کولیک در شیرخواران
آموزش به والدین :

کولیک گریه کردن طبیعی اما بیش از حد است و بیماری محسوب نمی‌شود . توصیه‌های پزشک یا اطرافیان ، کولیک را از بین نمی‌برد ولی  ازشدت آن می کاهد . مادران و پدران باید بدانند بزرگ‌ترین عارضه کولیک متوجه فرد مراقبت کننده از نوزاد یعنی مادر است . او نمی‌تواند فرزندش را آرام کند؛ بنابراین ،خسته می‌شود و این خستگی بر روابط خانوادگی او تاثیر منفی می‌گذارد .

کولیک خود به خود و با بزرگ‌تر شدن شیرخوار برطرف می‌شود اما اقدامات و توصیه های زیر به آرامش و راحتی هر چه بیشتر  کودک کمک می‌کند:

* تهیه شرح حال از فعالیت‌های روزانه کودک شامل : زمان خواب و بیداری ،الگوی دفع ، تغییرات وزن ، ساعات بی‌قراری ، افراد ملاقات کننده نوزاد ،شرایط محیطی -مثل شلوغی یا سکوت - ونوع تغذیه و مقدار آن.

برای کودک محیطی آرام و کم سرو صدا و کم نور تامین کنید .این کار با عث ایجاد آرامش و کاهش تحریک پذیری او می‌شود .**

** شیر خوار را در آغوش بگیرید ؛ حتی اگر شیر نمی‌خورد . در  فرهنگ‌هایی که نوزاد همواره  در آغوش  مادر است، کولیک شایع نیست. می‌توانید  با استفاده از  آویزهای مخصوص در حالی که به کارهای خود می‌رسید، نوزاد را هم در کنار خود داشته باشید .

** بیش از حد به کودک شیر ندهید . بعد از تغذیه حتما هوای معده را با ماساژ پشت نوزاد در حالی که او را در  وضعیت  ایستاده  در آغوش گرفته‌اید،  تخلیه  کنید.

هنگام شیر دادن شیشه شیر را طوری بگیرید که هوا وارد دهان و معده  شیرخوار نشود.

** اگر کودک از شیر مادرتغذ یه می‌کند، بعضی غذاهایی که مادر مصرف می‌کند ممکن است باعث دل درد کولیکی در نوزاد شود . بنابراین مادر  باید از مصرف سیر ، پیاز ، کلم ،شلغم ، حبوبات، زردآلو ، ریواس ، آلو  و غذاهای نفاخ دیگر خودداری  کند .

** برای تسکین کودک حوله‌ای گرم ( نه داغ !!) روی شکم نوزاد بگذارید .

**برای ساکت کردن شیرخوار او را به شدت تکان ندهید . توجه داشته باشید سر کودک نسبت به بدن او بزرگ‌تر است و عضلات گردن او هنوز رشد کافی نکرده است .

ممکن است با تکان شدید ، مغز کودک داخل جمجمه آسیب ببیند و خونریزی مغز و عروق چشم و در نهایت مرگ پیش آید .

** کودک را قنداق نکنید . این کار باعث کم شدن حرکات روده‌ها و تجمع هوا در روده می‌شود که وضعیت نوزاد  را  وخیم‌تر می‌کند.

** به وضعیت روحی خود برسید . مادرانی که عصبانی یا افسرده‌اند، فرزندشان بیشتر دچار کولیک می‌شوند.

** از دادن هر گونه دارو به کودک ،مگر با تجویز پزشک، خودداری کنید .

** اگر سابقه حساسیت به شیرگاو یا شیر خشک در خانواده وجود دارد، با پزشک مشورت کنید

/ 0 نظر / 4 بازدید