تولد می‌توان به وجود کم‌کاری مادرزادی تیرویید پی برد.
این آزمایش با گرفتن چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد انجام می‌شود. این نمونه‌گیری ساده، بی‌خطر و به حدی کم درد است که گاه حتی نوزاد از خواب بیدار نمی‌شود.
نتیجه این آزمایش ?? ساعت بعد مشخص شده و در صورت وجود کم‌کاری مادرزادی تیرویید در نوزاد بلافاصله اقدامات درمانی شروع می‌شود لذا خواهشمند است روز سوم بعد از تولد فرزندتان، به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی محل زندگی خود مراجعه نمایید. زمان در جلوگیری از عقب‌ماندگی ذهنی نوزادان مبتلا به کم‌کاری مادرزادی تیرویید از طلا با ارزش‌تر است.
● کم‌کاری مادرزادی تیرویید
به مواردی از کم‌کاری تیرویید گفته می‌شود که قبل از تولد و یا در زمان تولد وجود داشته باشد. هورمون‌های تیرویید نقش عمده‌ای را در رشد و تکامل تمام اعضای بدن به خصوص سیستم عصبی مرکزی هر فرد به عهده دارند. این نقش از هفته ?? جنینی آغاز شده و تا آخر دوران رشد و بلوغ جسمی، فیزیکی و روانی فرد ادامه می‌یابد. در دوران جنینی اگر غده تیرویید بنا به هر دلیلی تشکیل نشود، مقدار اندکی هورمون تیروکسین از مادر به جنین منتقل می‌شود که ممکن است برای رشد جسمی و عصبی جنین کفایت کند اما در دوران بعد از تولد در صورت ادامه وضعیت فوق و عدم درمان سریع و به موقع، فقدان و یا کمبود هورمون تیرویید، تاثیر شدیدی روی رشد سلول‌های عصبی و سیناپس‌ها یا ارتباط‌های بین سلول‌های عصبی می‌گذارد.
● هیپوتیروییدی نوزادان
هیپوتیروئیدی نوزادان، بیماری‌ای است که در حدود ۵ درصد موارد در روز‌های اول بعد از تولد دارای علایم و نشانه است. این علایم معمولاً کم و غیراختصاصی هستند. معمولاً بیماری در روز‌های اول بعد از تولد به ندرت تشخیص داده می‌شود، به طوری که تنها ۱۰ درصد نوزادان در ماه اول زندگی شناسایی می‌شوند بنابراین نوزاد مبتلا تشخیص داده نمی‌شود و به علت این کم‌کاری غده تیرویید، دچار عقب‌ماندگی در رشد جسمی و ذهنی خواهد شد و به مرور علایم تاخیر در رشد عقلی کودک به صورت تأخیر در گردن گرفتن، کاهش فعالیت، خواب آلودگی و … خود را نشان خواهد داد. در حال حاضر تقریباً تمامی کشور‌های صنعتی جهان برنامه غربالگری نوزادان را به طور اجباری انجام می دهند.
کم‌کاری مادرزادی تیرویید یکی از علل مهم و قابل پیشگیری عقب‌افتادگی ذهنی در نوزادان است که در صورت شناسایی و درمان به موقع از عوارض بیماری پیشگیری به عمل می‌آید. میزان بروز هیپوتیروییدی نوزادی در دنیا ? در هر ???? تا???? تولد زنده است و در مطالعات انجام شده در ایران این نسبت، ? به ???? است. نسبت سود به هزینه غربالگری کم‌کاری مادرزادی تیرویید در کشورهای توسعه یافته در مقایسه با عدم انجام آن ?? به ? است. این نسبت در کشورهای درحال توسعه از ? تا ?? به ? متفاوت بوده است.
اجرای برنامه غربالگری کم‌کاری مادرزادی تیرویید نوزادان در استان گیلان در سال‌های ?? و ?? علاوه بر شناسایی ?? بیمار که به اندازه جمعیت یک آسایشگاه نگهداری از کودکان عقب مانده است، باعث جلوگیری از هزینه‌های احتمالی و پیشگیری از مشکلات روحی و روانی خانواده‌های این نوزادان گردید.
برنامه کم کاری مادرزادی تیرویید نوزادان در حال حاضر در همه استان‌های کشور و برای تمامی نوزادان زنده به دنیا آمده ارایه می‌شود که با گذشت سه سال از اجرای این برنامه، بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نوزاد غربالگری شده و ۳ هزار و ۹۹۰ بیمار شناسایی و تحت درمان قرار گرفته‌اند. همچنین برنامه کنترل بیماری فنیل کتون اوری یا پی‌کی‌یو از سال ۸۵ با سه استراتژی ساماندهی خدمات بالینی بیماران در سراسر کشور، پیشگیری از طریق مشاور ژنتیکی برای تمامی بیماران و خانواده‌هایشان و بالاخره غربالگری نوزادان از نظر پی‌کی‌یو در استان‌های تهران، فارس و مازندران آغاز شد. در این برنامه با شناسایی نوزادان مبتلا به فنیل کتون اوری از عقب‌ماندگی ذهنی و جسمی بعدی بیماران پیشگیری می‌شود که تاکنون نزدیک به هزار بیمار شناسایی و تحت درمان قرار گرفته‌اند.
 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

رتینو بلاستوما شایع ترین تومور بدخیم درون چشمی در اطفال است که از سلول های حساس شبکیه منشا می گیرد. شیوع این تومور خیلی بیشتر از ملانوکارسینوما در بزرگسالان است و حدود یک نفر در هر 20 هزار نوزاد تخمین زده می شود.
 

این غده بدخیم در 30 تا 40 درصد موارد دو طرفه است و تومورهای دو طرفه موروثی و اتوزومال غالب است. در نتیجه 50 درصد فرزندان در این افراد به تومور رتینو بلاستوما مبتلا می شوند.
 

سن تشخیص فرم های دو طرفه در دو سالگی و یک طرفه در یک سالگی است. معمولا در سنین بالای هفت سالگی این بیماری بسیار نادر است. در ایران سن تشخیص تومور در حدود 5/3 سالگی است.
 

مهم ترین علامت این بیماری وجود یک مردمک سفید است، یعنی چشم طفل مثل چشمان گربه برق می زند. این علامت در بیش از 60 درصد بیماران دیده می شود. علاوه بر این، گاهی اوقات لوچی چشم یا انحراف چشم  و هنگام بزرگ تر شدن تومور، کاهش دید نیز بروز می کند.
توصیه می شود، بدون استثناء بچه هایی که با وزن کم به دنیا می آیند (5/1 کیلوگرم) و یا بچه هایی که زودتر از موعد یعنی زودتر از هفت ماهگی متولد می شوند، حتما برای بررسی به نزد چشم پزشک برده شوند.
 

معمولا چشم پزشک در برخورد با چنین بیماری، برای تشخیص تومور، کودک را بیهوش می کند و با باز کردن مردمک ها، به معاینه و بررسی دقیق می پردازد. البته چون این تومور تمایل گسترش به عصب باصره، مغز و کاسه چشم دارد، با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و mri میزان گسترش این بیماری را می توان تشخیص داد.
 

پس از تشخیص این تومور، ابتدا باید طفل از نظر میزان گسترش بیماری و همچنین درگیری به اندام های دیگر مورد بررسی قرار بگیرد.
این تومور در ممالک پیشرفته تا 95 درصد قابل درمان است. اما مهم ترین مسأله، تشخیص سریع بیماری در کودک است.
اگر بیماری در ابتدای راه باشد، با شیمی درمانی و لیزر شروع به درمان می کنیم، اما در فرم های پیشرفته، تخلیه چشم الزامی است.
 
مهم ترین اقدام  راهنمایی والدین و آگاه کردن آنها از موروثی بودن خطرات این تومور است. همچنین مراجعه والدین کودک بدون هیچ وقفه ای به یک مرکز مجهز چشم پزشکی برای نجات کودک و حتی چشم کودک، بسیار ضروری است.
بنابراین توصیه می شود، بدون استثناء بچه هایی که با وزن کم به دنیا می آیند (5/1 کیلوگرم) و یا بچه هایی که زودتر از موعد یعنی زودتر از هفت ماهگی متولد می شوند، حتما برای بررسی به نزد چشم پزشک برده شوند.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

علت واقعی آن دقیقا مشخص نشده است ، اما ممکن است به دلیل مسائل روحی روانی ویا عادتی باشد.

- علت واقعی آن دقیقا مشخص نشده است ، اما ممکن است به دلیل مسائل روحی روانی ویا عادتی باشد. آنچه که در این رابطه مهم است عدم وجود ضایعه و اختلال عصبی درمغز است و می توان آنرا یک مسئله طبیعی تلقی نمود که دربرخی از کودکان وجود دارد .

2- آیا در موقع ریسه رفتن ممکن است قسمتی از بدن کودک دچار لرز و انقباضات مکرر ( همانند تشنج ) شود؟

- بله . درحدود یک سوم موارد چند انقباض ولرز خفیف در دست ، پا یا عضلات صورت ( نظیر فک یا لب ها ) رخ می دهد و به سرعت نیز برطرف می شود و هیچ مسئله ای را به وجود نمی آورد ، اما درصورت وجود چنین حالتی برای اطمینان خاطر از عدم وجود صرع ، بهتر است به پزشک مراجعه شود . گاهی نیز کودک برای مدت کمتر از یک دقیقه بی حال وگیج ومنگ می شود .

3- درایجاد این حالت آیا ارث دخالت دارد ؟

- بله. دیده شده است که در حدود 23% موارد سابقه چنین حالتی درافراد خانواده کودک مبتلا وجود دارد .

4- ریسه رفتن چه ویژگیهایی دارد ؟

- خصوصیات و ویژگیهای ریسه رفتن عبارتنداز:

- این حالت درحدود4% کودکان درسنین کمتر از 6تا 8 ماهگی اتفاق می افتد (75% موارد) و به ندرت ممکن است قبل از6 ماهگی یا پس از 6 سالگی اتفاق بیفتد.

- همیشه درموقع بیداری اتفاق می افتد.

- تقریبا همیشه کمتر ازیک دقیقه طول می کشد و خود به خود بدون هیچ اقدامی بر طرف می شود.

- ممکن است روزی یکبار تا ماهی یکباراتفاق افتد.

5- آیا ریسه رفتن باعث صدمات و اختلالات عصبی می شود؟

- خیر. تقریبا هیچگاه دراثر ریسه رفتن صدمه ای به مغز نمی رسد و در آینده نیز هیچ مشکل جسمی یا روحی برجای نمی گذارد .

6- ریسه رفتن تاچند سالگی باقی می ماند؟

- دراکثر موارد پس از سن 3 سالگی از بین می رود و در حدود 90% بیماران تا سن 5 الی 6 سالگی به طور کامل بهبود یافته ودیگر دچار حملات نمی شوند و سایر کودکان نیز به مرور زمان بهبود می یابند.


7- آیا ریسه رفتن نیاز به درمان خاصی دارد؟

- در اکثر موارد خیر. اگر دفعات ریسه رفتن بیش از یکبار در روز باشد و یا بیش از یکدقیقه طول بکشد ، اغلب با تجویز یک داوری آنتی کولینرژیک توسط پزشک بهبود یافته و یا دفعات و مدت آن کاهش می یابد . البته رفتار والدین در برخورد با چنین حالتی نیز در بدتر یا بهتر شدن آن بی تاثیر نیست . در سایرموارد نیاز به هیچ نوع درمان خاصی نیست.

8- درموقع ریسه رفتن، والدین چه نکاتی را باید رعایت کنند ؟

- برخورد مناسب والدین با چنین ناراحتی در اکثر موارد باعث بهبودی سریع حمله و حتی کاهش دفعات حمله می شود ، لذا به والدین توصیه می شود نکات زیر را رعایت کنند :

- درموقع حمله خونسردی خود را حفظ کرده و بدون آنکه کودک متوجه اضطراب ونگرانی شما شود او را دراز کرده و یک پارچه مرطوب ( سرد ) روی پیشانی او بگذارید.

- هرگزاقدام به باز کردن دهان کودک و یا گذاشتن چیزی داخل دهان او نکنید .

- برخی از والدین به اشتباه جهت اتمام حمله و نفس کشیدن ، شانه ها یا سر کودک را گرفته و شدیدا تکان می دهند . جدا از این کار خود داری کنید .

- نیازی به تنفس مصنوعی یا ماساژ قلبی نیست .

- طوری رفتار نکنید که کودک برای رسیدن به مقاصد واهداف خود از این حربه وشیوه استفاده کند .

- درحالات زیر کودک را بلا فاصله به اولین مرکز درمانی برسانید :

الف - اگرکودک بیش از یک دقیقه نفس نکشد .

ب - اگر اختلال هوشیاری پس از حمله بیش از یک دقیقه طول بکشد.


 
بعد از اینکه حجم ریه کودک به اندازه کافی بزرگ شد ریسه خود بخوئ ازبین میرود معمولا بدون در مان خاص

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

روزئولا اینفانتوم† ? (اگزانتوم‌ سوبیتوم‌)
--------------------------------------------------------------------------------

اطلاعات‌ اولیه‌

توضیح‌ کلی‌
روزئولا اینفانتوم(اگزانتوم‌ سوبیتوم‌) یک‌ بیماری‌ مسری‌ شایع‌ دوران‌ کودکی‌ با مشخصات‌ تب‌ بالا و بثورات‌ پوستی‌. این‌ بیماری‌ معمولاً شیرخوارانو کودکان‌ خردسال‌ (3-1 سال‌) را مبتلا می‌سازد
علایم‌ شایع‌
تب‌ (اغلب‌ تب‌ بالا) به‌مدت‌ چند روز تا یک‌ هفته‌، همراه‌ سایر علایم‌ خفیف‌
تحریک‌پذیی‌
خواب‌آلودگی‌
بثورات‌ پوستی‌ سطح‌ قرمزرنگ‌ 4-3 روز پس‌ از بروز تب‌ بالا همزمان‌ با بروز بثورات‌ پوستی‌، تب‌ و سایر علایم‌ ناپدید می‌شوند.
علل‌
این‌ بیماری‌ ناشی‌ از ویروس‌ هرپس‌ نوع‌ 6 است‌. دوره‌ نهفتگی‌ بیماری‌ 15-5 روز است‌.
عوامل‌ افزایش‌ده‌ خطر
کودکانی‌ که‌ به‌ مهد کودک‌ می‌روند بیشتر در معرض‌ خطر قرار دارند.
تماس‌ با افراد دیگر در مکان‌های‌ عمومی‌
پیشگیری‌
اجتناب‌ از تماس‌ با افراد بیمار در صورت‌ امکان‌
عواقب‌ موردانتظار
خودبه‌خود در عرض‌ یک‌ هفته‌ بهبود می‌یابد.
عوارض‌ احتمالی‌
تنش‌های‌ ناشی‌ از تب‌ بالا (این‌ تشنج‌ها باعث‌ آسیب‌ مغزی‌ نشده‌ و پس‌ از فروکش‌ تب‌ متوقف‌ می‌شود) (نادر)
عفونت‌ مغزی‌ (نادر)
درمان‌

اصول‌ کلی‌
بررسی‌های⠠ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌ها٠ ?ی‌ نظیر آزمایش‌ کامل‌ ادرار و شمارش‌ سلول‌های‌ خون‌ برای‌ رد سایر علل‌ تب‌ بالا (نظیر عفونت‌ گوش‌ میانی‌، مننژیت‌، پنومونی‌ یا عفونت‌ مجاری‌ ادرار) باشد.
درمان‌ خاصی‌ برای‌ روزئولا وجود ندارد. استراحت‌ در منزل‌ تا رفع‌ علایم‌ کفایت‌ می‌کند.
حمام‌ آب‌ ولرم‌ یا پاشویه‌ ممکن‌ است‌ برای‌ کاهش‌ تب‌ 9/38 درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر استفاده‌ شود.
داروها
برای‌ ناراحتی‌ خفیف‌ و برای‌ کاهش‌ تب‌ استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر استامینوفن ‌ ممکن‌ است‌ کافی‌ باشند. آنتی‌بیوت٠ ک‌ها کمک‌کننده⠠?? نیستند.
داروهای‌ ضدتشنج‌ (اگر کودک‌ تشنج‌ داشته‌ باشد) ممکن‌ است‌ تجویز شود.
فعالیت‌
تا برطرف‌ شدن‌ تب‌، کودک‌ باید در بستر استراحت‌ کند.
رژیم‌ غذایی‌
برای‌ کودک‌ باید یک‌ رژیم‌ معمولی‌ متعادل‌ در نظر گرفته‌ شود. کودک‌ را تشویق‌ نمایید تا مایعات‌ بیشتری‌ مصرف‌ کند. مکمل‌های‌ ویتامینی‌ لازم‌ برای‌ کودک‌ را طبق‌ روال‌ عادی‌ ادامه‌ دهید.
در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید
اگر کودک‌ شما دارای‌ علایم‌ روزئولا باشد.
- بروز تب‌ بالا
- سفت‌ شدن‌ بدن‌ یا سایر نشانه‌های⠠ شروع‌ یک‌ تشنج‌
- امتناع‌ کودک‌ از مصرف‌ مایعات‌
- اگر گریه‌ شدید و مداوم‌ کودک‌ که‌ با بغل‌ کردن‌ نیز متوقف‌ نمی‌شود.
 بیحالی و سفتی گردن

عامل بیماری ویروسی است) HHV -6  , HHV- 7 Human  Herpesviruses   6and 7( اکثرا نوع 6 وکمتر نوع 7 ایجاد روزئولا اینفانتوم می نماید  Exanthem  Subitum or sixth disease       اگزانتم سوبیتوم  یا بیماری ششم هم گفته می شود .
عفونت ویروسی در اوایل زندگی رخ میدهد . در 6 ماه اول تولد به علت انتقال از راه جفت از طریق آنتی بادی های مادری کمتر اتفاق می افتد  . شیوع بیماری  بین 6ماه تا 2 سال میباشد . دوره پرودرومال روزئولا آبریزش بینی خفیف ، التهاب حلق وقرمزی  ملتحمه چشم
بیماری معمولا با تب بالا شروع می شود تب حدود 40 درجه که ممکن است  با تشنج همراه شود 5-10 درصد ممکن است با تشنج همراه شود در طول دوره بیماری آبریزش بینی ، گلودرد ، درد شکم ، اسهال واستفراغ  ، زخم  در کام وزبان کوچک در روزئولا ممکن است ایجاد شود تب 3-5 روز طول می کشد غالبا 3 روز وبا کاهش تب راش ظاهر می شود  راش های روزئولا به رنگ گل رز بوده وراش ها کاملا مجزا ومشخص هستند ممکن است با سرخچه ، سرخک ویا اریتما اینفکشزوم اشتباه شود راش ها کمی برجسته وصورتی رنگ بوده  واز تنه به سمت گردن وصورت گسترش می یابد راش ها عموما خارش دار نبوده به وزیکول یا پوستول  منتهی نمی شوند  بعد از 1-3 روز راش ها ناپدید می شوند 
 

تشخیص  بیماری بر پایه سن ، تاریخچه ویافته های بالینی است  تست های اختصاصی شامل سرولوژی کشت ویروسی و PCR  می باشد
یافته های آزمایشگاهی  WBC  7 ooo-8 ooo درزمان تشنج مایع نخاع نرمال است
درمان   HHV-6 با  گان سیکلوویر وسیدوفوویر Gancicl0vir , Cidofovir and Foscarnet  ودر موارد HHV-7 سیدوفوویر وفوس کارنت  میتوان به کار برد اما در روزئولا اینفانتوم استامینوفن یا ایبوبروفن کافی است در موارد تشنج ویا موارد شدید مثل آنسفالیت یاهپاتیت یا پنومونی ارجاع به بیمارستان
پیش آگهی   عالی است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

کولیک در شیرخواران
آموزش به والدین :

کولیک گریه کردن طبیعی اما بیش از حد است و بیماری محسوب نمی‌شود . توصیه‌های پزشک یا اطرافیان ، کولیک را از بین نمی‌برد ولی  ازشدت آن می کاهد . مادران و پدران باید بدانند بزرگ‌ترین عارضه کولیک متوجه فرد مراقبت کننده از نوزاد یعنی مادر است . او نمی‌تواند فرزندش را آرام کند؛ بنابراین ،خسته می‌شود و این خستگی بر روابط خانوادگی او تاثیر منفی می‌گذارد .

کولیک خود به خود و با بزرگ‌تر شدن شیرخوار برطرف می‌شود اما اقدامات و توصیه های زیر به آرامش و راحتی هر چه بیشتر  کودک کمک می‌کند:

* تهیه شرح حال از فعالیت‌های روزانه کودک شامل : زمان خواب و بیداری ،الگوی دفع ، تغییرات وزن ، ساعات بی‌قراری ، افراد ملاقات کننده نوزاد ،شرایط محیطی -مثل شلوغی یا سکوت - ونوع تغذیه و مقدار آن.

برای کودک محیطی آرام و کم سرو صدا و کم نور تامین کنید .این کار با عث ایجاد آرامش و کاهش تحریک پذیری او می‌شود .**

** شیر خوار را در آغوش بگیرید ؛ حتی اگر شیر نمی‌خورد . در  فرهنگ‌هایی که نوزاد همواره  در آغوش  مادر است، کولیک شایع نیست. می‌توانید  با استفاده از  آویزهای مخصوص در حالی که به کارهای خود می‌رسید، نوزاد را هم در کنار خود داشته باشید .

** بیش از حد به کودک شیر ندهید . بعد از تغذیه حتما هوای معده را با ماساژ پشت نوزاد در حالی که او را در  وضعیت  ایستاده  در آغوش گرفته‌اید،  تخلیه  کنید.

هنگام شیر دادن شیشه شیر را طوری بگیرید که هوا وارد دهان و معده  شیرخوار نشود.

** اگر کودک از شیر مادرتغذ یه می‌کند، بعضی غذاهایی که مادر مصرف می‌کند ممکن است باعث دل درد کولیکی در نوزاد شود . بنابراین مادر  باید از مصرف سیر ، پیاز ، کلم ،شلغم ، حبوبات، زردآلو ، ریواس ، آلو  و غذاهای نفاخ دیگر خودداری  کند .

** برای تسکین کودک حوله‌ای گرم ( نه داغ !!) روی شکم نوزاد بگذارید .

**برای ساکت کردن شیرخوار او را به شدت تکان ندهید . توجه داشته باشید سر کودک نسبت به بدن او بزرگ‌تر است و عضلات گردن او هنوز رشد کافی نکرده است .

ممکن است با تکان شدید ، مغز کودک داخل جمجمه آسیب ببیند و خونریزی مغز و عروق چشم و در نهایت مرگ پیش آید .

** کودک را قنداق نکنید . این کار باعث کم شدن حرکات روده‌ها و تجمع هوا در روده می‌شود که وضعیت نوزاد  را  وخیم‌تر می‌کند.

** به وضعیت روحی خود برسید . مادرانی که عصبانی یا افسرده‌اند، فرزندشان بیشتر دچار کولیک می‌شوند.

** از دادن هر گونه دارو به کودک ،مگر با تجویز پزشک، خودداری کنید .

** اگر سابقه حساسیت به شیرگاو یا شیر خشک در خانواده وجود دارد، با پزشک مشورت کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

نوزادان از همان آغاز تولد، گریه می کنند. میزان گریه کودکان از تولد تا حدود 6 هفتگی هر روز  بیشتر می شود، ولی پس از این زمان بتدریج کاهش می یابد.

در بیشتر اوقات با تغذیه و یا رعایت راحتی  شیرخوار و  یا در آغوش گرفتن وی گریه تمام  می شود، اما گاهی به رغم  تلاش مادر گریه شیرخوار قطع نمی شود. ممکن است در این هنگام والدین خسته و عصبانی شوند.

یکی از علت های  این مشکل «کولیک» است و حدود 10% تا 30% شیرخواران مبتلا به

کولیک می شوند و این  مشکل در دختران و پسران به نسبت مساوی دیده می شود.

مشخصات

این کودکان رشد و تکامل طبیعی دارند و مانند سایر شیرخواران سالم و سرحال هستند؛ تنها ممکن است در ساعاتی از روز (به طور معمول عصر یا شب) کمی بدخلق و بیقرار باشند. گریه کودک مبتلا به کولیک با کودکان دیگر متفاوت است. برای تشخیص آن به این نکات توجه کنید:

_ ناتوانی والدین برای آرام کردن کودک؛ زیرا در هر روز بیشتر از سه ساعت و بیشتر از سه روز در هفته با صدای بلند و پیوسته گریه می کند.

_ این گریه ها در 2 تا 3 ماهگی قطع می شود.

_ کودک وزن گیری کاملا مناسبی دارد و در ساعات غیر از گریه کردن سرحال است.

_ ممکن است صورت قرمز با دست مشت کرده داشته باشد و پاها را به داخل شکم کشید و یا سفت کند.

علت کولیک

دلایل گوناگونی برای گریه های مهارنشدنی شیرخواران مطرح شده است. برای نمونه، حساسیت به شیر گاو در شیرخواران مصرف کننده آن، تغذیه بیش از حد و سریع نوزاد، تجمع هوا در معده، تنش ها و اضطراب های واردشده به نوزاد شیرخوار و مادر او. همچنین، نداشتن ارتباط مناسب عاطفی با نوزاد  والدین می تواند از دلایل کولیک باشد؛ زیرا نوزاد اضطراب و عصبانیت والدین را حس می کند و آن را با گریه نشان می دهد.

تحقیقات نشان داده است که تنها در 5%از کودکان علت اختصاصی برای کولیک وجود دارد.  

شواهد نشان می دهد که کولیک ناشی از ناتوانی کودک برای تنظیم گریه است. خلق و خوی حساس کودک موجب می شود که او با گریه کردن نسبت به محیط و تغییرهای آن واکنش نشان دهد و چون سیستم عصبی کودک تکامل لازم را ندارد؛ بنابر این، هنگامی که گریه را سر می دهد، نمی توان آن را مهار کرد، اما هنگامی که شیرخوار بزرگ می شود، می تواند گریه او را مهار کند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

متخصصان می‌گویند که نوشیدن آب برای نوزادان زیر 6 ماه خطرناک بوده و احتمال بروز مسمومیت آبی در آنها به وجود می‌آید.محققان معتقدند: حتی زمانی که نوزاد بشدت تشنه است، بهترین نوشیدنی برای او شیر مادر یا شیر خشک می‌باشد. به دلیل این که هنوز کلیه‌ها در نوزاد کامل نشده است دادن آب به آنها باعث آزاد شدن سدیم شده و این از دست رفتن سدیم می‌تواند فعالیت مغز را تحت تاثیر قرار دهد.
نشانه‌های اولیه مسمومیت آبی شامل تندخویی، خواب آلودگی و دیگر تغییرات روحی است. همچنین می‌توان به پایین آمدن دمای بدن، ورم صورت و حمله نیز اشاره کرد. این علائم بسیار نامحسوس است بنابراین حملات اولین نشانه‌هایی هستند که توجه والدین را به خود جلب می‌کنند.

اگر نوزاد در این موارد فورا تحت درمان قرار گیرد از ادامه حملات جلوگیری خواهد شد. پزشکان دادن شیر خشک خیلی رقیق یا نوشیدنی‌های کودکان را که حاوی الکترولیت هستند ممنوع می‌کنند. در مورد کودکانی که دچار یبوست شده‌اند بهتر است والدین با مشورت پزشک از آب داغ و به مقدار بسیار کم استفاده کنن

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

استفراغ  یکی از شایعترین شکایات در دوره شیرخوارگی و اوایل کودکی است. البته در  شیرخوار سالم رگورژیتاسیون و استفراغ می تواند طبیعی باشد، اما در مورد  شیرخواری که مکررا استفراغ می کند ، نیاز به ارزیابی دقیق می باشد.

استفراغی  که دایمی است باید جدی تلقی گردد ، نه تنها به دلیل اهمیت آن از نظر عامل  ایجاد کننده بلکه بدلیل کم آبی و اختلالات الکترولیتی و آسپراسیون احتمالی .


علل: 
شیوه تغذیه نامطلوب، تجمع مخاط در خلف حلق، مصرف غذاهای چاشنی دار،  عفونتهای گوارشی، تنفسی و عفونت گوش ، هیپوکسی مغزی، انسداد روده و نفخ،  تنگی پیلور، انواژیناسیون فتق نافی، تحریکات شیمیایی و اشعه، بی اشتهایی  عصبی، شنیدن مطالب ناخوشایند و استشمام بوی نامطبوع، عوامل عاطفی و استرس.
مرکز استفراغ در بصل النخاع واقع شده است.


نکات:      

استفراغ جهشی مکرر در شیرخواران ممکن است به علت تنگی پیلور باشد.
استفراغ  بلافاصله پس از خوردن شیر ممکن است ارتباطی با محتوی شیر و حجم زیاد داشته  باشد که نشان دهنده نفخ زیاد معده یا شیوه نامناسب در تغذیه باشد.
استفراغ فاقد دلمه و مواد غذایی تغییر نیافته مربوط به مری و استفراغ حاوی دلمه قوام با شیره معده مربوط به معده می باشد.
استفراغ با رنگ سبز مربوط به قسمت تحتانی آمپول واتر می باشد که ارتباطی با پیلور ندارد.
استفراغ با رنگ و بوی مدفوع مربوط به قسمت تحتانی سیستم روده ای و نشاندهنده انسداد یا التهاب صفاق است.
استفراغ محتوی خون مربوط به قسمت فوقانی دستگاه گوارش می باشد.
همچنین خوراندن بیش از حد شیر به شیرخوار سبب استفراغ می شود.تدابیر پرستاری:


جلوگیری از آسپیراسیون و خفگی با دادن سر به یک طرف (که مهمترین اقدام پرستاری محسوب می شود).
کنترل و ثبت زمان، حجم و تناوب و مشخصات استفراغ
  بررسی و تعیین شیوه و نوع تغذیه و حساسیتهای غذایی
  استفاده از مایعات صاف شده ایزوتونیک
  استفاده  از قطعات یخ، آب ژله، آبمیوه رقیق، مایع زنجبیل دار و سپس با افزایش تحمل  کودک نسبت به مواد غذایی، استفاده از بیسکوییت نمکی و نان سوخاری با کره،  آبگوشت رقیق. پس از آن با افزایش تحمل کودک می توان از مواد غذایی عادی  استفاده کرد.
اقدامات دارویی ضد استفراغ
  کنترل جذب و دفع مایعات در موارد شدید به دلیل خطر کم آبیآموزش به والدین:

هر گاه کودک شما دچار استفراغ شد و علایم زیر را هم داشت حتما با یک پزشک تماس بگیرید:


استفراغ به مدت شش ساعت
  گود افتادن ملاج
  دفع ادرار پررنگ و غلیظ و کم حجم
  پوست شل
  خشک شدن بزاق و اشک
  خواب آلودگی یا بی قراری غیر طبیعیپی آمد:
پی آمد و اقدامات پیشگیری بسته به علت استفراغ دارد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

برخورد غلط با استفراغ کردن شیرخوار باعث وخامت حال آن می شود

اکثر والدین در زمان استفراغ کودک، دچار اضطراب شده و سعی می کنند با خوراندن شیر، مواد غذایی و یا دارو هرچه سریعتر استفراغ کودک را کنترل کنند که این خود در اکثر موارد باعث بدتر شده حال کودک خواهد شد.

دکتر "سید مجتبی تولیت" متخصص بیماری های کودکان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا واحد علوم پزشکی ایران گفت: باید توجه داشت استفراغ یک بیماری نیست بلکه یک علامت است و می تواند نشانی از مسائل ساده مثل زیاد خوردن شیرخوار و یا علامت بیماری های بسیار خطرناک همچون عفونت های مغز با کلیه باشد.
دکتر تولیت با اشاره به اینکه، برخورد غلط والدین درزمان استفراغ ممکن است باعث تشدید این مسئله شود، وی افزود: کودکی که تازه استفراغ کرده است برای شروع مجدد تغذیه آن نباید عجله کنند. همچنین دادن داروهای خوراکی همچون استامینوفن در حالیکه هنوز از ادامه ی استفراغ مطمئن نیستیم مجاز نخواهد بود، ولی با توجه به ترس از تب و تشنج، در صورتیکه کودک استفراغ کرده، تب بالایی دارد، از شیاف استامینوفن و بدن شویه با آبی که دمای آن هم اندازه با دمای بدن کودک است استفاده شود.
وی افزود: باید توجه کرد وقتی کودک استفراغ دارد در صورت خوراندن غذا و دارو، شیره معده هم همراه آن بالا می آید و اکثراً حجم استفراغ از میزان مواد خورانده شده بیشتر است و این باعث افت فشار خون، اختلال در آب و نمک و بدتر شده حال شیر خوار می شود.
وی برای بهتر شده حال کودک توصیه کرد دراین حالت ثابت شده است در زمان حالت تهوع، خوردن مایعات سرد و کم حجم با فواصل چند دقیقه ای و به صورت قاشق قاشق ، در معده کودک بهتر تحمل می شود، لذا از دادن مایعات گرم و همچنین شیر مادر بلافاصله پس از استفراغ خودداری شود.
دکترتولیت در پایان هشدار داد در این شرایط تنها اره مطمئن جهت درمان صحیح استفراغ کودک مراجعه به پزشک متخصص است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

بیهوشی عمومی و کودک مبتلا به آسم

شیوع پیشرونده آسم در کودکی به این معنی است که متخصص بیهوشی با رقم رو به رشد این کودکان که در لیست جراحی روزمره قرار میگیرند روبروست. حجم زیاد جراحی روزانه موجب میشود زمان کافی برای ارزیابی هم شرایط بالینی کودک و نیز خطر بیهوشی عمومی، در اختیار نباشد.
خوشبختانه حوادث ناخواسته در حین بیهوشی این کودکان نادر است. اگر چه احتمال اینکه یک بیهوشی عمومی عادی این کودکان را دچار عارضه نموده و حتی به مخاطره بیاندازد وجود دارد. در این نوشته مقالات مربوط به کودکان آسمی و پیشرفت هایی که در مراقبت های قبل، حین وپس از عمل آنها شده است مورد مرور قرار میگیرد.

پاتوفیزیولوژی کودک مبتلا به ویز:
با وجود افزایش دانش و اطلاعات عمومی در مورد پاتولوژی آسم ولی تعیین آن و اینکه چه عاملی در پیدایش آسم دخالت دارد مشکل است. استعداد ژنتیکی، آتوپی و محیط قبل و اوایل تولد وتأثیر التهاب مزمن مجاری هوایی روی مجاری هوایی مستعد در پیدایش آسم نقش دارد.
بین آتوپی و آسم همراهی زیاد وجود دارد. آتوپی تمایل ذاتی در جهت ایجاد ازدیاد حساسیت با واسطه IgE میباشد. ولی بسیاری از کودکان که دچار ویز میشوند آسم آتوپیک ندارند.
لذا کودکان مبتلا به ویز را میتوان در سه طبقه بندی قرار داد.
۱-transient wheezer  : کاهش عملکرد ریه در شیرخوارگی که احتمالاً در پاسخ به عفونتهای ویروسی پیش می آید و ممکن است به علت قطر کم مجاری هوایی باشد علائم اینها بعد از چند سال اول عمر از بین میرود .
۲-wheezer non atopic asthma : کودکانی هستند که تا بعد از چند سال اول عمر هم ویزینگ دارند که اغلب درپاسخ به یک عفونت ویرال پیش می آید. اما احتمال تداوم این ویز کمتر از نوع آتوپیک است.
۳- early atopic wheezer : بیشتر در خطر آسم شدید و مداوم هستند.به نظر منطقی می آید که هر کودکی که تاریخچه بیماری ری اکتیو مجاری هوایی دارد را در گروه با خطر بالای برونکواسپاسم در حین عمل بدانیم به علاوه در همین کودکان آتوپیک خطر واکنش های شدید آلرژیک بیشتر است.

التهاب مجاری هوایی مشخصه اصلی آسم است که به طور تیپیک از نوع ائوزینوفیلیک است اگرچه التهاب نوتروفیلیک هم ممکن است در آسم شدید و تشدید حاد آسم دیده شود. مجاری هوایی ملتهب در پاسخ به تحریکات irritant  هایپر ری اکتیو است و با انقباض برونشی و ترشح موکوس پاسخ می دهند. تغییرات اختصاصی دیگر که در مجاری هوایی کودک آسمی اتفاق میافتد، remodeling نام دارد که شامل هیپرپلازی سلولهای گابلت، ضخیم شدن مامبران بازال زیر اپی تلیوم ولایه عضلات صاف است که در کنار التهاب و بطور همزمان با آن اتفاق میافتد وروی آناتومی و عمل مجاری هوایی تأثیر میگذارد و با انسداد غیر قابل برگشت مجاری هوا و افزایش پاسخ دهی مجاری هوایی ارتباط دارد.

ارزیابی قبل از عمل:
تشخیص: آسم با انسداد متغیر و متناوب مجاری هوایی مشخص می شود که بیشتر به صورت ویز و سرفه در کودکان تظاهر میکند. کودکان بزرگتر ممکن است از تنگی نفس یا سنگینی و ناراحتی روی قفسه سینه شکایت نمایند.

ارزیابی:  این بسیار مهم است که هم شدت و هم میزان کنترل آسم ارزیابی شوند چون این دو پدیده بسیار به هم مرتبط هستند. آسم خفیفی که بد کنترل شده ممکن است موجب علائم شدید از نظر تعداد و تداوم حملات شود. یا ممکن است بیماری آسم شدید داشته و اخیراً علائم وی خوب کنترل شده ولی نیاز به مصرف دوز بالای استروئید استنشاقی دارد. آسم بد کنترل شده با ویژگی های مختلفی از جمله موارد مکرر علائم و نیز استفاده مکرر از داروهای reliever ، ویزیت های مکرر اورژانس، بستری در بیمارستان و استفاده از استروئید خوراکی مشخص میشود. هم British Thoracic Society (BTS) و هم NHLBI شدت آسم را به روش پله پله بسته به میزان درمان مورد نیاز وعلائم، طبقه بندی نموده اند.
آسمStep اول : استفاده گاهگاهی از B۲ آگونیست کوتاه اثر برای کنترل علائم کافی است.
آسم Step دوم: استروئید استنشاقی تا µg۴۰۰ بکلومتازون دی پروپیونات (BDP) یا معادل آن از استروئید استنشاقی دیگر بطور روزانه مورد استفاده قرار میگیرد.
آسم Step سوم: ß۲ آگونیست های طویل الاثر (LABA) و یا آنتاگونیست های رسپتور لکوترین به درمان مرحله دوم اضافه میشود، که ممکن است نیاز به استفاده از میزان بیشتر کورتیکوستروئید استنشاقی با اضافه کردن این داروها کم شود.
آسم  Stepچهارم: بر اساس دستور العمل BTS افزایش با احتیاط در میزان استروئید استنشاقی به دوز نهایی µg ۸۰۰ روزانه و افزودن یک داروی چهارم اگر نیاز بود.
مرحله نهایی یا مرحله پنجم: از استروئید خوراکی، دوز بالای استروئید استنشاقی ۱۰۰۰ µg BDP یا داروهای سیستمیک دیگر که به کاهش دوز استروئید کمک میکنند،استفاده می شود.اغلب کودکان در پله اول یا دوم پروتکل درمانی قرار دارند.متخصص بیهوشی طبیعتا˝باید وقتی که کودکی را با آسم مرحله ۴یا ۵ بیهوش میکند بسیار مراقب و محتاط باشد.
Difficult asthma: آسمی است  که علی رغم دریافت دوز بالای استروئید استنشاقی (۸۰۰ µg BDP )بد کنترل شده باشد و یا در مرحله ۴ یا ۵ باشد.اگر چه آسم برخی از کودکان به استروئید پاسخ ضعیفی میدهد ولی دلایل اصلی Difficult asthma، تکنیک نادرست استنشاق دارو یا تشخیص غلط آسم میباشد. علاوه بر آن گروه کوچکی از کودکان ممکن است آسم مهلک داشته باشند.که نام این آسم brittle asthma میباشد و با شروع ناگهانی حمله آسمی که موجب آسفیکسی بیمار میشود یا تیپ آنافیلاکتیک است مشخص می گردد. تاریخچه قبلی از حملات به شدت مهلک و خطرناک بویژه مواردی که نیاز به بستری در بخش مراقبتهای ویژه داشته از ویژگیهای این گروه آسیب پذیراست.

بررسیهای پاراکلنیکی:

اغلب این تستها ارزش پیشگویی کننده مثبت و قابل قبول ولی ارزش پیشگویی کننده منفی ضعیف دارند.
۱- رادیوگرافی قفسه سینه بندرت اهمیت پیدا میکند مگر مشکوک به بیماری دیگری بجز آسم بوده و یا به فکر پنوموتوراکس در حمله حاد باشیم.
۲- تستهای اعمال ریوی( PFT )معمولا در ارزیابی شدت حمله حاد میتواند مفید باشد.که در میان معیارهای آن FEV۱ بهترین شاخص ارزیابی انسداد در یک آسم بد کنترل شده است و نیز پاسخ آسم در مقابل یک محرک irritant یا ورزش یا متاکولین به وسیله FEV۱ ارزیابی میشود، همچنین با این تست برگشت پذیری انسداد مجاری هوایی با انبساط دهنده های برونشی محک زده میشود.
۳- مارکرهای التهاب: عمدتاً ابزارهای تحقیقاتی هستند مانند ائوزینوفیلی خون محیطی ائوزینوفیلیک کاتیونیک پروتئین _ ائوزینوفیل درایود پروتئین ایکس(EPX) لکوترین های ادراری که برای ردیابی التهاب مجاری هوایی استفاده میشوند. اخیرا تنها روش غیر تهاجمی بررسی التهاب اگرoxid exhaled nitric (eNO) یا hydrogen peroxide است که eNO یک مارکر حساس التهاب مجاری هوایی در بچه ها حتی وقتی که علائم وجود ندارد، میباشد.
۴- معیارهای آتوپی مثل IgE توتال سرم، سطح IqE اختصاصی آلرژن (RAST) و تست پریک پوستی هستند که هیچیک در تشخیص احتمالی اسپاسم برونشی نقش ندارند.

 
آمادگی قبل از عمل:
علاوه بر انجام بررسی اعمال ریوی وانقباض برونشی در کودکی که قرار است تحت بیهوشی قرار گیرد، متخصص بیهوشی باید از سایر مشکلات همراه در بیمار آگاه باشد مثلاً اینکه فرد آسمی آتوپیک، مستعد واکنش آلرژیک است و ممکن است با آلرژن ها و داروها و مواد نگهدارنده دارویی یا لاتکس دچار آنافیلاکسی شود.

۱. پیش درمانی Premedication:

در کودک آسمی میتوان از تعدادی از داروهایی که معمولا به عنوان پیش درمانی Premedication استفاده میشود مثل میدازولام با اطمینان استفاده کرد.این بیماران را باید تشویق نمود تا از اسپری های استنشاقی خود به طور عادی حتی در روز جراحی استفاده نماید و قبل از عمل از β۲ آگونیست استنشاقی استفاده نمایند که این امرمقاومت مجاری هوایی را که در اثر استفاده از برخی از داروهای بیهوشی ایجاد می شود، کاهش می دهد با استفاده از β۲ آگونیستهای طویل الاثر (LABA) و آنتاگونیستهای رسپتور لکوترین میتوان محافظت بیشتر و طولانی تری قبل از بیهوشی عمومی ایجاد نمود در کورتیکوستروئیدها ممکن است از برونکواسپاسم حین جراحی پیشگیری نمایند. اگرچه مدارک موجود مربوط به یک مطالعه غیر کنترل شده است که در آن تغییرات سیتوکاینها اندازه گیری میشد.

هیدروکورتیزون وریدی برای پرهیز از کریز آدرنال ، در افرادی که کورتیکوستروئید سیستمیک و یا احتمالاً دوز بالای کورتیکوستروئید استنشاقی دریافت میکنند قبل از عمل جراحی توصیه میشود.بندرت فرد آسمی که قبلاً کورتیکوستروئید گرفته نسبت به آن آنافیلاکسی نشان میدهد مواد مختلف موضعی استنشاقی مثل لیدوکائین باعث کاهش اثر انقباض دهندگی برونش که بدلیل انتوباسیون ایجاد می شود، می گردد و بر عکس این مواد میتوانند خودشان ایجاد تحریک و برونکواسپاسم نمایند که با استفاده از β۲ آگونیست کوتاه اثر بطور همزمان این حالت خنثی میشود.

۲. القاء بیهوشی از طریق داخل وریدی:


هر دو روش القاء بیهوشی وریدی و گازی در برقراری بیهوشی کودکان رایج میباشد و انتخاب روش یا مادة بیهوشی ممکن است تحت تأثیر تاریخچه آسم قرار بگیرد. Amethocain یا کرم EMLA میتوانند برای ایجاد بی حسی موضعی قبل از برقراری مسیر وریدی مورد استفاده قرارگیرند.واکنش آلرژیک به هر یک از این مواد اگر موضعی استفاده شوند گزارش نشده است، اگر چه جذب سیستمیک آن ها از طریق پوست آسیب دیده و ملتهب (مثل درماتیت آتوپیک) میتواند منجر به توکسیسیتی شود.

کتامین به عنوان یک ماده انتخابی برای ایجاد بیهوشی وریدی در کودکان با آسم شدید توصیه شده است. این ماده اثرات انبساط برونشی دارد که احتمالاً با انبساط مستقیم عضلات صاف مجاری هوایی عمل میکند. به علاوه با مهار نمودن مسیر واگ و نیز افزودن آزاد شدن کاتکول آمینها به این اثر کمک میکند. ولی این ماده ممکن است ترشحات مجاری هوایی را افزایش دهد که با تزریق مواد آنتی کولینرژیک با این اثر مقابله میشود. اما اثر بخشی داروهای آنتی کولینرژیک در مطالعات کنترل شده به اثبات نرسیده است.
سود بخشی propofol و ارجحیت آن به باربیتوراتها به علت ایجاد انقباض برونشیک کمتر در افراد آسمی است. اگرچه مانند هر دارویی واکنش ایدیوسنکرازی با پروپوفول(propofol) وجود دارد و چند واکنش برونکواسپاسم بدنبال استفاده از آن گزارش شده است.

انتخاب سایر مواد بیهوشی بیشتر با تکیه بر مطالعات invitro امکان پذیر است تا مطالعات invivo به طور مثال داروهایی که به طور تئوریک و آزمایشگاهی باعث تسریع در آزاد شدن هیستامین از Mast cell میشوند، ممکن است در ایجاد انقباض برونشی نیز نقش داشته باشند. مرفین ظاهراً خیلی آسانتر از fentany و atracurium خیلی سریعتر از suxamethonium موجب آزاد شدن هیستامین میگردند.

۳. القاء بیهوشی عمومی با گاز:

مواد بیهوشی دهنده فرار که برای ایجاد بیهوشی گازی استفاده می شوند هم داروهای انبساط دهندهء برونشیال شناخته شده ای هستند که حتی گاهی به عنوان آخرین درمان در آسم استاتوس استفاده میشوند. اگر چه در حین القاء بیهوشی حتی این داروها هم ظاهراً موجب افزایش مقاومت راههای هوایی میشوند چون این داروها قادر نیستند پاسخ انقباض برونشی بدنبال لوله گذاری را کاملاً از بین ببرند.اثر این داروها با هم متفاوت است.

هالوتان که قبلاً برای بیهوشی کودکان آسمی توصیه می شد، امروزه محبوبیت خود را از دست داده است.اثرات تحریکی sevofluran از ایزفلوران کمتر است. افزایش اندک در مقاومت مجاری هوایی با sevofluran دیده میشود که با استفاده از β۲ آگونیست استنشاقی به صورت پیش درمانی  Premedication، این اثر از بین می رود. به علاوه sevofluran کمتر از هالوتان فرد را مستعد به آریتمی قلبی میکند.

۴. لوله گذاریintubation:

لوله گذاری داخل تراشه نسبت به استفاده از Laryngeal Mask airway(LAM)  احتمالاً بیشتر موجب عوارض تنفسی در بیماران آسماتیک میشود در کودکان مبتلا به عفونت تنفسی فوقانی که ازدیاد حساسیت راه هوایی نیز دارند، اسیدانس عوارض LMA یا نسبت به لوله گذاری داخل تراشه کمتر است به اثبات رسیده است. برای اعمال جراحی کوتاه مدت در کودکان آسمی منطقی به نظر میرسد که از دستکاری اوروفانکس پرهیز نموده و تنها از ماسک صورت استفاده شود.

۵.   شناخت عوارض و درمان آن:

در کودکان آسمی چند عارضه در حین بیهوشی بیش از همه احتمال دارد که مهمترین آنها انقباض برونشی، آنافیلاکسی و احتمالاً کریز آدرنال است:

۱-انقباض برونشی:
افراد آسمی ممکن است بدلیل افزایش تحریک پذیری مجاری هوایی یا به دلیل واکنش آنافیلاکسی دچار انقباض برونشی شوند. انقباض برونشی با ویز بازدمی دو طرفه و پلی فونیک، بازدم طولانی …….با افزایش تلاش تنفسی افزایش فشار مجار هوایی و افزایش CO۲ انتهای بازدمی و احتمالاً هیپوکسی تشخیص داده میشود. هیپوکسمی در کودکانی که محرک تنفسی در آن با بیهوشی از کار افتاده است سریعتر آشکار میشود.

انقباض برونشی معمولاً در این حالت با β۲ آگونیست استنشاقی به تنهایی و بطور مؤثر درمان میشود. β۲ آگونیست استنشاقی را یا از طریق نئوبولایزر یا با Metuel Dose Inhaler (MDI) و spacer از طریق لولهء تراشه استفاده نمود. سالبوتامول و آمینو فیلین وریدی هم برای درمان انقباض برونشی شدید استفاده میشود.
مدارکی که برتری هریک از این داروها را بر دیگری نشان دهد در مورد کودکان اندک است در تشدید حاد حملات آسم، آمینوفیلین کمی مؤثرتر است ولی این امر به بهای افزایش عوارض جانبی تمام میشود. آمینوفیلین ممکن است خطر آریتمی قلبی را بخصوص وقتی با برخی از مواد بیهوشی دهنده گازی استفاده شود افزایش دهد.(جدول ۱) هیپوکالمی عارضه بسیاری از داروهای ضد آسم است که از نظر تئوریک خطر آریتمی قلبی را افزایش میدهد که خوشبختانه در عمل کمتر دیده میشود.

انتخاب دیگر منیزیم داخل وریدی یا افزایش غلظت داروی بیهوشی دهنده گازی در حین بیهوشی است. کودکانی که بجز انقباض برونش مینور علامت دیگری ندارند، اگر قبل از عمل کورتیکوستروئید به آنها تزریق نشده است می توانند از تزریق آن بهره بگیرند. هر گونه درگیری اعضا به نفع درگیری سیستمیک میتواند نشانه این باشد که واکنش،  یک آنافیلاکسی  است تا یک واکنش آسمی ایزوله، و مطمئن تر اینست که ما انقباض برونشی را به عنوان یک آنافیلاکسی درمان نماییم تا اینکه در انتظار وقوع یک آنافیلاکسی تیپیک درمان خود را به تعویق بیاندازیم.
۲- آنافیلاکسی:
آنافیلاکسی یک عارضه نادر ولی بالقوه فاجعه آمیز در حین بیهوشی است . داروهای بلوک کنندة عضلانی(NMD)، آنتی بیوتیک ها و لاتکس عوامل شروع کننده برای این عارضه محسوب میشوند. اگر چه واکنش به  NMDشایعتر است ولی واکنش به لاتکس با آتوپی در فرد ارتباط دارد.
آلرژی به لاتکس در کودکانی که با این آنتی ژن قبلاَ برخورد داشته اند شایعتر است، برای مثال کودکانی که قبلاَ جراحی شده اند یا نیاز به کاتتریزاسیون متناوب مثانه داشته اند ممکن است حساس شده باشند. به علاوه حساسیت متقاطع ممکن است بین لاتکس و میوه های مختلف(مثل آووکادو، کیوی و موز) وجود داشته باشد.

مواد بیهوشی دهنده

بیمارانی که آلرژی ثابت شده یا مشکوک به لاتکس یا rubber دارند باید در اطاق عمل عاری از لاتکس(latex-free ) و احتمالاَ با پره مدیکیشن premedication (جدول ۲) جراحی شوند. اگر چه در برخی مراکز لزومی به استفاده از پره مدیکیشن وجود ندارد. ولی استفاده از پره مدیکیشن نمی تواند جایگزین اطاق عمل عاری از لاتکس بشود.

علائم آنافیلاکسی شامل آنژیو ادم، فلاشینگ کهیر، تاکی کاردی ، کاهش خونرسانی و هیپوتانسیون ثانوی به کاهش حجم است.آنژیو ادم ممکن است در صورت یا لب ها باشد. آنژیو ادم مجاری هوایی ممکن است با استریدور تظاهر نماید. متاسفانه در بیماری که تحت بیهوشی عمومی است علائم پرودرمال مثل گزگز دور لب، کهیر و آنژیو ادم ممکن است دیده نشود.
شایعترین تظاهر آنافیلاکسی در اتاق عمل کلاپس قلبی عروقی (عدم وجود نبض) یا اسپاسم برونشیال ( اشکال در تهویه بیمار ) است .
آنافیلاکسی باید سریعا و شدیدا براساس پروتکل های موجود و با تزریق آدرنالین عضلانی،نبولایزر سالبوتامول و احیاء مایعات درمان شود . استفاده از کورتیکواستروئید و آنتی هیستامین ها را هم باید در نظرداشت. آدرنالین عضلانی خط اول درمان است ، اگر چه در بیماری که مسیر وریدی در دسترس است از تزریق با احتیاط آدرنالین وریدی ( محلول ۱۰۰۰۰/۱ اپی نفرین) هم می توان استفاده نمود.
انجمن متخصصین بیهوشی پیشنهاد می کند که پروتکل درمانی آنافیلاکسی در بیماران تحت بیهوشی عمومی باید در اتاق عمل در دسترس بوده و مرتبا بازنگری شود.هر واکنش مشکوک به آنافیلاکسی باید مورد بررسی و جهت پیگیری ارجاع شود.
3–کریز آدرنال: سرکوب محور هیپوتالاموس ، هیپوفیز و آدرنال ممکن است با استروئید درمانی اتفاق بیافتد . کریز آدرنال با استرس هایی مانند جراحی تشدید و تسریع می شود . این بیماران معمولا به هیدروکورتیزون  داخل وریدی و احیاء مایعات با سالین یا کلوئید برای افزایش حجم داخل عروقی و دکستروز که برای تصحیح هر نوع هیپوگلیسمی لازم است پاسخ می دهند .
سرکوب محور هیپوتالاموس ، هیپوفیز و آدرنال HPA)) را در کودکی که مقادیر بالایی استروئید برای مدت طولانی استفاده نموده ، باید درنظر داشت.درمان کوتاه مدت با پرونیزولون در آسم می تواند عمل محور HPA را برای ۱۰ روز تحت تاثیر قرار دهد ولی این اثر معمولا طولانی نیست .در تمامی موارد درمان با دوز بالا ( بیش از ۳ هفته) و یا دوزهای عصرگاهی و نیز استفاده از درمان ممتد بجای یک روز در میان ، سرکوب محور HPA ایجاد می گردد که بهبود عمل آن ممکن است تا یکسال به طول بیانجامد.
درمان با دوز بالای استروئید استنشاقی نیز با سرکوب HPA و نیز چند مورد کریز آدرنال که یک مورد آن بعد از عمل جراحی بوده ، همراه بوده است.
کمیته سلامت دارویی هشدار می دهد که مصرف استروئید استنشاقی ممکن است با نارساییآدرنال همراه باشد. دادن استروئید قبل از عمل جراحی در افرادی که اخیرا استروئید سیستمیک دریافت نموده اند و نیز برای افرادی که دوز بالای استروئید استنشاقی استفاده می کنند ، توصیه می گردد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

تشخیص علایم درد در کودکان می تواند نوعی چالش تلقی شود. آیا کودک واقعاً دچار مشکل شده است یا من بیش از حد حساس هستم؟ آیا او واقعاً سردرد دارد؟ این سوألی است که والدین اغلب از خود می پرسند.
درد یک تجربه بسیار شخصی و پیچیده است. آن چه در زیر می آید، توصیه های پزشکان برای فهم علایم درد در کودکان است.
● علایم در نوزادان
بر خلاف کودکان بزرگ تر که درد دارند، گریه همیشه نمی تواند یک مشخصه قابل اعتماد برای درد نوزادان باشد. چرا که گریه راه کاری است که نوزاد به کمک آن تمام نیازهایش را بیان می کند. در این جا برخی علایمی که نشان از وجود درد در نوزاد هستند را ذکر می کنیم.
تغییر در الگوی گریه کردن. صدای گریه ناشی از درد گاهی اوقات اما نه همیشه با گریه های معمول متفاوت است. تغییر در رفتار نوزاد نیز می تواند یک هشدار باشد. به عنوان مثال، گریه کردنی که با دادن شیشه شیر به نوزاد، تعویض کهنه بچه یا در آغوش گرفتن او آرام نشود، می تواند نشان دهنده درد باشد. هم چنین، یک بچه آرام که به صورت غیرمعمول بهانه گیر شود نیز ممکن است درد داشته باشد.
گریه کردن در حال شیر خوردن. مکیدن سینه می تواند سبب ایجاد فشار در گوش ها شود. کودکی که در حال شیر خوردن گریه می کند، به احتمال بسیار زیاد به عفونت گوشی مبتلا است.
گریه طولانی و شدید، اغلب در یک زمان خاص در هر روز. این رفتار با کولیک شایع است که به واسطه درد شکمی در نوزادان رخ می دهد. این حالت اغلب در هفته دوم زندگی آغاز می شود، در هفته ششم به اوج خود می رسد و به تدریج کاهش می یابد.
گریه کردن و کشیدن پاها به طرف شکم. کودک ممکن است به کولیک یا یک بیماری جدی مانند آپاندیسیت مبتلا باشد.
کناره گیری و انزوا طلبی. درد مزمن می تواند کودک را از رمق بیاندازد و انرژی او را تخلیه کند. این حالت سبب آرام و ساکت شدن و اجتناب او از برقراری تماس چشمی می شود.
● علایم درد در کودکان نوپا.
خوشبختانه، در این سن کودکان یاد می گیرند که صحبت کنند. و اگر تنها بگویند اوی اوی ! کافی است. آنان اغلب بخشی را که درد دارد محکم می چسبند. کشیدن یا مالیدن گوش در کودکان نوپایی که به آسیب گوش مبتلا هستند معمول است. این حالت اغلب ناشی از وجود عفونت گوشی است.
● علایم درد در کودکان و نوجوانان
درد مزمن و راجعه در کودکان و نوجوانان شایع است. تحقیقات نشان داده است که ۳۰% تا ۴۰% کودکان حداقل یک بار در هفته از درد شکایت دارند. به منظور تشخیص علت و دسترسی به درمان با پزشک کودک مشورت کنید.
درد شکمی حاد. کودک ممکن است آپاندیسیت داشته باشد.
دردهای شکمی و سردردهای راجعه. درد شکمی که اغلب پس از اجابت مزاج برطرف می شود می تواند ناشی از یبوست باشد. سردرد اغلب با بیماری ویروسی ارتباط دارد. سردردهای راجعه ممکن است به واسطه میگرن نیز باشد.
دردهای راجعه که معمولاً با اشکال در به خواب رفتن یا ابقاء خواب همراه هستند، می توانند نشان دهند که کودک شما افسرده یا مضطرب است. این دو بیماری اغلب در کودکان تشخیص داده نشده باقی می ماند و مشخص شده است که درد را تحریک کرده یا افزایش می دهد.
درد قفسه سینه. درد قفسه سینه دوره‌ای می تواند پس از انجام ورزش جدید، افزایش فعالیت فیزیکی یا کشیدگی عضله به واسطه استرس احساسی رخ دهد. درد قفسه سینه که به دنبال بروز آسیب ایجاد می شود، نشان دهنده شکستگی دنده یا جمع شدن ریه ها است. درد سینه مزمن شیوع کمتری دارد و می تواند نشان دهنده عفونتی مانند پنومونی باشد.
● واکنش نشان دادن به درد کودکان
بدانید که حتی اگر پزشک هیچ علت فیزیکی برای درد کودک پیدا نکند، هنوز چیزی در این میان مشکل دارد. اگر درد تنها در روزهای مدرسه رخ می دهد دقت کنید که در کلاس درس یا زمین بازی مدرسه چه اتفاقی می افتد.
اگر درد زمانی رخ می دهد که شما به کودکتان توجه می کنید، هر روز زمان خاصی را به او اختصاص دهید: با او بازی کنید، قدم بزنید یا قبل از خواب برای او کتاب بخوانید.
در نهایت، درد مزمن کودک را نادیده نگیرید. کودک شما ممکن است برای کنترل و درمان درد به کمک یک گروه از پزشکان نیاز داشته باشد. این گروه ممکن است شامل متخصص درد اطفال، روان شناس، پرستار و فیزیوتراپ باشد. با متخصص اطفال کودکتان مشورت کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

بنا بر نظریه آکادمی پزشکی کودکان آمریکا، برای پیشگیری از عارضه "مرگ ناگهانی نوزادان*"(SIDS) باید آنها را به پشت خواباند، چون به پهلو خواباندن نوزاد به جای طاقباز خواباندن آنها، خطر چرخیدن نوزاد به روی شکم را در پی دارد، لذا روش قابل قبولی نیست. آکادمی پزشکی کودکان آمریکا شواهد روزافزونی در دست دارد که بنابر آنها، اقداماتی نظیر انتقال تخت نوزاد به اتاق خواب پدر و مادر و پستانک دادن به نوزاد به هنگام خواب در کاهش خطر عارضه مرگ ناگهانی نوزاد مؤثرند.

منظور از (SIDS)، مرگ ناگهانی غیر قابل توضیح نوزادی است که به نظر سالم می آید و زیر یک سال سن دارد.

از سال 1992 که این آکادمی پیشنهاد طاقباز خواباندن نوزادان را داده است، میزان مرگ ناگهانی نوزادان در ایالات متحده، بیش از 50 درصد کاهش یافته است، اما علی رغم این کاهش، عارضه SIDS  به عنوان یکی از عوامل عمده مرگ نوزادان پس از یک ماهه اول زندگی باقی است و هر ساله جان 2500 نوزاد را می گیرد. بیشتر مرگ و میرهای ناشی از SIDS، در فاصله 2 تا 3 ماهگی اتفاق می افتد که اگرچه این مسئله می تواند برای همه نوزادان و در هر جایی رخ دهد، اما میزان آن در میان نوزادان آفریقایی آمریکایی، بومی آمریکا و آلاسکا، از سرعت بیشتری برخوردار است.


برخی محققین این فرضیه را مطرح کرده اند که ممکن است به شکم خوابیدن نوزاد، تنفس او را دچار مشکل کند و یا منجر به بیش از حد گرم شدن نوزاد گردد. چنین مسایلی در برخی از نوزادان، احتمال مرگ ناگهانی را در آنها افزایش می دهد.

اگرچه برخی پژوهش ها نشان داده اند که استفاده از پستانک می تواند در تغذیه نوزاد با شیر مادر اختلال ایجاد کند و بعدها نیز مشکلات دندانی  )را به وجود آورد (که البته این شواهد از نظر این آکادمی به اندازه کافی قانع کننده نیستند)، اما استفاده از آن به هنگام خواب در یک سال اول زندگی نوزاد با کاهش خطر عارضه مرگ ناگهانی نوزاد ارتباط دارد. بدین منظور و برای پیشگیری از عادت کردن نوزاد به پستانک، مادرانی که تمایل به تغذیه نوزاد با شیر خودشان را دارند باید پس از یک ماهگی نوزاد از پستانک استفاده کنند تا نوزاد به پستانک عادت نکرده و هم چنان از شیر مادر تغذیه کند. نکته ای که باید مد نظر داشت این است که در صورتی که نوزاد از مکیدن پستانک سر باز می زند، نباید او را مجبور کرد!چه باید کرد؟
به منظور پیشگیری از عارضه مرگ ناگهانی نوزادان، این راهکارها پیشنهاد شده است:

1- اعم از این که زمان خواب نوزاد کم باشد یا زیاد، او را به پشت بخوابانید.

2- تشک خواب نوزاد باید سفت بوده و با ملافه ای پوشیده شده باشد.

3- اشیاء نرم مثل بالش، لحاف، اسباب بازی هایی که با الیاف خاص پر شده اند (مثل پنبه و...) و زیراندازهایی که بیش از حد بزرگ هستند (و ممکن است دور نوزاد بپیچند) را از تختخواب نوزاد بیرون بیاورید.

4- خوب است که به جای خواباندن نوزاد نزد خودتان، تختخواب او را در اتاقتان قرار دهید و نوزاد را در تخت خودش بخوابانید.

5- موقع خواب نوزاد، به او پستانک بدهید.

6- نوزاد به هنگام خواب، باید لباس کمی به تن داشته باشد و خیلی گرم نشود.

7- در طول دوران بارداری،سیگار نکشید و از قرار دادن نوزاد در جایی که در معرض دود سیگار  قرار دارد، خودداری کنید.

8- نوزادتان را به مدت طولانی در صندلی مخصوصی که در اتومبیل برای او تعبیه شده است، نگذارید، چون فشار زیادی را به پشت سر نوزاد وارد می شود.

در پایان، اگر نگران الگوی خواب نوزادتان و یا خطر SIDS هستید، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٤٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

رنگ زرد نوزادان به علت تجمع رنگدانه‌های محلول در چربی (بیلی روبین) در پوست استکه در مقادیر بالا و در شرایط مختلف برای نوزاد سمی می‌باشد. زردی معمولا در۶۰ درصدنوزادانی که به موقع متولد شده‌اند و در۸۰ درصد نوزادان نارس طی هفته اول دیده می‌شود. زردی معمولا از سر و صورت شروع شده و با افزایش سطح بیلی روبین به سمت اندام‌ها انتشار می‌یابد. زردی چهره نشانه وجود ۵ میلی‌گرم و زردی تا اواسط شکم نشانه ۱۰ تا ۱۵ میلی‌گرم و زردی اندام و کف دست و پا نشانه وجود ۲۰ میلی گرم بیلیروبین در دسی‌لیتر خون است.
علل شایع زردی در نوزادان عبارتند از:
● زردی فیزیولوژیک:
از روز ۲ و ۳ شروع شده و به حداکثر میزان خود می‌رسد و سپس بتدریجکاهش می‌یابد و در روز پنجم تا هفتم و پس از ۱۰ تا ۱۴ روز به حد طبیعی برمی‌گردد. تغذیه بلافاصله نوزاد سطح بیلی روبین را کاهش می‌دهد.
● عوامل مستعدکننده: دیابت مادر، نژاد، نارس بودن نوزاد، بعضی داروها، نوزاد مذکر، شیر مادر، تاخیر در دفع مدفوع نوزاد، سابقه زردی فیزیولوژیک در خواهر و برادر و کاهش وزن.
در موارد زیر،زردی ممکن است به علت بیماری زمینه‌ای باشد: زردی در ۲۴ تا ۳۶ ساعت اول، افزایشسریع بیلی روبین، گسترش زردی تا اواسط شکم، زردی طولانی‌مدت بیش از ۲ هفته و سایرموارد مثل سابقه فامیلی، رنگ پریدگی، بزرگی کبد و طحال، عدم موفقیت روش فتوتراپی درکاهش زردی، استفراغ، خواب آلودگی، تغذیه ضعیف، کاهش وزن شدید، مدفوع بی‌رنگ و ادرارپر رنگ.
● زردی ناشی از شیر مادر:
در دو نوع زودرس و دیررس وجود دارد. نوع زودرس قبل از روز هفتم شروع می‌شود و عوامل مستعد کننده نوزاد عبارتند از کاهش مصرف شیر مادر و خوراندن آب قند و درمان آن، شیردهی مکرر ( بیش از ۱۰ بار در ۲۴ ساعت ) ومنع مصرف آب و آب قند است. نوع دیررس بعد از هفته اول شروع می‌شود
.● درمان عمومی:
بر اساس شدت افزایش بیلی روبین از روش‌های زیر استفاده می‌شود: فتوتراپی، تعویض خون و تجویز دارو. در شرایطی که میزان بیلی روبین درحدی است کهنیاز به تعویض خون باشد نمی‌توان از فتوتراپی استفاده کرد.
● کرن ایکتروس:
بیلی روبین محلول در چربی برای دستگاه اعصاب مرکزی در حال رشد، سمی است و درسلول‌های مغز رسوب می‌کند و اگر مقدار بیلی روبین بیشتر از ۲۵ میلی‌گرم در دسی‌لیترشود باعث بروز بیماری کرن ایکتروس می‌گردد
و همراه با معلولیت حرکتی و ذهنی جبران ناپذیر تا آخر عمر می باشدزردی نوزادان .
 

افزایش بیلیروبین اعم از مستقیم یا ‌غیرمستقیم  در نوزاد

تشخیص
مشاهده بالینی زردی ، معمول ترین روش می باشد.

علائم خطر
تسریع در ارزیابی و درمان در صورت وجود هریک از علائم ذیل :
• سابقه فامیلی بیماری همولیتیک
•         استفراغ ، بیحالی ، تب
• کاهش قدرت مکیدن
• گریه high pitch
• ادرار تیره ، مدفوع روشن

ارزیابی : در موارد ذیل
o مقدار بیلیروبین بند ناف مساوی یا بیشتر از 4 میلیگرم درصد (درصورت شک به ناسازگاری Rh)
o شروع زردی در 24 ساعت اول زندگی
o زردی قابل رویت در نوزادان نارس
o مقدار بیلیروبین
• بیشتر از 8 میلیگرم درصد در 24 ساعت اول
• بیشتر از 10 میلیگرم درصد در 36 ساعت اول
• بیشتر از 12 میلیگرم درصد در 48 ساعت اول
• بیشتر از 16 میلیگرم درصد از روز سوم به بعد
o افزایش بیلیروبین بیشتر از 5 میلیگرم درصد در 24 ساعت
o افزایش بیلیروبین بیشتر از 5/. میلیگرم درصد در ساعت ، با 6 ساعت فاصله
o تداوم زردی نوزاد بعد از روز چهاردهم

آزمایشات
• (1)گروه خون و Rh مادر و نوزاد
• بیلیروبین ( مستقیم وغیرمستقیم )
• CBC, Retic
• آنزیم G6 PD
• کومبس مستقیم(احتمال ناسازگاریABO ، تکرار در صورت منفی بودن نوبت اول )

زردی طول کشیده
تداوم زردی بعد از 2 هفته درنوزادان ترم  و بعد از 3 هفته  در نوزادان نارس
ارزیابی از نظر
گروه خون و Rh مادر ونوزاد
بیلیروبین ( مستقیم و غیرمستقیم)
انجامCBC,Retic
آنزیم G6PD
تست های تیروئید (T4,TSH )
کامل وکشت ادرار
مواد احیاء کننده ادرار

درمان
نوزادان ترم و نزدیک به ترم ( وزن تولد بیشتر از 2500 گرم )


سن نوزاد بیلیروبین ( میلیکرم درصد)
فتوتراپی    تعویض خون
24  - 0 ساعت ویزیت فوری فوق تخصص نوزادان یا متخصص اطفال
48-25 ساعت 12≥ *(18) 20 ≥
72-49 ساعت 15 ≥ (20) 25 ≥
بعد از روز سوم 16  ≥ (20) 25 ≥

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــ
* اعداد داخل پرانتز درنوزادان پرخطر مانند: نوزاد دارای بیماری همولیتیک ( هموگلوبین پائین  ورتیکولوسیت بالا ) ،  
  عفونت ، هیپوگلیسمی ، هیپوترمی و ........ منظور شود.


نوزادان نارس ( وزن تولد کمتر از 2500 گرم )


B.WT
وزن تولد بیلیروبین ( میلیگرم درصد)
سالم بیمار
فتوتراپی تعویض خون فتوتراپی تعویض خون
1000< گرم 7-5 100/ وزن تولد 5-4 100/ وزن تولد
1500-1001 گرم 10-7 16-13 8-6 14-10
2000- 1501 گرم 12-10 18-16 10-8 16-14
2500- 2001 گرم 15-12 20- 18 12-10 18-16


نکات مهم
•    سطح بالاتر بیلیروبین در جدول برای نوزادان  SGA است.
•    کسر کردن بیلیروبین مستقیم در صورتی که بیشتر از 50% کل بیلروبین باشد.
•    در زردی ناشی ازشیرمادر، توصیه به شیردهی مکرر (12-8 بار در شبانه روز) وعدم استفاده ازآب ،آب قند، سرم قندی وشیرخشک .
•    تداوم تغذیه با شیرمادر درصورت فتوتراپی ................

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 


آیا استفاده از پستانک خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی کودک را افزایش میدهد؟

مطالعات اخیر نشان میدهند که میزان بروز سندرم مرگ ناگهانی در شیرخوارانی که از پستانک استفاده می کنند کمتر می شود. احتمالا به این دلیل که احتمال خواباندن کودکی که پستانک دارد به روی شکم کمتر است. از آنجائیکه ابتلا به عفونت گوش، احتمال کوتاه شدن زمان تغذیه با شیر مادر و مشکلات دندانی با استفاده از پستانک افزایش می یابد، متخصصص برای صدور دستورالعمل استفاده از پستانک بعنوان وسیله ای برای پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی کودک منتظر نتایج مطالعات آینده است.


آیا استفاده از روانداز های پوشیدنی کمک کننده خواهد بود؟

اگر دوست ندارید که روی کودک را بپوشانید می توانید از ملافه های پوشیدنی استفاده کنید (که درست شکل کیسه ای بدون آستین است و در پائین جمع می شود) این کیسه کودک را گرم نگه می دارد و در عین حال احتمال آنکه ملافه روی سر او را بپوشاند به صفر می رسد. این کیسه در اصل یک کیسه خواب است و در سنین مختلف برای کودکانی که روانداز خود را پس می زنند نیز استفاده می شود.

نکته: اکثر مردم نمی دانند که خواباندن شیرخوار به پهلو نیز خطرناک است. در حقیقت اگر کودک شما بی آنکه به پشت قرار گیرد به پهلو خوابانده شود احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک دو برابر می شود. زیرا می تواند براحتی به روی شکم بغلتد. وقتی شیرخوار به سن 5 تا 6 ماهگی می رسد قادر خواهد بود که به هر دو طرف بغلتد و برای شما مشکل خواهد بود که در طول شب او را به پشت بخوبانید. البته در این سن احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک کاهش می یابد. بنابراین تمام سعی خود را بکار بندید که او را به پشت قرار دهید ولی بیش از این نگران غلتیدن او نباشید.

نکته: بخاطر داشته باشید که قرار دادن کودک به پشت در تمام مدت با عث می شود که پشت سر او صاف شود. می توانید بعضی مواقع سر کودک را کمی بچرخانید تا پشت سر همیشه در یک وضعیت قرار نگیرد یا وقتی کودک بیدار است وی را به پهلو بخوابانید. در ضمن به خاطر داشته باشید که کودک نباید به مدت طولانی درون صندلی اتومبیل یا صندلی های متحرک قرار گیرد زیرا این امر هم به صاف شدن پشت سر می انجامد. وقتی کودک بیدار است او را روی شکم قرار دهید این امر به تکامل صحیح عضلات نیز کمک می کند.
 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 


آیا قنداق کردن برای کودک مانعی ندارد؟

بعضی از محققان معتقدند که قنداق کردن - یعنی نوعی پیچاندن کودک در ملافه یا پارچه – در پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی کودک موثر است زیرا کمک می کند که کودک راحت تر به پشت بخوابد. (اگر نوزاد هنگام خواب از جا می پرد، حرکات بدنش او را بیدار خواهد کرد؛ قنداق کردن این حرکات را محدود می سازد و به او احساس امنیت می دهد). از طرف دیگر بعضی معتقدند که قنداق کردن می تواند درجه حرارت را بالا برد. بنابراین اگر شما نوزاد را قنداق می کنید از ملافه نازک استفاده کنید و دقت کنید اتاق زیاد گرم نباشد و البته هرگز کودکی را که قنداق شده است روی شکم نخوابانید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

آیا اگر با کودک در یک رختخواب بخوابم خطر سندرم مرگ ناگهانی کودک کاهش می یابد؟

در این مورد اتفاق نظر وجود ندارد. گروهی معتقدند که شما نباید نوزادتان را در ماه اول زندگی با خود به رختخواب ببرید. اولا رختخواب شما مسلما دارای بالش و ملافه بوده و جنس آنها نیز از نوع نرم است که همگی عوامل خطرزا برای سندرم مرگ ناگهانی کودک محسوب می شوند. احتمال افزایش درجه حرارت نوزاد نیز هنگامیکه با شما در یک رختخواب خوابیده است بیشتر است. احتمال غلتیدن بر روی نوزاد برای والدین چاق بسیار زیاد است. از طرف دیگر برخی معتقدند که خواباندن نوزاد در رختخواب والدین موجب می شود که مادر سریعتر متوجه تغییر در تنفس نوزاد و حرکات وی شود. بسیاری از والدین نیز در این وضعیت احساس راحتی بیشتری دارند و به همین دلیل نسبت به آن مبادرت می ورزند. اگر شما جدا تصمیم دارید که با نوزادتان از رختخواب مشترک استفاده کنید دقت کنید که بین تشک و لبه تخت خواب فضای باز نباشد تا سر نوزاد در آن گیر نکند؛ بعلاوه رختخواب های سنگین و ضخیم را برای کودک استفاده نکنید و هرگونه طناب یا کیف پلاستیکی را از محوطه تخت دور نگه دارید و حتی در رختخواب خودتان نیز کودک را به پشت و بر روی تشک صاف بخوابانید.

در بعضی موارد شما به هیچ وجه نباید نزد کودکتان بخوابید. اگر شما سیگار می کشید، اگر داروئی مصرف می کنید که بر خواب تاثیر می گذارد و یا اگر الکل مصرف کرده اید خواباندن نوزاد در رختخوابتان خطرناک است. اگر وزن شما خیلی زیاد است هیچگاه نباید کنار کودک کمتر از 3 ماه بخوابید.

برخی محققان کشف کرده اند که وقتی نوزاد در رختخواب خود و در اتاق والدین قرار می گیرد خطر سندرم مرگ ناگهانی کودک کمتر است. بنابراین به جای آوردن نوزاد به رختخواب خود می توانید تختخواب یا گهواره او را به اتاق خود بیاورید و یا گهواره کنار تختی بخرید (که در یک طرف باز هستند و در همان ارتفاع به تختخواب بزرگسالان متصل می شوند). به این ترتیب نوزاد در تخت خودش می خوابد ولی براحتی قابل دسترس است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

چگونه می توانم خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی را در کودک خود کاهش دهم؟

هیچ راهی وجود ندارد که عدم بروز این خطر را ضمانت کند ولی می توان با اقداماتی این خطر را کاهش داد:

* کودک را به پشت بخوابانید
این اقدامی است که از خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک می کاهد. از سال 1994 که مراجع مختلف دستورالعمل خواباندن کودک به پشت را ارائه کرده اند میزان بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک 40 % کاهش یافت. دقت کنید که دیگران – مثلا سایر اعضای خانواده یا پرستار بچه - هم او را بر روی شکم نخوابانند.

* در دوران بارداری از خودتان و جنین تان مراقبت کنید
برای حصول اطمینان از سلامت جنین و کاهش خطر تولد زودرس و یا کاهش وزن هنگام تولد (که از عوامل خطر سندرم مرگ ناگهانی کودک محسوب می شوند) باید تغذیه و مراقبت های دوران بارداری صحیح باشند. در دوران بارداری از مصرف سیگار و مواد مخدر بپرهیزید.

* اجازه ندهید کسی در اطراف کودک شما سیگار بکشد
فضای اطراف کودک را در منزل، اتومبیل و یا سایر محیط ها عاری از دود نگه دارید. اگر احساس می کنید نمی توانید سیگار را ترک کنید، برای مصرف آن از خانه خارج شوید و دقت کنید تا دیگران نیز همین کار را انجام دهند.

* رختخواب کودک را بدقت انتخاب کنید
کودک را در رختخوابی با تشک صاف و سفت، که با یک ملافه مناسب پوشانده شده است بخوابانید و بالشی زیر سرش نگذارید. از قراردادن اسباب بازی های پارچه ای یا ساخته شده از سایر مواد نرم در تختخواب او بپرهیزید. اگر میخواهید حتما روی او را بپوشانید از یک ملافه نازک استفاده کنید و آن را از دوطرف به زیر تشک ببرید و دقت کنید که از حد سینه بالاتر نباشد. اگر فکر میکنید کودک سردش است لباسهای گرمتر به او بپوشانید نظیر سرهمی هایی که جوراب سرخود است یا او را در کیسه خواب های مخصوص کودک بخوابانید.

* از گرم کردن بیش از حد کودک بپرهیزید
به منظور پرهیز از گرم شدن بیش از حد کودک هنگام خواب او را بیش از حد در پتو نپوشانید. و به هیچ وجه سرش را زیر پتو نگذارید. اتاقی که کودک در آن میخوابد نباید بیش از حد گرم باشد؛ حرارت اتاق باید برای یک فرد بالغ با لباس سبک مناسب باشد. علائمی که نشان میدهند کودک در معرض گرمای بیش از حد قرار دارد عبارتند از تعریق یا مرطوب بودن موها، بثورات عرق سوز، تنفس سریع، بیقراری و تب.

* سعی کنید حتی المقدور کودک در معرض عفونت قرار نگیرد
گاهی سندرم مرگ ناگهانی کودک همراه با بیماریهای تنفسی و بیماریهای دستگاه گوارشی رخ می دهد. بنابراین بهتر است از همه بخواهید قبل از بغل کردن کودک شما دست هایشان را بشویند. و البته در صورت امکان کودک را از افراد بیمار دور نگاه دارید.


آیا تغذیه با شیر مادر از بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک می کاهد؟

تا کنون هیچگونه شواهدی دال بر اینکه تغذیه با شیر مادر به خودی خود و بطور مستقیم از بروز این سندرم می کاهد بدست نیامده است؛ اما با تغذیه با شیر مادر میزان ابتلا به عفونت های تنفسی و گوارشی که خود با افزایش سندرم مرگ ناگهانی کودک همراه هستند، کاهش می یابد.
......

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

SIDS یا Sudden Infant Death Syndrome به مرگ ناگهانی کودکان در سال اول زندگی اطلاق می شود که علت آن تا به امروز مشخص نشده است. اما تحقیقات نشان داده اند که عواملی مانند آلودگی محیط زیست، عفونت و مشکلات ژنتیکی و ارثی، در بروز این سندرم مؤثر هستند.

گاهی اوقات در شرایطی خاص، مثل حالتی که نوزادی نارس در معرض عوامل مذکور قرار بگیرد، احتمال مرگ ناگهانی نوزاد بیشتر می شود.

بر طبق آمار گزارش شده، سندرم SIDS ، نوزادان را بیشتر در سن زیر 6 ماه، به خصوص بین 2 تا 4 ماهگی به کام مرگ می کشاند. گرچه علت این سندرم هنوز به طور کامل روشن نشده،  اما با رعایت بعضی نکات ایمنی می توان تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری کرد.

توصیه های زیر برای کاهش عوامل خطرزا، به پدران و مادران تا حد زیادی کمک می کند:

- از خواباندن نوزاد روی شکم(به حالت دمر)، خودداری کرده و همواره او را به پشت(طاق باز) بخوابانید.

- برای خواباندن نوزاد، از تشک های طبی و استاندارد که سطح صاف و محکمی دارند، استفاده کنید.

- در صورتی که نوزاد را در کنار خود می خوابانید، فاصله خود را با او حفظ کرده تا در طول شب، از افتادن ناخودآگاه اعضای بدنتان روی او جلوگیری نمایید.

- وسایل نرم مثل اسباب بازی های شل، عروسک های پشم دار و پارچه ای و بالش های نرم و شل را که ممکن است روی بینی و دهان نوزاد بیفتند و جلوی تنفس او را بگیرند، از اطراف نوزاد دور نگه دارید.

- دقت کنید پستانکی که برای نوزاد استفاده می کنید،  تمیز و خشک باشد.

- از نگه داشتن نوزاد در صندلی اتومبیل، ساک حمل و یا گهواره، به مدت زیاد خودداری کنید.

بر اساس اعلامیه جدید مؤسسه ملی سلامتی و رشد کودکان(NICHD)، احتمال بروز "سندرم مرگ ناگهانی نوزاد"، در فصل زمستان افزایش می یابد. علت این است که هنگام سرما والدین برای گرم کردن نوزاد، از لباس های زیاد و پتوهای ضخیم استفاده کرده و اتاق نوزاد را بیش از حد گرم می کنند. در حالی که یکی از عوامل ایجاد کننده خطر سندرم  SIDS، گرمای بیش از حد محیط  اطراف نوزاد می باشد. بنابراین، والدین باید دقت نمایند که حتی در فصل زمستان، دمای اتاق کودک باید در حدی متعادل(حدود 26 درجه سانتیگراد) بوده که یک فرد بزرگسال نیز در آن دما احساس راحتی و آرامش نماید. همچنین پتوی نوزاد باید سبک و با ضخامتی کم باشد و پدر و مادرها باید مواظب باشند که پتو را فقط تا روی سینه نوزاد بالا بکشند و از افتادن آن روی بینی و دهان او جلوگیری کنند................سندرم مرگ ناگهانی کودک چیست؟

این سندرم یک از علل مرگ و میر کودکان یک ماهه تا یک ساله است و نکته نگران کننده این است که درمانی ندارد و بخوبی نمی توان با آن مقابله کرد چون یک بیماری یا ناخوشی نیست. این سندرم به نام مرگ گهواره نیز نامیده می شود و زمانی این تشخیص مطرح است که کودکی که کمتر از یک سال عمر دارد بطور ناگهانی می میرد و پس از تحقیقات کامل پزشکی و پزشکی قانونی و حتی اتوپسی، علتی برای مرگ یافت نمی شود. این سندرم حادثه ای تکان دهنده و بسیار غم انگیز برای خانواده محسوب می شود زیرا بدون هیچگونه علامت هشدار دهنده ای رخ می دهد.

شایعترین سن بروز آن بین 2 تا 4 ماهگی است و 90% موارد در کودکان کمتر از 6 ماهه رخ می دهد. در اکثر موارد هنگام خواب و اغلب در ساعت 10 شب و در طول ماههای سرد سال اتفاق می افتد.

البته شب هنگام تنها زمانی نیست که سندرم مرگ ناگهانی کودک بوقوع می پیوندد. اگر شما کودک خود را به مهد کودک یا شیرخوارگاه می سپارید باید به خاطر داشته باشید که حدود 20% از تمام موارد این سندرم در این گونه مراکز رخ می دهند. بنابراین باید مطمئن شوید که مسئول شیرخوارگاه کودک را به پشت بخواباند و از دستورالعملهای ارائه شده برای خوابی ایمن پیروی کند.
 
 


علت این سندرم تا کنون مشخص نشده است. محققان در طول سه دهه گذشته به حقایق زیادی در این رابطه دست یافته اند ولی هنوز به پاسخی قطعی برای این سوال نرسیده اند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این سندرم زمانی رخ می دهد که کودکی که دارای یک بیماری زمینه ای است (نظیر نقصی نامحسوس در مغز که موجب اختلال در تنظیم تنفس، دمای بدن و سیستم بیدار شدن کودک شود)، در دوره بحرانی از تکاملش بر روی شکم می خوابد و یا در محیطی قرار می گیرد که دارای هوائی بسیار گرم و آلوده از دود است. کارشناسان در حال حاضر مشغول مطالعه مغز، سیستم خودکار عصبی، مراقب از شیرخواران و محیط خواب آنها، عفونت و ایمنی و عوامل ژنتیک هستند تا پاسخ سوال خود را بیابند. 
 
 
 

علیرغم آنکه هنوز علت سندرم مرگ ناگهانی کودک بدرستی مشخص نشده تا کنون چند عامل خطرزا در این رابطه شناسایی شده اند. این عوامل عبارتند از:

* داشتن والدین یا پرستاری که سیگار می کشد
مطالعات نشان می دهند که با حضور هر فرد سیگاری در منزل احتمال سندرم مرگ ناگهانی کودک افزایش می یابد.

* خوابیدن بر روی شکم
تحقیقات نشان می دهد که احتمال بروز این سندرم در کودکانی که بجای خوابیدن بر پشت به روی شکم می خوابند 7/1 تا 9/13 برابر (بر حسب نوع مطالعه) بیشتر است. وقتی کودک بر روی شکم می خوابد احتمال افزایش درجه حرارت بدنش بالا می رود، وقفه در تنفس رخ می دهد و هوای بازدمی خودش را تنفس می کند و در نتیجه میزان دی اکسید کربن در خون بالا می رود. بعلاوه، مطالعات گوناگون نشان داده اند که اگر کودکی که عادت دارد به پشت بخوابد، به روی شکم خوابانیده شود احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک به نحو چشمگیری افزایش می یابد. (بعضی از کارشناسان معتقدند که شیوع زیاد سندرم مرگ ناگهانی کودک در شیرخوارگاه ها و مهدکودک ها همین است).

* نارس بودن یا کم بودن وزن هنگام تولد
هر چه نوزاد زودتر به دنیا آید احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک بیشتر است. هم چنین، هر چه وزن هنگام تولد کمتر باشد خطر بروز این سندرم بیشتر خواهد بود.

* افزایش درجه حرارت هنگام خواب
شواهد قوی در دست است که اگر درجه حرارت هنگام خواب خیلی بالا رود خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک افزایش می یابد. و افزایش درجه حرارت زمانی رخ می دهد که کودک در اتاق فوق العاده گرم قرار گیرد و یا تب داشته باشد.

* خوابیدن در بستر بسیار نرم
بسیاری از مطالعات ارتباط بین خوابیدن در بستر نرم و سندرم مرگ ناگهانی کودک را نشان داده اند. رختخواب های آبی، کیسه های شنی، کاناپه، لحاف های ضخیم و نرم، راحتی و سایر سطوح نرم برای خواباندن کودک نامناسب و خطرناک اند.

* اعتیاد مادر در دوران بارداری به سیگار یا مواد مخدر
مصرف سیگار در دوران بارداری تقریبا در تمام مطالعات بعنوان یک عامل خطرزا در بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک نام برده شده است. شایان ذکر است که اعتیاد به سیگار یا مواد مخدر در طول دوران بارداری سلامت جنین را در معرض تهدید قرار می دهد.

* داشتن مادر جوانتر از 20 سال
احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک در کودکانی که مادرشان کم سن بوده است بیشتر است. همچنین هرچه فواصل بین بارداری ها کمتر باشد احتمال بروز این سندرم بیشتر می شود.

* ابتلا به ناخوشی هائی که حیات کودک را مورد تهدید قرار میدهد
این امر به خصوص در مورد کودکانی که سابقه قطع تنفس و رنگ پریدگی ناگهانی، کبود شدن و یا وقفه تنفسی داشته و نیاز به احیا پیدا کرده اند، صادق است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

برای کودکان و همچنین والدین آنها، یکی از دردسرسازترین مشکلات تنفسی کودکان که معمولا به دنبال سرماخوردگی و دیگر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی URI ایجاد می شود، سرفه های ناراحت کننده ای است که هنگام شب بیشتر می شود و برنامه خواب کودک و پدر و مادر را به هم می زند.به همین دلیل ، سرفه یکی از شایع ترین علل مراجعه به پزشک اطفال است و پدر و مادرها هم سالانه هزینه های هنگفتی برای خرید داروهای ضدسرفه (OTC بدون نیاز به نسخه پزشک) صرف می کنند.در مطالعه ای که نتایج آن سال 1994 در نشریه JAMA به چاپ رسید، پژوهشگران دریافتند که 53/7 درصد والدین کودکان 3ساله در 3ماه گذشته برای فرزندان خود از داروهای OTC کمک گرفته اند که شایع ترین آنها، استامینوفین و داروهای سرماخوردگی بوده و بدیهی است که چنین استفاده گسترده ای از داروهای سرماخوردگی نمی تواند بدون عوارض جانبی باشد.گروهی رایج از داروهای مورد استفاده ، داروهای ضدسرفه نظیر دیفن هیدرامین و دکسترومتورفان هستند. با وجود این که این داروها تاثیر نسبتا خوبی در بزرگسالان دارند ولی پژوهشی که نتایج آن در شماره جولای ژورنال Pediatric به چاپ رسیده ، اصولا مصرف این داروها در کودکان را مورد سوال قرار داده و تاثیر آنها در مهار سرفه را تنها معادل آب قند دانسته است.«نه دکسترومتورفان و نه دیفن هیدرامین ، هیچیک در کنترل سرفه و بهبود کیفیت خواب کودکان ، مزیتی بر پلاسبو ندارند.»این مطلبی است که در مقاله بالا، به آن اشاره شده است. دکتر یان.ام.پاول و همکارانش از کالج پزشکی ایالت پنسیلوانیا که مطالعه مزبور را به انجام رسانده اند در این مقاله می گویند: «در حال حاضر، فقدان یک دستورالعمل مشخص درباره درمان علامتی کودکانی که به دنبال URI دچار سرفه شده اند، محیطی را فراهم کرده که در آن متخصصان اطفال به وفور این داروها را تجویز می کنند، سایتهای مختلف اینترنتی هر کدام پیشنهادی در این زمینه ارائه می کنند و به دنبال آنها، پدر و مادرها هم برای تهیه داروهای سرکوب کننده سرفه و انواع آنتی هیستامین ها برای بهبود علایم فرزندانشان اقدام می کنند.»به گفته پژوهشگران ، هدف آنها از انجام این مطالعه ، این بود که ببینند آیا مصرف دکسترومتورفان یا شربت دیفن هیدرامین در کودکانی که به دنبال URI دچار سرفه حاد شده اند، تاثیری بر بهبود سرفه های شبانه آنها خواهد داشت یا خیر؟در این مطالعه که به صورت دوسوکور انجام شد، یکصد کودک 2 تا 18 سال دچار سرماخوردگی و سرفه های شبانه که به طور متوسط 4 روز از بیماری آنها می گذشت ، در مرکز پزشکی Penn State Hershey مورد مطالعه قرار گرفتند.این کودکان به 3گروه تقسیم شدند و به ترتیب دکسترومتورفان ، دیفن هیدرامین و پلاسبو دریافت کردند و از والدین آنها خواسته شد، داروها را نیم ساعت پیش از خواب به فرزندانشان بدهند.در شب دوم مصرف داروها، صرف نظر از این که در کدام گروه قرار داشتند، وضعیت کودکان به طور قابل ملاحظه ای بهتر شده بود و والدین می گفتند که نه تنها سرفه فرزندشان بهبود یافته بلکه همگی آنها از شروع درمان ، خواب بهتری داشته اند و در واقع نه دکسترومتورفان و نه دیفن هیدرامین ، هیچ یک مزیتی بر پلاسبو نداشتند؛ بعلاوه در گروهی که از دکسترومتورفان استفاده می کردند، مواردی از بی خوابی به دنبال مصرف دارو گزارش شد و در گروهی که دیفن هیدرامین مصرف کرده بودند، چرت زدن و خواب آلودگی بیشتر دیده می شد.دکسترومتورفان و دیفن هیدرامین ، هر دو توانایی ایجاد توکسیستی و سمیت را دارا هستند. عوارض جانبی دکسترومتورفان عبارت است از:دیستونی ، آنافیلاکسی ، ماستوسیتوز بولوز، وابستگی ، سایکوز، هالوسیناسیون ، آتاکسی ، بی خوابی ، دیابت تیپ یک و مرگ در دوزهای بالا.این عوارض بویژه در صورت مصرف همراه با دیگر داروها دیده می شوند. علاوه بر اینها، دکسترومتورفان میان نوجوانان مورد abuseنیز قرار می گیرد.عوارض جانبی دیفن هیدرامین نیز بویژه در صورت مصرف طولانی مدت آن به وجود می آید و عبارتست از: خواب آلودگی ، restlessness، اضطراب ، دیستونی ، وابستگی ، سایکوز، دیس آریتمی قلبی ، موج QT طولانی ، رابدومیولیز، تشنج و حتی مرگ.پژوهشگران در این مقاله تاکید کرده اند که دکسترومتورفان و دیفن هیدرامین هیچ مزیتی بر پلاسبو در بهبود سرفه های شبانه کودکان به دنبال URIو کیفیت خواب آنان ندارد؛ بنابراین همه پزشکان باید به این مساله توجه داشته باشند و هنگام تجویز چنین داروهایی ، عوارض جانبی و هزینه آنها را هم مدنظر قرار دهند.در واقع ، سرماخوردگی و علایم آن ، بیشتر اوقات با گذشت زمان و بدون نیاز به دارو بهبود می یابد، ولی اگر اصرار به استفاده از داروهای سرماخوردگی دارید، بد نیست به توصیه های دکتر ورونیکاگان ، متخصص اطفال در گفتگو با WebMD توجه کنید.وی توصیه می کند که هنگام تجویز این داروها یا هنگام خرید داروهای بدون نسخه از سوی والدین ، داروهایی تجویز شوند که به جای چند جزئ فعال ، تنها یک جزئ فعال داشته باشند و بیش از 3 روز هم مورد استفاده قرار نگیرند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

درمان درماتیت سبوره نوزادان
درماتیت سبوره یک عارضه پوستی است که در میان نوزادان کمتر از 12 ماه دیده می‌شود.

این عارضه باعث می‌شود که لکه‌های سفید و فلسی بر روی پوست سر ظاهر شود، اما این لکه‌ها ممکن است روی سایر نقاط بدن هم به‌ وجود آید.

درمان‌های موضعی این عارضه را درمان می‌کنند. از جمله می‌توانید از این شیوه‌ها استفاده کنید:

پیش از شستن کودک سرش را با وازلین یا روغن بچه چرب کنید تا ضایعات فلسی پوست نرم شود.

پوست سر نوزاد را با شامپویی که پزشکتان تجویز کرده بشویید.

از یک کرم یا لوسیون کورتونی بر روی پوست سر نوزاد استفاده کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

نوزادان توسط متابولیسم چربی های قهوه ای که در قسمت پشت گردن و میان دو کتف واقع میباشند، تولید گرما میکنند.
به طور معمول کودکان به خاطر نسبت سطح به حجم بالاتر بدنشان، بیشتر در معرض سرمازدگی و افت دمای بدن قرار دارند و سریعتر گرما را از دست میده

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

پژوهشگران با درج مقاله ای در آخرین شماره نشریه پزشکی آرشیو بیماری در کودکی اعلام کردند ، حدود بیست درصد کودکان و نوجوانان به دل درد مزمن دچارند که در اکثر موارد هیچ علت جسمی برای این دل دردها و جود ندارد.
پژوهشگران دانشگاه پزشکی آبردین (Aberdeen ) با بررسی 675 کودک 11 تا 14 سال به مدت 4 سال متوجه شدند : 22 درصد این کودکان به دل درد مزمن دچارند.
بر اساس این بررسی ، شیوع دل درد ، در نوجوانانی که به سردرد ، درد معده ، مشکلات رفتاری و احساس خستگی دچارند، یا از رفتن به مدرسه لذت نمی برند ، بیش از دیگر همسالان آنان است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

خوددرمانی با چاشنی های بومی
بسیاری از خانواده ها برای درمان کودکان و شیرخوارانی که بی قراری می کنند، به باورهایی سنتی پایبندند که شاید پایه و اساس علمی چندانی ندارند و امروزه تقریباً همه پزشکان کودکان، آنها را رد می کنند.
دادن داروهای گیاهی متنوع بدون تجویز پزشک به شیرخواری که شیر مادر مصرف می کند و گاهی از خود بی قراری نشان می دهد، متداول ترین روشی است که خانواده ها به کار می بندند و برآنند که این روش دهه ها است که پاسخ داده، خود آن ها هم با بهره گیری از همین داروها بزرگ شده اند.
خوددرمانی برای تسکین دل درد شیرخواران، تقریباً مهم ترین روشی است که برخی خانواده ها با استفاده از شیوه های عجیب بدان روی می آورند، در حالی که نمی دانند عدم درمان بموقع و صحیح دل درد کودکان، می تواند باعث عواقب جبران ناپذیری در سلامت کودکان شود.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

  
طبق نظر مرکز کنترل بیماری‌های کودکان آمریکا، مصرف خودسرانه یاتجویز آنتی بیوتیک برای عفونت‌های ویروسی کودکان و عدم اتمام دوز آنتی بیوتیک تجویزی تاپایان باعث روند رو به افزایش مقاومت آنتی بیوتیک شده است. تصور می‌کنید در هنگام سرماخوردگی کودکان به‌عنوان والدین آنهاچه می‌توانید بکنید؟
متخصصان کودکان می‌گویند والدین خط اول درمان راتشکیل می‌دهند. آکادمی طب کودکان آمریکاچند سال قبل درمان‌های مکمل و جایگزینی راپیشنهاد کرد که بسیار کاربرد دارند، اماوالدین نباید به هر راهکاری که می‌شنوند یادر اینترنت می‌بینند اعتماد کنند.
پیشنهاد برخی پزشکان قانون ۳تا۵ روز است؛ یعنی اگر کودکی سرماخوردگی ویروسی پیداکرد ظرف ۳ تا۵ روز باید خوب شود و اگر نشد باید بامتخصص کودکان مشورت شود. توجه کنید که به گفته پزشکان، تب در ۲۴ ساعت اول، طیبعی است امااگر بعد از گذشت چند روز تب شروع شد مسئله عفونت ثانوی مطرح است.
نکته اینجاست که آنتی بیوتیک برای عفونت‌های ویروسی کاربرد ندارد و داده‌های پزشکی نشان می‌دهد حتی داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی که بدون نیاز به تجویز پزشک فروخته می‌شوند هم چندان مؤثر نیستند، امااگر والدین تمایل دارند ازآنهااستفاده کنند حداقل باید به توضیحات روی داروهاو نحوه مصرف دقت کنند.

● درمان درخانه
بیشتر راهکارهای مربوط به سرماخوردگی برای رفع علائم و راحت کردن بیمار پیشنهاد می‌شوند؛ چون حقیقت این است که سرماخوردگی درمان ندارد. نکته مهم این است که در این شرایط به کودک سرماخورده بیشتر توجه شود. حمایت روحی و جانبی بسیار مفید است: کودک رادر بستری گرم ونرم ببرید و او راخوب بپوشانید. به او کمپوت و مربابدهید تاانرژی بگیرد و غذاهاو نوشیدنی‌هایی که دوست دارد برایش تهیه کنید.
سوپ مرغ هنوز هم اثری مهم و کلیدی دارد و حتی بعضی تحقیقات نشان می‌دهد به درمان زودتر کمک می‌کند. حتی اگر اثر درمانی هم نداشته باشد غذایی سبک، سهل الهضم و مقوی است.
پزشکان اغلب معتقدند مصرف استامینوفن و ایبو پروفن برای تسکین درد مفید است و البته ایبو پروفن سریعتر عمل کرده و طول اثر آن هم بیشتر است. در کودکانی که تب دارند آسپیرین توصیه نمی‌شود چون عارضه دارد. فراموش نکنید که بخار دوش آب گرم هم باعث تسکین احتقان می‌شود. البته قبلا باید مطمئن باشید کودک مشکل تنفسی ندارد چون تغییر رطوبت هوا در مبتلایان به آسم باعث اسپاسم (گرفتگی) برنش می‌شود.
مالش پشت کودک هم، احتقان ریه راتسکین می‌دهد. ماساژ با الکل که قبلا باب بود اصلاتوصیه نمی‌شود چون بوی آن بیشتر آزاردهنده است. پس در ماساژ پشت کودک از هیچ ماده‌ای استفاده نکنید.
اگر کودک دچار احتقان بینی است بهتر است به پهلو بخوابد تاترشحات بینی به گلوی او نرود. بخور سرد حال بیمار را بهتر می‌کند. گفته می‌شود حتی‌الامکان در مورد نوزادان از بخور داغ استفاده نکنید؛ چون احتمال سوختگی مطرح است. می‌توانید به مایع بخور عصاره نعناهم اضافه کنید.
میان وعده‌های غذایی هر چقدر سبک‌تر باشند بهتر است. قدیمی‌ها می‌گفتند درصورت تب نباید از غذاهای جامد استفاده کرد اما این نظر مقبول نیست و الان می‌گویند باید بگذارید کودک هرچه میل دارد و می‌تواند بخورد. مایعات فراوان فراموش نشود و بر عکس باورهای قدیمی، نوشیدنی کمی خنک بهتر است. از هر نوشیدنی که کودک میل دارد استفاده کنید تا مایعات مصرف کند.
اگر نوزاد شماخروسک گرفته است چند دقیقه او رابیرون ببرید تادر جریان هوای سرد قرار بگیرد. در این بیماری گاهی والدین حس می‌کنند کودک در حال خفه شد ن است و وقتی او را باعجله به مرکز درمانی می‌رسانند مواجهه کودک باهوای سرد بیرون قبل از رسیدن به مرکز درمانی حال او راخوب می‌کند.
نکته دیگر این‌که در اغلب موارد تب به درمان‌های خانگی احتیاج ندارد. تب، واکنش طبیعی بدن است و بدن سعی می‌کند باتنظیم مجدد دما باکتری‌هاو ویروس‌هارا از بین ببرد. تب یک نشانه است و مشکل محسوب نمی‌شود که به درمان احتیاج داشته باشد؛ مگر این‌که خیلی بالا برود و از تشنج ناشی از آن بترسیم. استامینوفن داروی رایجی است که دما راکاهش می‌دهد و بعضی اوقات به آن‌هم نیازی نیست.
بهترین روش کاهش تب پاشویه یا دوش با آب ولرم است. خیلی‌ها بر این باورند که تب باعث تخریب سلول‌های مغز می‌شود امااین‌طور نیست. تشنج ناشی از تب هم در همه کودکان رخ نمی‌دهد و به زمینه ارثی هم مربوط است. حتی در یک کودک مستعد اولین افزایش دمای بدن می‌تواند باتشنج همراه باشد، به‌طوری که فرصت کاهش تب برای پیشگیری از آن وجود ندارد.
برخی پزشکان بر زمان تب تأکید دارند و آن رانگران‌کننده می‌دانند؛ یعنی اگر تب در شروع سرماخوردگی اتفاق بیفتد احتمال مشکل و نگرانی کم است اما اگر مدتی بعد از بروز علائم کودک تب کند باید او را به پزشک رساند.

● گوش درد
درمان‌های خانگی برای عفونت گوش هم فراوان است. اگرچه بسیاری از والدین کودکان مبتلابه گوش درد با هدف تجویز آنتی‌بیوتیک (به‌خصوص آموکسی سیلین) نزد دکتر می‌روند، اما جدیدا بسیاری از پزشکان چنین کاری نمی‌کنند؛ چراکه تحقیقات نشان داده در گوش درد بدون تب بالانیازی به تجویز آنتی بیوتیک نیست و در این مورد نباید به پزشک اصرار کنید.
بسیاری از پزشکان، در گوش درد بدون تب، داروهای معمولی راتوصیه می‌کنند مثل قطره هاو روغن‌های گیاهی موجود در داروخانه هاکه حاوی بادام، زیتون، سیر و موادی از این قبیل است. این داروها به تعادل فشار پرده گوش کمک کرده و درد رابرطرف می‌کنند. استامینوفن و ایبو پروفن هم برای کاهش درد گوش مفید است.
به این ترتیب درد برطرف می‌شود و به بدن کودک فرصت داده می‌شود خودش التهاب رابرطرف کند. گاهی حتی در معاینه کمی چرک هم دیده می‌شود ولی برای آن هم آنتی بیوتیک تجویز نمی‌شود.
گوش درد بادراز کشیدن بدتر می‌شود و بهتر است کودک در حالت نشسته استراحت کند.
گلو درد نگرانی اصلی در گلو درد آن است که مطمئن شویم از نوع استرپتوککی نیست.
معمولا گلودردهای تابستانی از این نوع نیست. گلودرد استرپتوککی ( استرپتوکک نام باکتری است ) به تدریج ایجاد می‌شود و ناگهانی نیست. پزشکان غرغره باآب نمک و جوش شیرین راتوصیه می‌کنند: نصف قاشق چای‌خوری از هر کدام در یک فنجان آب ولرم. انواع جوشانده‌های گیاهی مثل نارون قرمز، پوست درخت گیلاس یاشیرین بیان هم درد گلو را تسکین می‌دهند. اگر کودک به مواد غذایی خنک تمایل دارد مانعی نیست و حتی بستنی هم پیشنهاد می‌شود.
آخرین نکته این است: ولع مصرف آنتی بیوتیک را به‌عنوان داروی معجزه آسااز سر بیرون کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

تشنج عبارت است از اختلال موقتی در مغز.  این اختلال دو عملکرد و خصوصیت دارد: اول اینکه به صورت ناگهانی آغاز می  شود و دوم اینکه، غیرارادی است. 

وقتی کودکی تشنج می کند، ممکن است دچار هر یک از علایم زیر گردد: 1- کودک دچار اختلال هوشیاری شود، یعنی  اطرافیان را نشناسد، متوجه زمان و مکان نباشد، به صدازدن شما پاسخ ندهد یا  بیهوش روی زمین بیفتد.

2- حرکاتی غیر ارادی در اعضای بدن کودک ظاهر  شود. این حرکات ممکن است قسمتی از بدن یا تمام اعضا را درگیرکند. ممکن است  کودک به شدت دست و پا بزند، روی زمین بیفتد، سر و چشم های کودک به یک طرف  بچرخد، یا اینکه فقط یک دست یا یک پای کودک دچار حرکات تکان دهنده شدید شود  و این حالت چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. معمولا این حملات کمتر از 10  دقیقه طول می کشد.

3- ممکن است کودک در زمان حمله، کنترل ادرار خود را از دست بدهد.

4- گاهی کودک به صورت ناگهانی، رفتاری غیرعادی نشان می دهد، مثل بدون آنکه متوجه اطراف باشد، شروع به دویدن می کند.

5- ممکن است کودک برای چند لحظه به نقطه ای خیره شده و در این مدت، متوجه اطراف خود نباشد.

اگر کودکی یک بار تشنج کند، آیا تا آخر عمر دچار حملات تشنج خواهد شد؟ در سنین شش ماهگی تا پنج سالگی، مغز  کودکان به افزایش درجه حرارت بدن حساس است، در نتیجه 3 تا 4 درصد کودکان در  این سنین با تب شدید (بیش از 38 درجه سانتیگراد) دچار تشنج می شوند. اکثر این کودکان بعد از سن 5 سالگی دچار تشنج نمی شوند. علت تشنج همراه با تب چیست؟
بیشتر  مواقع تشنج همراه با تب، در اثر عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی یا  عفونت حاد گوش میانی ایجاد می شود. گاهی ممکن است علت تشنج همراه با تب،  بیماری مننژیت باشد.

لازم به ذکر است، کودکان قبل از سن شش ماهگی، به علت تب بالا دچار تشنج نمی شوند.

اگر کودک شما در زمان تب، به حملات تشنج دچار می شود، به این نکات دقت کنید : 1- هرگاه کودک شما به علت سرماخوردگی یا  هر عفونت دیگری دچار تب شدید شد، حتما با استفاده منظم از داروی تب بر (با  تجویز پزشک) و پاشویه با آب ولرم، تب کودک را کاهش دهید.

2- هیچ گاه برای کاهش تب کودک؛ از آسپیرین یا آمپول های تب‌بر استفاده نکنید.

3- کودک را برای بررسی علت تب، نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

4-  در صورتی که پزشک، احتمال مننژیت را در کودکی بدهد، کشیدن مایع نخاع کودک  جهت آزمایش و تشخیص بیماری ضروری است. در این زمینه با پزشک همکاری کنید.

5-  اگر کودک شما سابقه تب و تشنج دارد، با نظر پزشک در زمان تب شدید، علاوه  بر استامینوفن و پاشویه کردن کودک، از داروی ضد تشنج به مقداری که پزشک  دستور داده استفاده کنید تا از تشنج کودک پیشگیری شود.

6- اگر بعد  از تشنج کودک، پزشک دستور داد تا کودک شما به مدت طولانی (حدود دو سال) از  داروهای ضد تشنج استفاده کند، حتما این داروها را طبق دستور، در زمان مناسب  مصرف کنید و از کم کردن یا قطع کردن خودسرانه داروها بپرهیزید. اگر کودک شما بدون تب (در اثر بیماری صرع) به حملات تشنج دچار می شود، به این نکات دقت کنید: 1- کودک شما تا زمانی که پزشک دستور دهد، باید داروی ضد تشنج مصرف کند.

2- هیچ گاه دارو را خودسرانه قطع نکنید، یا مقدار آن را کاهش ندهید.

3-  باید هموراه مراقب کودکان مبتلا به حملات تشنج بدون تب (صرع) بود، بدون  آنکه فعالیت جسمی آنها محدود شود. در زمان انجام کارهای حساس مثل شنا یا  استحمام، حتما از نزدیک مراقب کودکتان باشید. اگر کودکتان تمایل به بالا  رفتن از بلندی ها ، درخت یا وسایل بازی دارد، نزد کودکتان بمانید.

4-  در صورتی که کودک‌تان دچار حمله تشنج شد، او را به پهلو بخوابانید. جسم  سفتی (چوبی یا چرمی یا پارچه ای) بین دندان های کودک قرار دهید تا زبانش در  اثر قفل شدن دندان ها آسیب نبیند. اطراف کودک را خلوت کنید و لباس های تنگ  یا زیورآلات را از گردن او باز کنید تا راحت تر نفس بکشد.

5- در زمان تشنج هیچ ماده خوراکی یا نوشیدنی را وارد دهان کودک نکنید و سریعا او را به بیمارستان برسانید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

در مراقبت از کودک مبتلا به حملات تشنجی چه باید کرد؟وقتی کودک در حال حمله تشنجی است:

1- کودک را روی سطح صاف به پشت بخوابانید
2- در صورتی که کودک روی تخت خوابیده است نرده های کنار تخت را بالا بکشید
3- در صورتی که دستور داروی ضد تشنج دارد دستور دارویی را اجرا کنید
4- حرکات دست و پای کودک در حین حملات کلونیک را محدود نکنید
5- هرگز سعی نکنید با فشار، دهان کودک را باز کنید
6- در طی حملات تونیک- کلونیک از تنفس مصنوعی استفاده نکنید مگر آنکه قبل از آن داروهای مناسب را داده باشید
7- اکسیژن را با استفاده از روش Blow-by بدهید
8- حمله تشنج را از نظر زمان، خصوصیات حمله و کاهش سطح هوشیاری دقیقاً تحت نظر بگیرید


پس از پایان حمله تشنج:


9- بدنبال اتمام تشنج، سر را به یکطرف بچرخانید تا ترشحات را آسپیره نکند. در صورت نیاز ترشحات حلق و دهان را ساکشن نمایید
10- محرکات محیطی نظیر نور و سر و صدا را کم کنید. منبع نور را پشت سر بیمار نگه دارید و از نورهای فلورسانت استفاده نکنید
11- پس از اینکه بیمار بهوش آمد کنار بیمار بمانید. آهسته حرکت کنید و آهسته صحبت کنید
12- از عبارات ساده در صحبت با کودک استفاده کند و به وی فرصت بدهید تا پاسخ شما را بدهد
13- بیمار را به استراحت تشویق کنید
14- نرده های کنار تخت را همچنان بالا نگه دارید و آنها را پدپیچی کنید
15- ساکشن و اکسیژن را بالای سر بیمار standby نگه دارید
16- زمان و خصوصیات حمله را ثبت

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

علایم تشنج چیست؟
وقتی کودکی تشنج میکند ممکن است شما هریک ازاین علایم راببینید:

۱) کودک دچار اختلال هوشیاری شودیعنی اطرافیان رانشناسد متوجه زمان ومکان نباشد،به صدازدن شماپاسخ ندهد یا بیهوش روی زمین بیفتد.

۲) حرکاتی غیر ارادی در اعضای بدن کودک ظاهر شود این حرکات ممکن است قسمتی از بدن یاتمام اعضا را درگیرکند.ممکن است کودک به شدت دست وپابزند،روی زمین بیفتد،سروچشمهای کودک به یک طرف بچرخد یا اینکه فقط یک دست یا یک پای کودک دچار حرکات تکان دهنده شدید شودواین حالت چند ثانیه تا چنددقیقه طول بکشد معمولا این حملات کمتر از ۱۰دقیقه طول میکشد.

۳) ممکن است کودک درزمان حمله کنترل ادرار خود را از دست بدهد.

۴) گاهی کودک به صورت ناگهانی رفتاری غیر عادی نشان میدهد مثلاً بدون آنکه متوجه اطراف باشد،شروع به دویدن میکند.

۵) ممکن است کودک برای چند لحظه به نقطه ای خیره شده ودر این مدت متوجه اطراف نباشد.

● آیاهر کودکی یک بار تشنج کند،تا آخر عمر دچار حملا ت تشنج خواهد شد ؟
در سنین۶ماه تا۵سالگی مغز کودکان به افزایش درجه حرارت بدن حساس است در نتیجه۳-۴در صد کودکان در این سنین با تب های شدید(بیش از۳۸درجه)دچار تشنج میشوند. اکثریت این کودکان بعد از سن۵سالگی دچار تشنج نمیشوند.شایعترین سن برای تشنج ناشی از تب۱۸-۱۴ماهگی است وزمان آن ازچندثانیه تا۱۰دقیقه طول میکشد وبندرت تشنج ناشی ازتب بیش از یکبار اتفاق میافتد.

● علت تشنج همراه باتب چیست؟
بیشترمواقع تشنج همراه با تب دراثر عفونتهای ویروسی دستگاه تنفس فوقانی یاعفونت حاد گوش میانی ایجاد میشود.گاهی ممکن است علت تشنج یا تب مننژیت باشد.
● آیا تشنج درنوزادان شایع است؟
ازهر۱۰۰۰نوزاد تقریبأ ۲ نوزاد دچار تشنج درماه اول زندگی میشوند.

● تشنج در نوزادان چه علایمی دارد؟
تشنج در نوزادان علایم متفاوتی دارد، مثلاً ممکن است به صورت حرکات شدید اندام ها،پرش های عضلانی تکراری،لرزش پلک ها،سفت شدن اندام ها،حرکات شبیه مکیدن یاجویدن در دهان،گریه غیرطبیعی یاحرکات غیرطبیعی چشمها دیده شود.دربعضی نوزادان تنهاعلامت تشنج توقف تنفس به مدت بیش از ۲۰ ثانیه و کبود شدن نوزاد است .

● علت تشنج در نوزادان چیست ؟
۱) کمبود اکسیژن رسانی به مغز
۲) کاهش قند خون
۳) کاهش کلسیم خون
۴) عفونت ها
۵) اختلالات دستگاه عصبی
۶) اعتیاد مادر به مواد مخدر و چند علت نادر دیگر
لازم به ذکر است کودکان قبل از سن ۶ ماهگی که شامل نوزادان نیز می شوند به علت تب بالا دچار تشنج نمی شوند.

● اگر کودک شما مبتلا به حملات تشنج در زمان تب می شود به این نکات دقت فرمائید :

۱) هرگاه کودک شما به علت سرماخوردگی یا هر عفونت دیگری دچار تب شدید شد حتماً با استفاده منظم از داروی ضد تب ( استامینوفن ) و پا شویه با آب ولرم تب کودک را کاهش دهید .
۲) هیچگاه برای کاهش تب کودک از آسپرین یا آمپول های تب بر استفاده نکنید .
۳) کودک رابرای بررسی علت تب نزد پزشک ببرید .
۴) در صورتی که پزشک احتمال مننژیت را در کودکی بدهد کشیدن مایع نخاع کودک جهت آزمایش و تشخیص بیماری ضروری است . در این زمینه با پزشک همکاری کنید .
۵) اگر کودک شما سابقه تب و تشنج دارد با نظر پزشک در زمان تب شدید علاوه بر استامینوفن و پاشویه کردن کودک از داروی ضد تشنج به مقداری که پزشک دستور داده استفاده کنید تا از تشنج کودک پیشگیری شود .
۶) ممکن است بعد از تشنج کودک پزشک دستور دهد تا کودک شما به مدت طولانی ( حدود ۲ سال ) از داروهای ضد تشنج استفاده کند .
حتماً این داروها را طبق دستور در زمان مناسب مصرف کنید و از کم کردن یا قطع کردن خود سرانه داروها بپرهیزید .

● اگر کودک شما مبتلا به حملات تشنج بدون تب ( صرع ) است به این نکات دقت فرمائید :
۱) کودک شما تا زمانی که پزشک دستور دهد باید داروی ضد تشنج مصرف کند .
۲) هیچ گاه دارو را خود سرانه قطع نکنید یا مقدار آن را کاهش ندهید .
۳) کودکان مبتلا به حملات تشنج بدون تب ( صرع ) باید همواره مراقبت شوند بدون آنکه فعالیت جسمی آنهامحدود شود . در زمان انجام کارهای حساس مثل شنا یا استحمام حتما” از نزدیک مراقب کودکتان باشید . اگرکودکتان تمایل به بالا رفتن از بلندیها ، درخت یا وسایل بازی دارد نزد کودکتان بمانید .
۴) در صورتی که کودکتان دچار حمله تشنج شد او را به پهلو بخوابانید جسم سفتی ( چوبی یا چرمی یا پارچه ای ) بین دندانهای کودک بگذارید تا زبانش در اثر قفل شدن دندانها آسیب نبیند . اطراف کودک را خلوت کنید و لباسهای تنگ یا زیور آلات را از گردن او باز کنید تا راحتتر نفس بکشد .در زمان تشنج هیچ ماده خوراکی یا آب را وارد دهان کودک نکنید و سریعاً او را به بیمارستان برسانید .
۵) کودکان مستعد تشنج ممکن است با یک تب خفیف ، فشار روحی ، خستگی یا مصرف بعضی داروها ( مثل تئوفیلین ) دچار تشنج شوند حتماً کودکتان را از این نظر محافظت کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

پرتو درمانی های پزشکی همانند رادیوگرافی، رادیولوژی و سی تی اسکن بر توانایی های یادگیری کودکان اثر منفی می گذارد و هر چه سن کودک کمتر باشد، تأثیر منفی پرتو درمانی بر توانایی های یادگیری وی بیشتر است.
 بیشترین میزان کاهش هوش و توانایی های خواندن در کودکانی رخ می دهد که قبل از سن 7 سالگی تحت پرتو درمانی قرار بگیرند.
: کاهش هوش و توانایی های یادگیری کودکان در اثر پرتو درمانی احتمالاً به این دلیل است که بر فرآیندهای اساسی شناختی آن مؤثر است و بر اثر پرتوهای مختلف آسیب می بینند و در نتیجه توانایی های یادگیری و نوشتن کودک به اندازه کافی رشد نمی کند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

کارل اریک لندهویس محقق این پروژه از دانشکده پزشکی دوندین در دانشگاه اوتاگو در این باره به خبرگزاری رویتر گفت: ما نمی‌گوییم تلویزیون تماشا نکنید، فقط می‌خواهیم بگوییم زیاد تلویزیون نبینید.
در این پژوهش، وی و دستیارانش بر روی یکهزار و37 دختر و پسری که در سالهای 1972 و 1973 متولد شده بودند، مطالعه کردند و مطالعات خود را روی این گروه، از سن 5 سالگی این کودکان تا 15 سالگی آنها ادامه دادند.
به طور متوسط کودکان وقتی بین سنین 5 تا 11 سال بودند، روزانه حدد دو ساعت تلویزیون تماشا می‌کردند اما در سن 13 تا 15 سالگی در روزهای غیرتعطیل 13/3 ساعت را به تماشای تلویزیون سرگرم بودند.
این محققان دریافتند:
کودکانی که در اوان کودکی بیش از دو ساعت در روز تلویزیون می‌بینند، در دوران نوجوانی و جوانی دچار اختلال در دقت و توجه می‌شوند.
این محققان می گویند؛ وقتی کودکان به تماشای زیاد تلویزیون عادت می‌کنند، دیگر وضعیت‌های عادی زندگی مانند حضور در کلاسهای درسی برای آنها کسالت آور و خسته کننده می‌شود.
به علاوه این احتمال وجود دارد که تماشای تلویزیون آن قدر وقت کودکان را اشغال می‌کند که مانع از انجام سایر فعالیت‌های موثر در افزایش مهارت‌های دقتی و تمرکزی آنها مانند مطالعه و بازی کردن می‌شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

دانشمندان اسپانیایی می‌گویند؛ سندرم تکان دادن نوزاد برای بند آوردن گریه او آسیب‌های مغزی بدون علائم جسمانی را موجب می‌شود.
 
براساس پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه گرانادا، هنگامی که والدین و یا پرستاران با گریه‌های‌ بی‌وقفه نوزاد مواجه می‌شوند، بی‌درنگ شروع به تکان دادن او می‌کنند. این کار اگرچه نوزاد را آرام می‌کند، اما به مغز وی آسیب می‌رساند.

در ادامه این پژوهش آمده است: هرچند میزان این آسیب بستگی به مقدار تناوب، شدت و مدت زمان تکان‌ها دارد، اما این سندرم عوارض جزئی دیگری از قبیل کج خلقی، بی‌حالی، تشنج، تهوع و بی‌اشتهایی را به دنبال دارد که باید به همه اینها به آسیب‌های چشمی و شکستگی‌های استخوان نیز اشاره کرد.

دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که بیشتر قربانیان سندرم تکان دادن، نوزادان کمتر از 2 سال هستند و آسیب‌های ناشی از این کار در نوزادان زودرس، دارای وزن کم، ضعیف و دوقلوها شدت بیشتری دارد.

میزان تکان دادن نوزادان توسط پدران 44 درصد، مادران 20 درصد و در پرستاران 18 درصد است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

بیماری‌ دست‌، پا و دهان‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ ویروسی‌ که‌ در گلو آغاز می‌شود و لوزه‌ها، پوست‌، لوله‌ گوارش‌ و دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ را درگیر می‌سازد. این‌ بیماری‌ در شیرخواران‌ و کودکان‌ کم‌ سن‌ و سال‌ (2 هفته‌ تا 3 ساله‌) رخ‌ دهد.
علایم‌ شایع‌
تب‌ ناگهانی‌
گلودرد همراه‌ با وجود تاول‌ و زخم‌ در دهان‌ و گلو
سردرد
بثور پوستی‌ به‌ صورت‌ تاول‌ روی‌ دست‌ها، پاها و کشاله‌ ران‌
بی‌اشتهایی‌
گاهی‌ درد شکمی‌
    علل‌
عفونت‌ ناشی‌ از ویروس‌ کوکساکی‌ 16 ـ آ، که‌ از فرد به‌ فرد انتقال‌ می‌یابد.
عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
فصول‌ تابستان‌ و پاییز
    پیشگیری‌
از تماس‌ شیرخواران‌ و کودکان‌ کم‌ سن‌ و سال‌ با افرادی‌ که‌ بیماری‌ تنفسی‌ دارند جلوگیری‌ کنید.
عواقب‌ مورد انتظار
بهبود خود به‌ خودی‌ در عرض‌ 5-4 روز
    عوارض‌ احتمالی‌
انتظار نمی‌رود عارضه‌ای‌ به‌ وجود آید.
درمان‌

    اصول‌ کلی‌
این‌ بیماری‌ سیر خفیفی‌ دارد و می‌توان‌ از کودک‌ در منزل‌ مراقبت‌ به‌ عمل‌ آورد.
یک‌ گوش‌ پاک‌کن‌ یا چیزی‌ شبیه‌ آن‌ را با پراکسید هیدروژن‌ 2% آغشته‌ کنید، و روی‌ تاول‌های‌ دهان‌ بمالید.
اگر کودک‌ به‌ سنی‌ رسیده‌ باشد که‌ بدون‌ قورت‌ دادن‌ بتواند دهان‌ خود را بشوید، دهان‌ او را پس‌ غذا با آب‌ نمک‌ (نصف‌ قاشق‌ چایخوری‌ نمک‌ در یک‌ فنجان‌ آب‌) بشویید.
وسایل‌ غذاخوردن‌ و سایر اشیایی‌ که‌ با دهان‌ یا بزاق‌ بچه‌ تماس‌ حاصل‌ کرده‌اند را در صورت‌ امکان‌ بجوشانید یا از وسایل‌ یک‌ بار مصرف‌ استفاده‌ کنید تا از سرایت‌ بیماری‌ جلوگیری‌ شود.
سر شیشه‌ شیر را قبل‌ از استریل‌ کردن‌ شیر خشک‌ در شیشه‌، به‌طور جداگانه‌ 20 دقیقه‌ بجوشانید.
داروها
برای‌ کم‌ کردن‌ تب‌ بالا یا درد می‌توان‌ از داروهایی‌ مثل‌ استامنیوفن‌ استفاده‌ کرد. آنتی‌بیوتیک‌ها برای‌ این‌ بیماری‌ مؤثر نیستند.
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری 
تا زمانی‌ که‌ تب‌ و سایر علایم‌ برطرف‌ نشده‌ باشند، کودک‌ باید در رختخواب‌ استراحت‌ کند. پس‌ از آن‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری ها می‌توانند تدریجاً از سرگرفته‌ شوند.
رژیم‌ غذایی‌
کودک‌ را تشویق‌ کنید مایعات‌ زیادتری‌ دریافت‌ کند، مثلاً شیر، ژلاتین‌ مایع‌، بستنی‌، یا نوشیدنی‌های‌ درست‌ شده‌ از شربت‌ گیلاس‌. اگر نوشیدن‌ مایعات‌ دردناک‌ باشد، در کودکانی‌ که‌ سنشان‌ بالاتر است‌ می‌توان‌ از نی‌ استفاده‌ کرد.
درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

بی‌اختیاری‌ اجابت‌ مزاج‌ در کودکان‌ عبارت‌ است‌ از بی‌اختیاری‌ اجابت‌ مزاج‌ در کودکی‌ که‌ قبلاً به‌ کنترل‌ اجابت‌ مزاج‌ و رفتن‌ به‌ توالت‌ عادت‌ کرده‌ بوده‌ است‌ و هم‌ اکنون‌ اسهال‌ یا یبوست‌ ندارد. نمی‌توان‌ انتظار داشت‌ که‌ کودک‌ طبیعی‌ کنترل‌ کامل‌ اجابت‌ مزاج‌ را تا حداقل‌ 5/2 سالگی‌ به‌ دست‌ آورده‌ باشد.
علایم‌ شایع‌
اجابت‌ مزاج‌ در لباس‌ زیر
گاهی‌ وجود یک‌ توده‌ در پایین‌ شکم‌ در سمت‌ چپ‌
   علل‌
بروز بحران‌ جسمی‌ یا عاطفی‌ در زندگی‌ کودک‌، مثل‌ تولد خواهر یا برادر یا بروز اخیر یک‌ بیماری‌ که‌ با اسهال‌ همراه‌ بوده‌ است‌.
مقاومت‌ در برابر توالت‌ رفتن‌ به‌ علت‌ فشار آوردن‌ زیاد والدین‌ به‌ کودک‌ برای‌ انجام‌ این‌ کار
اگر مشکل‌ کودک‌ به‌ درازا انجامد، علت‌ اولیه‌ ممکن‌ است‌ فراموش‌ شود و این‌ رفتار کودک‌ به‌ شکل‌ عادت‌ درآید.
در موارد کمی‌ این‌ مشکل‌ کودک‌ ممکن‌ است‌ به‌ علت‌ اختلال‌ در دستگاه‌ عصبی‌ باشد.
اجابت‌ مزاج‌ دردناک‌
مقاومت‌ در برابر توالت‌ رفتن‌ در مدرسه‌، کمپ‌های‌ مسافرتی‌، یا توالت‌های‌ عمومی‌
مشکلات‌ تغذیه‌ای‌ که‌ موجب‌ یبوست‌ شوند.
عوامل تشدید کننده بیماری 
استرس‌
بروز اخیر یک‌ بیماری‌ که‌ موجب‌ زیاد شدن‌ توجه‌ به‌ کودک‌ شود.
سوء رفتار
   پیشگیری‌
به‌ هنگام‌ بروز بیماری‌ در کودک‌، توجه‌ خیلی‌ بیش‌ از اندازه‌ به‌ وی‌ نداشته‌ باشید.
از تأکید بیش‌ از اندازه‌ در مورد عادت‌ رفتن‌ به‌ توالت‌ خودداری‌ کنید. به‌ این‌ مسأله‌ رویکردی‌ تدریجی‌ و انتظاراتی‌ واقع‌بینانه‌ داشته‌ باشید. در صورت‌ وقوع‌ تصادفی‌ بی‌اختیاری‌ اجابت‌ مزاج‌، مایه‌ خجالت‌ کودک‌ خود نشوید و وی‌ را سرزنش‌ نکنید.
به‌ موقعیت‌هایی‌ که‌ برای‌ کودک‌ استرس‌زا هستند حساسیت‌ نشان‌ دهید و با وی‌ در مورد احساساتش‌ صحبت‌ کنید.
کودک‌ خود را در برابر سوء رفتار جسمی‌ و جنسی‌ محافظت‌ کنید.
به‌ تغذیه‌ مناسب‌ کودک‌ خود توجه‌ نشان‌ دهید.
عواقب‌ مورد انتظار
معمولاً قابل‌ معالجه‌ است‌، مگر اینکه‌ یک‌ مشکل‌ جسمی‌ جدی‌ وجود داشته‌ باشد.
عوارض‌ احتمالی‌
شقاق‌ مقعدی‌
بثور پوستی‌ در ناحیه‌ مقعدی‌
گیر کردن‌ مدفوع‌ و ایجاد انسداد
   درمان‌

    اصول‌ کلی‌
- به‌ کودک‌ اجازه‌ دهید خود در مورد زمان‌ مناسب‌ رفتن‌ به‌ توالت‌ تصمیم‌ بگیرد. به‌ وی‌ یادآوری‌ نکنید یا وی‌ را مجبور نکنید که‌ برخلاف‌ اراده‌ خود به‌ توالت‌ برود. این‌ کار موجب‌ پدید آمدن‌ یک‌ دیدگاه‌ منفی‌ در کودک‌ می‌شود.
- در صورت‌ اجابت‌ مزاج‌ در توالت‌ وی‌ را تحسین‌ کنید. کودک‌ نیازمند تقویت‌ مثبت‌ برای‌ موفقیت‌ است‌. دیگر اعضای‌ خانواده‌ نیز بهتر است‌ کودک‌ را تحسین‌ کنند.
- قبلاً قول‌ و قرار با کودک‌ بگذارید که‌ اگر تمام‌ روز تمیز ماند به‌ او جایزه‌ خواهید داد. جایزه‌ای‌ که‌ بسیاری‌ از کودکان‌ دوست‌ دارند عبارت‌ است‌ از اختصاص‌ نیم‌ ساعت‌ وقت‌ با هر کدام‌ از والدین‌ برای‌ انجام‌ هر کاری‌ که‌ کودک‌ دوست‌ داشته‌ باشد. می‌توان‌ از برچسب‌های‌ مورد علاقه‌ کودکان‌ نیز استفاده‌ کرد. کلاً در نظر گرفتن‌ جایزه‌ باعث‌ ایجاد انگیزه‌ در کودک‌ برای‌ موفقیت‌ می‌شود.
- در صورت‌ کثیف‌ کردن‌ اتفاقی‌، عکس‌العملی‌ ملایم‌ داشته‌ باشید. کودک‌ باید خودش‌ را تمیز کند و لباس‌ زیر تمیز بپوشد. اگر کودک‌ کوچکتر از 5 سال‌ باشد، احتمالاً والد خود باید این‌ کار را انجام‌ دهد.
- در صورت‌ کثیف‌ کردن‌ اتفاقی‌، کودک‌ را مورد سرزنش‌، انتقاد، یا مجازات‌ قرار ندهید و برای‌ وی‌ محدودیت‌ ایجاد نکنید. این‌ کار ممکن‌ است‌ باعث‌ بدتر شدن‌ مشکل‌ و نیز بروز مشکلات‌ عاطفی‌ ثانویه‌ شود.
- به‌ هیچ‌ عنوان‌ اجازه‌ ندهید که‌ خواهران‌ یا برادران‌ کودک‌ یا دیگران‌ وی‌ را مسخره‌ کنند.
- هیچگاه‌ مجدداً از پوشک‌ استفاده‌ نکنید.
- با مدرسه‌ در این‌ مورد صحبت‌ کنید و همکاری‌ معلم‌ و مسؤولان‌ را جلب‌ کنید. کودک‌ در مدرسه‌ باید دسترسی‌ سریع‌ به‌ توالت‌ داشته‌ باشد، خصوصاً اگر خجالتی‌ باشد یا تازه‌ به‌ مدرسه‌ رفته‌ باشد. به‌ کودک‌ یادآوری‌ کنید که‌ در مورد ترک‌ کلاس‌ و رفتن‌ به‌ توالت‌ هیچ‌ احساس‌ خجالت‌ نکند.
- عواملی‌ که‌ باعث‌ استرس‌ در زندگی‌ کودک‌ شده‌اند را پیدا کرده‌ و برای‌ رفع‌ آنها هرگونه‌ تلاشی‌ که‌ لازم‌ است‌ انجام‌ دهید.
داروها
امکان‌ دارد نرم‌ کننده‌ها و حجیم‌ کننده‌های‌ مدفوع‌ کمک‌ کننده‌ باشند.
در صورت‌ گیر کردن‌ مدفوع‌ و ایجاد انسداد، استفاده‌ از تنقیه‌ یا شیاف‌ ممکن‌ است‌ ضروری‌ باشد.
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری 
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
رژیم‌ غذایی‌
از مصرف‌ بیش‌ از اندازه‌ شیر، موز، سیب‌، و ژلاتین‌ باید خودداری‌ شود.
میزان‌ فیبر غذایی‌ باید زیاد شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٢٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

بثورات‌ ناشی‌ از بستن‌ پوشک‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ نوع‌ درماتیت‌ تماسی‌ که‌ در آن‌ پوست‌ ناحیه‌ پوشک‌ دچار تحریک‌ می‌شود. پوست‌ نواحی‌ اندام‌ تناسلی‌، مقعد، و شکم‌ که‌ پوشک‌ آنها را می‌پوشاند متأثر می‌شود. همچنین‌ امکان‌ دارد در بزرگسالانی‌ که‌ بی‌اختیاری‌ ادرار دارد و پوشک‌های‌ یک‌ بار مصرف‌ مخصوص‌ بزرگسالان‌ را به‌ تن‌ می‌کنند نیز دیده‌ شود.
علایم‌ شایع‌
پوست‌ مرطوب‌، دردناک‌، قرمز، جوش‌دار، و گاهی‌ خارش‌دار در نواحی‌ پوشک‌. پوست‌ ممکن‌ است‌ ترک‌ خورده‌ یا دچار شقاق‌ (زخم‌) شود.
در شیرخواران‌ پسر، امکان‌ دارد یک‌ ناحیه‌ قرمز، زخمی‌، و گاهی‌ خون‌آلود دراطراف‌ نوک‌ آلت‌ تناسلی‌ ظاهر شود.
علل‌
بثور ناشی‌ از بستن‌ پوشک‌ در اثر تحریک‌ پوست‌ ناشی‌ از مواد موجود در ادرار یا مدفوع‌ ایجاد می‌شود.
عوامل تشدید کننده بیماری 
عوض‌ کردن‌ دیر به‌ دیر پوشک‌
اصطکاک‌ ناشی‌ از پوشک‌های‌ زبر
شستن‌ ناکافی‌ پوشک‌
سابقه‌ خانوادگی‌ آلرژی‌ پوستی‌
آب‌ و هوای‌ گرم‌ و مرطوب‌
   پیشگیری‌
پوشک‌ را مرتباً عوض‌ کنید.
پوشک‌ را تمیز نگاه‌ دارید. پس‌ از شستن‌ پوشک‌، آن‌ را دوبار آب‌ کشید تا مواد پاک‌کننده‌ و سایر مواد شیمیایی‌ از آن‌ شسته‌ و پاک‌ شوند.
بعد از باز کردن‌ پوشک‌ و تمیز کردن‌ بچه‌ و پوشک‌، 30-10 دقیقه‌ صبر کنید و سپس‌ پوشک‌ را ببندید تا به‌ این‌ ترتیب‌ نواحی‌ یاد شده‌ مدتی‌ در معرض‌ هوای‌ آزاد قرار داشته‌ باشند.
عواقب‌ مورد انتظار
معمولاً با درمان‌ خوب‌ می‌شود. البته‌ عود آن‌ نیز شایع‌ است‌.
عوارض‌ احتمالی‌
عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در ناحیه‌ بثور
    درمان

    اصول‌ کلی‌
- تا آنجا که‌ می‌توانید نواحی‌ یاد شده‌ را در معرض‌ هوای‌ آزاد قرار دهید.
- اگر بثور گسترده‌ باشد، پوشک‌ را مرتباً عوض‌ کنید حتی‌ در شب‌.
- برای‌ شستن‌ ناحیه‌ بثور از صابون‌ یا اسیدبوریک‌ استفاده‌ نکنید. در عوض‌ از پنبه‌ آغشته‌ به‌ روغن‌ معدنی‌ استفاده‌ کنید.
- مصرف‌ لوسیون‌، پودر، پماد با پایه‌ لانولین‌، یا روغن‌ بچه‌ را متوقف‌ کنید مگر توسط‌ پزشک‌ تجویز شده‌ باشد.
- مقادیر کمی‌ از وازلین‌، پماد با پایه‌ لانولین‌، یا پماد اکسید روی‌ را به‌ هنگام‌ بروز اولین‌ علایم‌ بثور پوشک‌ و پس‌ از آن‌ روزانه‌ 3-2 بار روی‌ ناحیه‌ بمالید.
- برای‌ شستن‌ پوشک‌های‌ پارچه‌ای‌ از آب‌ جوش‌ یا ماده‌ ضدعفونی‌ کننده‌ مخصوص‌ این‌ کار استفاده‌ کنید. از مصرف‌ نرم‌کننده‌های‌ پارچه‌ خودداری‌ کنید زیرا این‌ موارد ممکن‌ است‌ باعث‌ بروز بثور شوند. دو قاشق‌ غذاخوردی‌ سرکه‌ را به‌ آبی‌ که‌ برای‌ آخرین‌بار پوشک‌ را با آن‌ می‌شویید اضافه‌ کنید.
داروها
استفاده‌ از پمادها یا کرم‌های‌ ضدالتهاب‌ حاوی‌ دارو مثل‌ هیدروکورتیزون‌، نیستاتین‌، یا میکونازول‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ کمک‌ به‌ بهبود بثورت‌ شود.
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری 
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. از دادن‌ غذاهایی‌ که‌ موجب‌ اسهال‌ می‌شوند به‌ کودک‌ خودداری‌ کنید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

اختلال‌ رشد بچه‌ عبارت‌ است‌ از ناتوانی‌ شیرخواران‌ یا کودکان‌ از رشد و نموی‌ طبیعی‌. این‌ واژه‌ تا زمانی‌ استفاده‌ می‌شود که‌ تشخیص‌ خاصی‌ برای‌ توجیه‌ این‌ ناتوانی‌ پیدا نشده‌ باشد. سن‌ شایع‌ این‌ مسأله‌ بین‌ 5-1 سالگی‌ است‌. تقریباً تمام‌ کودکانی‌ که‌ این‌ مشکل‌ را دارند زیر 5 سال‌ هستند.


علایم‌ شایع‌


قد، وزن‌، و دور سر به‌طور طبیعی‌ افزایش‌ نمی‌یابند.
مهارت‌های‌ حرکت‌ کودک‌ غالباً دیرتر از حالت‌ طبیعی‌ ظاهر می‌شوند. بعضی‌ از این‌ مهارت‌ها عبارتند از:
چرخیدن‌ در تخت‌
نشستن‌
ایستادن‌ و راه‌ رفتن‌
ظهور مهارت‌های‌ ذهنی‌ و اجتماعی‌ نیز غالباً به‌ تأخیر می‌افتد. بعضی‌ از این‌ مهارت‌ها عبارتند از:
صحبت‌ کردن‌؛ رابطه‌ اجتماعی‌
غذا خوردن‌ بدون‌ کمک‌
یادگیری‌ اختیار ادرار و اجابت‌ مزاج‌ و رفتن‌ به‌ توالت‌
رشد و نموی‌ طبیعی‌ بسیار متغیر است‌، بنابراین‌ میزان‌ تغییرات‌ رشد و نمو در معاینات‌ منظم‌ کودک‌ اهمیت‌ بیشتری‌ دارد.


علل‌


در بعضی‌ از این‌ کودکان‌، علت‌ بروز این‌ حالت‌ به‌ مشکلات‌ جسمی‌ (معمولاً گوارشی‌ یا مربوط‌ به‌ دستگاه‌ عصبی‌) برمی‌گردد.
در اکثر این‌ کودکان‌، علت‌ درواقع‌ مربوط‌ به‌ خود کودک‌ نیست‌، مثلاً عدم‌ تغذیه‌ صحیح‌ کودک‌.


عوامل تشدید کننده بیماری


سوءتغذیه‌
بی‌تجربگی‌ والدین‌
محیط‌ عاطفی‌ نامناسب‌ (مثل‌ عدم‌ رسیدگی‌ به‌ بچه‌، سوءرفتار با بچه‌، یا طرد بچه‌)
بیماری‌ مزمن‌ (مثل‌ نارسایی کلیه یا عفونت‌ مزمن‌)
بیماری‌های‌ ژنتیکی‌، مثل‌ نشانگان‌ داون‌ یا فیبروز کیستیک
بیماری‌های‌ غدد درون‌ریز، مثل‌ بیماری‌های‌ غده‌ تیرویید، غده‌ هیپوفیز، غدد فوق‌کلیوی، غده‌ لوزالمعده، و غدد جنسی‌
والدینی‌ که‌ در یک‌ محیط‌ عاطفی‌ نامناسب‌ بزرگ‌ شده‌اند یا آموزش‌ مناسبی‌ ندیده‌اند.
محیط‌ زندگی‌ شلوغ‌ یا غیربهداشتی‌
نوزاد زودرس‌ یا بیمار
شیرخواری‌ که‌ ناهنجاری‌ جسمی‌ دارد.


پیشگیری‌


کودک‌ خود را به‌طور منظم‌ برای‌ معاینات‌ سلامتی‌ نزد پزشک‌ یا مراکز بهداشت‌ ببرید.
محیط‌ زندگی‌ باثبات‌ را فراهم‌ آورید و سعی‌ کنید والدین‌ خوبی‌ برای‌ فرزندتان‌ باشید.


عواقب‌ موردانتظار


اگر اختلال‌ رشد بچه‌ به‌علت‌ بی‌تجربگی‌ والدین‌ یا مشکلات‌ روانی‌ باشد، انتظار می‌رود با آموزش‌ و دادن‌ مشاوره‌ به‌ والدین‌ بهبودی‌ حاصل‌ شود.
اگر اختلال‌ رشد بچه‌ به‌علت‌ یک‌ بیماری‌ یا اختلال‌ زمینه‌ای‌ باشد (مثلا سوءتغذیه‌)، بهبودی‌ بستگی‌ به‌ این‌ دارد که‌ بیماری‌ یا اختلال‌ زمینه‌ای‌ قابل‌ درمان‌ باشد یا خیر.


عوارض‌ احتمالی‌


ناتوانی‌ و معلولیت‌ دایمی‌ ذهنی‌، عاطفی‌، یا جسمی‌.
کودک‌ کوچک‌ باقی‌ می‌ماند و از لحاظ‌ نمو نیز دچار نقص‌ خواهد بود.


درمان‌


اصول‌ کلی‌


اقدامات‌ تشخیصی‌: اندازه‌گیری‌ مکرر قد، وزن‌، و دور سر؛ آزمون‌های‌ سنجش‌ توانایی‌های‌ ذهنی‌ و روانی‌ مثل‌ آزمون‌ دنور که‌ معیاری‌ از رشد و نمو به‌دست‌ می‌دهد؛ آزمایش‌ خون‌، از جمله‌ بررسی‌های‌ هورمونی‌؛ عکس‌برداری‌ از مچ‌ دست‌ها برای‌ تعیین‌ سن‌ استخوانی‌ کودک‌ که‌ معیار خوبی‌ برای‌ رشد بدن‌ به‌شمار می‌رود.
اگر والدین‌ مشکلات‌ عاطفی‌ دارند و از برقراری‌ رابطه‌ عاطفی‌ مناسب‌ با کودک‌ خود ناتوان‌ هستند، می‌توان‌ آنها را تحت‌ روان‌درمانی‌ یا مشاوره‌ قرار داد.
بستری‌ کردن‌ کودک‌ (به‌طور کوتاه‌مدت‌) در صورتی‌ که‌ نیاز به‌ انجام‌ اقدامات‌ تشخیصی‌ پیچیده‌ وجود داشته‌ باشد یا برای‌ فهمیدن‌ اینکه‌ آیا کودک‌ در منزل‌ غذا می‌خورده‌ است‌ یا خیر.
والدین‌ باید کتاب‌ها یا جزوات‌ مخصوص‌ بچه‌داری‌ و بزرگ‌ کردن‌ بچه‌ را بخوانند یا به‌ کلاس‌های‌ مربوطه‌ بروند.
از یک‌ پرستار خانه‌ بخواهید که‌ به‌ خانه‌ شما بیاید و راهنمایی‌های‌ لازم‌ را ارایه‌ دهد.
تا آنجا که‌ می‌توانید به‌ کودکتان‌ محبت‌ کنید و از وی‌ حمایت‌ به‌عمل‌ آورید. هرازچندگاهی‌ به‌ بررسی‌ احساسات‌ و رفتارتان‌ نسبت‌ به‌ کودکتان‌ بپردازید. اگر فکر می‌کنید که‌ احساسات‌ و رفتارتان‌ آنچنان‌ که‌ باید باشد نیست‌ برای‌ مشاوره‌ روانی‌ مراجعه‌ کنید.


داروها


داروی‌ خاصی‌ به‌طور معمول‌ تجویز نمی‌شود.
اگر یک‌ بیماری‌ زمینه‌ای‌ وجود داشته‌ باشد که‌ باعث‌ رشد نکردن‌ بچه‌ شده‌ است‌، امکان‌ دارد داروهای‌ لازم‌ برای‌ درمان‌ آن‌ بیماری‌ زمینه‌ای‌ تجویز شوند.


فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.


رژیم‌ غذایی‌


برای‌ کودکتان‌ یک‌ رژیم‌ غذایی‌ کافی‌ و متعادل‌ فراهم‌ آورید.
اگر علت‌ رشد نکردن‌ بچه‌ سوءتغذیه‌ باشد، امکان‌ دارد نیاز به‌ یک‌ رژیم‌ مخصوص‌ وجود داشته‌ باشد. 
 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧

 

آرتریت‌ روماتویید کودکان عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ التهابی‌ بافت‌ همبند، عمدتاً بافت‌ مفاصل‌، که‌ در کودکان‌ رخ‌ می‌دهد. امکان‌ دارد با آرتریت‌ ناشی‌ از بیماری‌ لایم‌ اشتباه‌ شود. مفاصلی‌ که‌ درگیر می‌شوند معمولاً عبارتند از زانو، آرنج‌، مچ‌ پا، و گردن‌. التهاب‌ می‌تواند عضلات‌ نزدیک‌ مفصل‌، غضروف‌، و غشاهای‌ پوشانندة‌ مفصل‌ را نیز متأثر سازد. این‌ بیماری‌ بین‌ سنین‌ 5-2 سالگی‌ آغاز می‌شود، و اغلب‌ تا جوانی‌ بهبود می‌یابد. این‌ بیماری‌ در دختران‌ چهار برابر شایع‌تر از پسران‌ است‌.


علایم‌ شایع‌


درد، تورم‌، و خشکی‌ در مفاصل‌ انگشتان‌ پا، زانو، مچ‌ پا، آرنج‌، شانه‌، یا گردن‌. درد ممکن‌ است‌ به‌ طور ناگهانی‌ یا تدریجی‌ آغاز شود و ممکن‌ است‌ در تنها یک‌، یا بسیاری‌ از مفاصل‌ وجود داشته‌ باشد.
امکان‌ دارد کودک‌ بدون‌ این‌ که‌ قادر به‌ توضیح‌ باشد، از راه‌رفتن‌ امتناع‌ کند.
دمای‌ بدن‌ هر روز و معمولاً در عصر تا حدود 4/39 درجة‌ سانتیگراد بالا می‌رود. تب‌ به‌ طور شایع‌ با بثورات‌ پوستی‌ و لرز همراه‌ است‌.
بی‌اشتهایی‌، کاهش‌ وزن‌
کم خونی
تحریک‌پذیری‌، بی‌حالی‌
تورم‌ گره‌های‌ لنفاوی‌
درد و قرمزی‌ چشم‌
درد قفسة‌ صدری‌ به‌ قدری‌ شدید است‌ که‌ بر قلب‌ تأثیر می‌گذارد.


علل‌

احتمالاً به‌ علت‌ اختلال‌ خود ایمنی‌ است‌ که‌ طی‌ آن‌ دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ به‌ بافت‌ خودی‌ حمله‌ می‌کند. بروز علایم‌ برای‌ اولین‌ بار، اغلب‌ باعث‌ استرس‌ جسمانی‌ یا عاطفی‌ می‌شود.


عوامل‌ افزایش‌ دهندة‌ خطر

ارث‌


پیشگیری‌

در حال‌ حاضر قابل‌ پیشگیری‌ نیست‌.


عواقب‌ مورد انتظار


این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر غیر قابل‌ درمان‌ است‌. اما در عین‌ حال‌، در 80%- 75% موارد، به‌ هنگام‌ بلوغ‌ یا اوایل‌ جوانی‌، بیماری‌ به‌ کلی‌ فروکش‌ کرده‌ است‌.
هر حمله‌ معمولاً چند هفته‌ به‌ طول‌ می‌انجامد و در طی‌ دوران‌ کودکی‌، بیماری‌ هر از چندگاهی‌ شعله‌ور می‌شود و دوباره‌ فروکش‌ می‌کند. علایم‌ را معمولاً می‌توان‌ با درمان‌ تحت‌ کنترل‌ درآورد.


عوارض‌ احتمالی‌


متأثر شدن‌ بافت‌هایی‌ غیر از مفاصل‌، مثلاً التهاب‌ چشم‌، بزرگ‌ شدن‌ طحال‌، التهاب‌ پردة‌ دور قلب‌ یا عضلة‌ قلب.
تغییر شکل‌ و به‌ هم‌ خوردن‌ ساختمان‌ مفصل‌ به‌ طور دایمی‌


درمان‌


اصول‌ کلی‌


آزمایش‌ خون، از جمله‌ بررسی‌ وضعیت‌ خود ایمنی‌
عکس‌ برداری‌ از مفاصل‌. البته‌ تغییرات‌ مفصل‌ ممکن‌ است‌ تا مراحل‌ انتهایی‌ بیماری‌ نیز خود را در عکس‌ مفصل‌ نشان‌ ندهند.
روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌ برای‌ کمک‌ به‌ خانوادة‌ کودک‌، تا آنها بتوانند به‌ خوبی‌ از عهدة‌ بیماری‌ طولانی‌ مدت‌ کودک‌ برآیند. شاید مهمترین‌ عامل‌ در درمان‌ کودک‌ حمایت‌ عاطفی‌ از وی‌ باشد.
جراحی‌ برای‌ درست‌کردن‌ مفصل‌ تغییر شکل‌ یافته‌ (گاهی‌)
اگر تشک‌ کودک‌ سفت‌ نیست‌، یک‌ تختة‌ ضخیم‌ چندلا زیر تشک‌ قرار دهید.
چشم‌ کودک‌ باید حداقل‌ 2 بار در سال‌ معاینه‌ شود تا اگر التهابی‌ در چشم‌ وجود دارد زود تشخیص‌ داده‌ شود.
بسیار مهم‌ است‌ که‌ کودک‌ به‌ مدرسه‌ عادی‌ به‌ طور روزانه‌ برود. هر جا که‌ لازم‌ باشد، مدرسه‌ باید خدمات‌ اضافی‌ برای‌ برآورده‌ کردن‌ نیازهای‌ کودک‌ فراهم‌ کند.


داروها


آسپرین یا سایر داروهای‌ ضد التهاب‌ غیر استروییدی‌، برای‌ کاهش‌ درد و التهاب‌
امکان‌ دارد داروهای‌ دیگری‌ چون‌ کورتیکواسترویید، نمک‌ طلا، یا یا سایر داروها تجویز شوند


فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری


به‌ هنگام‌ حمله‌، کودک‌ باید در تخت‌ استراحت‌ کند، مگر برای‌ توالت‌، تا رمانی‌ که‌ تب‌ و سایر علایم‌ تخفیف‌ یابند.
امکان‌ دارد برای‌ حفاظت‌ و حمایت‌ از مفصل‌ ملتهب‌ استفاده‌ از آتل‌ ضروری‌ باشد.
پس‌ از رفع‌ حمله‌، کودک‌ می‌تواند به‌ تدریج‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ عادی‌ را از سر بگیرد، البته‌ باید در طی‌ روز ساعت‌هایی‌ را به‌ استراحت‌ بپردازد. کودک‌ نباید زیاد خسته‌ شود و هر شب‌ باید حداقل‌ 12-10 ساعت‌ بخوابد.
فیزیوتراپی توصیه‌ خواهد شد. بعضی‌ از حرکات‌ را کودک‌ خود می‌تواند انجام‌ دهد، و بعضی‌ از آنها را والدین‌ می‌توانند برای‌ کودک‌ انجام‌ دهند. انجام‌ حرکات‌ توصیه‌ شده‌ مهم‌ است‌ زیرا کمک‌ می‌کند تا درد و اثرات‌ ناتوان‌ کنندة‌ بیماری‌ به‌ حداقل‌ برسند.
به‌ دلیل‌ تغییرات‌ دوره‌ای‌ علایم‌، گاهی‌ برنامه‌ فیزیوتراپی‌ نیاز به‌ بازبینی‌ خواهد داشت‌.
به‌ طور کلی‌ از انجام‌ ورزش‌هایی‌ که‌ بدن‌ کودک‌ در معرض‌ ضربه‌ قرار می‌گیرد باید خودداری‌ شود، اما کودک‌ باید تشویق‌ شود تا در دیگر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ مدرسه‌، خانه‌ یا اجتماع‌ شرکت‌ کند.


رژیم‌ غذایی‌

کودک‌ باید یک‌ رژیم‌ مغذی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشد، در عین‌ حال‌ وی‌ را باید تشویق‌ به‌ خوردن‌ نمود. 
 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧