برای سرماخورد گیهای مکرر کودکانمان چه کنیم ؟

سرماخوردگی یکی از شایعترین بیماریها است و هر سال و به ویژه در هر زمستان ، افرادی از یک خانواده به آن مبتلا می شوند . برای اینکه به سرماخوردگی مکرر کودکانمان پایان داده شود یا این عارضه را محدودتر کنیم شایسته است به نکات زیر توجه بیشتری شود . هر چند عامل سرماخوردگی نوعی ویروس است اما علل زمینه ساز دیگری نیز وجود دارد که سبب می شود افراد جامعه و به ویژه کودکان ، به طور مکرر دچار این بیماری شوند . این علتها عبارتند از :
1- داشتن لوزه های بزرگ که سبب می شود بافت گلو در پذیرش انواع ویروس ها و باکتریها مهیاتر بوده و سرماخوردگی های مکرر رخ دهد . دراین صورت اگر لوزه ها به حدی بزرگ هستند که برای کودک اشکالات تنفسی و بلع غذا ایجاد می کند و یا دچار لوزه سوم ویا آبسه ته حلق شده و به بیش از پنج بار آنتی بیوتیک فقط در یک فصل نیاز دارد ، باید جراحی شوند وگرنه به عود مکرر و سرماخوردگی دچار می شوند.

2- در برخی از افراد انحراف بینی ، یا داشتن پولیپ در داخل بینی ، یا سایر ناهنجاریهای بینی و گونه سبب بروز سینوزیتهای مکرر شده و ترشحات از خلف بینی وارد حلق شده و اشخاص را به عفونتهای سینوزیتی و آنژین چرکی و ریوی و یا سرماخوردگی های مکرر مستعد می سازد که در این صورت نیز باید ابتدا به درمان انحراف و یا پولیپ بینی پرداخت تا زمینه برای سرماخوردگی های مکرر در پاییز و زمستان مهیا نباشد .

3- مصرف میوه های نشسته یا سبزیجات خام و انواع اغذیه غیر بهداشتی که دستفروش ها عرضه می کنند ، ( از جمله لواشک ، بستنی، آلوچه ) ادویه جات ، سرخ کردنی ها ، همچنین مجاورت با کودکان و افرادی که سرما خورده اند ، به ویژه در محیط های مدرسه ومهد کودک و دانشگاه ، جملگی در کسب استعداد بیشتر افراد برای سرماخوردگی های مکرر دخالت دارند که توصیه می شود افزون بر پرهیز و یا مصرف کمتر و استریل اغذیه فوق ، بینی و گلو را با آب نمک یا سرم نرمال سالین شستشو داده و ازمایعات بیشتر و یا سوپ و اغذیه پختنی و داروهای تجویز شده توسط پزشک ، استفاده شود .

4- در صورت بروز سرماخوردگی در یکی از افراد منزل ، تلاش بر آن باشد که با رعایت فاصله کامل از بیمار به ویژه هنگام سرفه و عطسه زدن ، جدا کردن ظرفهای غذا ، سایر افراد منزل دچار آن بیماری نشوند .

5- از آنجا که کودکان در سنین پیش از مدرسه به طور متوسط 6 تا9 بار درسال مستعد به سرماخوردگی هستند لذا باید مراقبتهای بهداشتی بیشتری را مبذول داشت .

6- اگر علائم سرماخوردگی که عبارتند از : تب ، آبریزش و گرفنتگی بینی ، سرفه های خلط دار ، گلودرد ، تنگی نفس و بیحالی شدید ، بیش از سه روز طول بکشد و هریک از علائم ذکر شده به صورت شدید و جدی در آیند بیانگر آن است که احتمالا بیماری گرایش به عفونت اضافه ، مثلا باکتریایی دارد و باید به پزشک مراجعه شود .

هر چند علائم ساده و واقعی سرماخوردگی عبارتند از تب و آبریزش و گرفتگی بینی حتی به مدت 2 روز تا یک هفته امری طبیعی است .
/ 0 نظر / 4 بازدید