ادرارسوختگی
پوست نوزاد بسیار لطیف وظریف است بطوری که ممکن است به علت دیر به دیر تعویض کردن پوشک نوزاد و ایجاد آمونیاک درآن ناحیه پوست نوزاد دچار تحریک وسوختگی گردد. به مرور زمان و گاهی هم در مدت کوتاهی این قرمزی و آسیب در پای نوزاد جدی وعمیق تر شده و ممکن است ایجاد زخم نماید. محیط میان پای نوزاد و سرین او جای گرم  و مرطوبی است که بخصوص در داخل کهنه و پوشک و لاستیکی این رطوبت امکان تغییر هم نداشته و ادرار هم اضافه شده و وضعیت را جهت تحریک بیشتر پوست مساعدتر می نماید. میکروبها و قارچها همیشه روی پوست بدن موجود بوده و چون در اثر تحریک شیمیایی پوست، مقاومت آن نسبت به این عوامل عفونی کاهش یافته؛ لذا عفونت این ناحیه با قارچها یا میکروبها نیز تسهیل می گردد. در ادرار سوختگی ساده پوست ناحیه مبتلا قرمز یکدست میباشد اما اگر قارچ نیز اضافه شده باشد معمولاً در اطراف این قرمزی یکدست، دانه های قرمز متعدد نیز وجود دارد. گاهی حتی دراثر عفونت میکروبی، تاولهای چرکی متعدد و یا آبسه های ناحیه سرین نیز روی می دهد. بنابراین والدین نوزادان باید توجه کنند که در موقع مراجعه به پزشک جهت ادرار سوختگی نوزاد خود مراقبت نمایند که حتماً محل مبتلا توسط پزشک کاملاً معاینه شود تا داروی مناسب تجویز گردد.
برای پیشگیری از ادرارسوختگی باید به نکات زیر توجه نماییم:
۱- پوشک یا کهنه نوزاد را زود به زود باید عوض نمود. بخصوص هنگامی که احساس می شود پای نوزاد در حال قرمز شدن است و به اصطلاح در ابتدای ادرار سوختگی قرار دارد باید فواصل عوض کردن را به هر یک ساعت یکبار کاهش داد. در بیماریهای اسهالی باید توجه داشت که این تعویض ها زود به زود انجام شود زیرا مخلوط شدن مدفوع با ادرار احتمال ادرار سوختگی را افزایش می دهد.
۲- هربار که نوزاد مدفوع می کند و هر ۳-۲ بار که ادرار می کند باید پای او شسته شود.
۳- باید دقت شود که پس از شستن، حتماً پای نوزاد را با حوله ای نرم و تمیز کاملاً خشک نمود.
۴– هربار پس از اینکه پوشک یا کهنه نوزاد عوض می شود پوست میان پا و سرین او باید با لایه ای از یک کرم محافظت کننده پوشانده شود.

عرق سوز زیر گردن
گاهی نوزادان در ناحیه زیر گردن خود دچار حالت قرمزی و التهاب مختصر و گاه پیشرفته ای می شوند که این حالت را عرق سوز می گویند. علت این حالت آن است که غبغب نوزاد روی پوست گردن افتاده و فضای گرم و مرطوب و بسته ای ایجاد میکند که این گرما درصورتی که پوشش نوزاد نیز زیاد باشد بیشتر می گردد. در چنین حالتی وقتی زیر گردن نوزاد عرق می کند؛ دانه های عرق راهی به خارج نداشته و در نتیجه در زیر پوست منتشرشده و منظره ی قرمز رنگ و ملتهب عرق سوز را ایجاد می کند.
درمان این حالت بسیار ساده است و فقط کافی است که گردن نوزاد را کمی بالا گرفته و با بادبزن و یا هر چیز دیگری این ناحیه را کمی باد بزنیم و البته در این کار زیاده روی هم نشود. اگر عرق سوز تازه باشد و عمقی نشده باشد معمولاً همین درمان ساده کافی است و پس از چند دقیقه آثار بهبودی ظاهر می شود. استفاده از پودرهای خشک کننده مانند پودر تالک یا پودرهای مخصوص نوزادان نیز می تواند مفید باشد اما باید پودر را خیلی با ملایمت به گردن نوزاد مالید بطوری که در هوا پخش نشود زیرا تنفس این پودر و ورود آن به ریه نوزاد می تواند برای وی مضر باشد. درحالت عرق سوز نباید از پمادهای چرب استفاده نمود زیرا می تواند باعث رشد میکروبها و قارچها در این ناحیه وعفونت ناحیه مبتلا گردد.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید