والدین مهاجم، پرخاشگری را به عنوان راه حل مشکلات به فرزندان خود می‌آموزند
پژوهشگران می‌گویند؛ کودکان والدین مهاجم و تندخو بیشتر تصور می‌کنند که واکنشهای پرخاشگرانه، شیوه‌های مناسب برای کنترل درگیری‌های اجتماعی هستند.
، روانشناسان دانشگاه ایندیانا در آمریکا خاطرنشان کردند؛ یادگیری کودکانی که در فضاهای خانوادگی پرخاشگرانه و مهاجم بزرگ می‌شوند برای پردازش اطلاعات اجتماعی نسبت به سایر همسالانشان که در خانواده‌های آرام و غیر پرخاشگر رشد کرده‌اند، ‌متفاوت است.

این تحقیق در مجله «روانشناسی خانواده» به چاپ رسیده است.
دکتر جان باتز پژوهشگر دانشگاه ایندیانا در بیانیه‌ای اظهار داشت: این تحقیق تا اندازه‌ای نشان می‌دهد که چرا برخی از جوانان حتی در روابط عاشقانه‌شان نیز دچار درگیری و کشمکش می‌شوند.
در این تحقیقات گروهی از والدین و کودکانی که در زمان آغاز تحقیق پنج ساله بودند مورد مطالعه قرار گرفتند. این تحقیق از سال ۱۹۸۷ آغاز شد. سپس این کودکان وقتی که به سن نوجوانی یعنی ۱۳ تا ۱۶ سالگی رسیدند دوباره در موقعیتهای اجتماعی مختلف قرار گرفتند و واکنش‌ها و دریافتهای آنها در شرایط متفاوت مورد ارزیابی قرار گرفت.
پس از ادامه تحقیقات تا سن ۱۸ تا ۲۱ سالگی معلوم شد که رفتارهای پرخاشگرانه در سنین بالاتر در بین اشخاصی که والدین پرخاشگر داشتند، به مراتب بیشتر است تا جایی که حتی در روابط احساسی و عاشقانه آنها نیز مشاهده می‌شود.
این تحقیقات برای دستیابی به نتایج بیشتر و دقیق‌تر هم چنان ادامه دارد

/ 0 نظر / 4 بازدید