آب مروارید مادرزادی می تواند به علل مختلفی مانند زمینه ارثی، عفونت، مشکلات متابولیک، دیابت، تروما، التهاب یا واکنش دارویی رخ می دهد.

برای مثال آنتی بیوتیک تتراساکلین که برای درمان عفونت در دوران بارداری مصرف می شود می تواند یکی از علل آب مروارید در نوزاد متولد شده باشد.


علل آب مروارید در کودکان:

برخی بیماری ها ممکن است باعث آب مروارید در کودکان گردد . علل مختلفی دارد بنابراین از پزشک باعث علائم آن را بپرسید.

· ایدوپاتیک

· ویروس سرخچه

· سیتومگالوویروس

· ویروس هرپس سیمپلکس

· گالاکتوزی

· نقص گالاکتوز 1 فسفاتاز یورودیل ترانسفر

· نقص گالاکتوکیناز

· سندرم دیس مورفیک

· آنیدریا(فقدان مادرزادی عنبیه)

· کلوبوم

· دیابت ملیتوس

· التهاب تمام یا قسمتی از عنبیه

· آرتریت روماتوئید

· درمان کورتیکواستروئید مزمن

چنانچه این کودکان به موقع درمان نشوند , بینایی خود را از دست می دهند.
اگر آب مروارید مادرزادی در پنج یا شش ماهگی تشخیص داده شود و کودک در این مدت از دید محروم باشد عمل جراحی برای این کودکان فایده ای ندارد و کودک دید خود را از دست می دهد این متخصص در پایان گفت : اگر آب مروارید مادرزادی به موقع درمان شود از تنبلی چشم , انحراف چشمی , عقب ماندگی ذهنی و مرگهای زودهنگام جلوگیری می شود.

__________________
تشخیص دیرهنگام آب مروارید، عامل تنبلی چشم در کودکان است
عفونت‌ها یا بیماریهایی مثل سرخجه در مادران باردار به ویژه در سه ماهه نخست حاملگی می‌تواند دلیلی برای ابتلای نوزاد به بیماریهای چشمی باشد. این در حالی است که بیماریهای متابولیک در نوزاد یا مشکلاتی چون کمبود هورمون غده پاراتیروئید یا قند پیشرفته در مادران نیز می‌تواند منجر به بروز بیماریهای چشمی از جمله آب مروارید در دوران کودکی شود.

در بیشتر مواقع آب مروارید در کودکان جنبه ارثی دارد به طوری که یا پدر و مادر در دوران کودکی این مشکل را داشته‌اند یا ناقل این بیماری بوده‌اند. این در حالی است که در برخی موارد نیز آب مروارید بدون هیچ علت مشخصی رخ می‌دهد که البته از خوش خیم ترین انواع آب مروارید به شمار می‌رود.
اگر تا پیش از 6 سالگی آب مروارید در کودکان درمان نشود، منجر به تنبلی چشم و عارضه‌ای غیرقابل درمان خواهد شد به تشریح علایم این بیماری پرداخت و گفت:‌ در دوران نوزادی که کودک قادر به بیان تاری دید نیست، اگر آب مروارید نسبتا شدید باشد لکه‌ای سفید یا خاکستری رنگ در مردمک چشم قابل تشخیص است. البته این علامت فقط در موارد شدید بیماری آب مروارید وجود دارد و در مرحله ضعیف یا متوسط چنین علامتی دیده نمی‌شود
/ 0 نظر / 4 بازدید