چگونه می توانم خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی را در کودک خود کاهش دهم؟

هیچ راهی وجود ندارد که عدم بروز این خطر را ضمانت کند ولی می توان با اقداماتی این خطر را کاهش داد:

* کودک را به پشت بخوابانید
این اقدامی است که از خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک می کاهد. از سال 1994 که مراجع مختلف دستورالعمل خواباندن کودک به پشت را ارائه کرده اند میزان بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک 40 % کاهش یافت. دقت کنید که دیگران – مثلا سایر اعضای خانواده یا پرستار بچه - هم او را بر روی شکم نخوابانند.

* در دوران بارداری از خودتان و جنین تان مراقبت کنید
برای حصول اطمینان از سلامت جنین و کاهش خطر تولد زودرس و یا کاهش وزن هنگام تولد (که از عوامل خطر سندرم مرگ ناگهانی کودک محسوب می شوند) باید تغذیه و مراقبت های دوران بارداری صحیح باشند. در دوران بارداری از مصرف سیگار و مواد مخدر بپرهیزید.

* اجازه ندهید کسی در اطراف کودک شما سیگار بکشد
فضای اطراف کودک را در منزل، اتومبیل و یا سایر محیط ها عاری از دود نگه دارید. اگر احساس می کنید نمی توانید سیگار را ترک کنید، برای مصرف آن از خانه خارج شوید و دقت کنید تا دیگران نیز همین کار را انجام دهند.

* رختخواب کودک را بدقت انتخاب کنید
کودک را در رختخوابی با تشک صاف و سفت، که با یک ملافه مناسب پوشانده شده است بخوابانید و بالشی زیر سرش نگذارید. از قراردادن اسباب بازی های پارچه ای یا ساخته شده از سایر مواد نرم در تختخواب او بپرهیزید. اگر میخواهید حتما روی او را بپوشانید از یک ملافه نازک استفاده کنید و آن را از دوطرف به زیر تشک ببرید و دقت کنید که از حد سینه بالاتر نباشد. اگر فکر میکنید کودک سردش است لباسهای گرمتر به او بپوشانید نظیر سرهمی هایی که جوراب سرخود است یا او را در کیسه خواب های مخصوص کودک بخوابانید.

* از گرم کردن بیش از حد کودک بپرهیزید
به منظور پرهیز از گرم شدن بیش از حد کودک هنگام خواب او را بیش از حد در پتو نپوشانید. و به هیچ وجه سرش را زیر پتو نگذارید. اتاقی که کودک در آن میخوابد نباید بیش از حد گرم باشد؛ حرارت اتاق باید برای یک فرد بالغ با لباس سبک مناسب باشد. علائمی که نشان میدهند کودک در معرض گرمای بیش از حد قرار دارد عبارتند از تعریق یا مرطوب بودن موها، بثورات عرق سوز، تنفس سریع، بیقراری و تب.

* سعی کنید حتی المقدور کودک در معرض عفونت قرار نگیرد
گاهی سندرم مرگ ناگهانی کودک همراه با بیماریهای تنفسی و بیماریهای دستگاه گوارشی رخ می دهد. بنابراین بهتر است از همه بخواهید قبل از بغل کردن کودک شما دست هایشان را بشویند. و البته در صورت امکان کودک را از افراد بیمار دور نگاه دارید.


آیا تغذیه با شیر مادر از بروز سندرم مرگ ناگهانی کودک می کاهد؟

تا کنون هیچگونه شواهدی دال بر اینکه تغذیه با شیر مادر به خودی خود و بطور مستقیم از بروز این سندرم می کاهد بدست نیامده است؛ اما با تغذیه با شیر مادر میزان ابتلا به عفونت های تنفسی و گوارشی که خود با افزایش سندرم مرگ ناگهانی کودک همراه هستند، کاهش می یابد.
......

/ 0 نظر / 4 بازدید