در بدو تولد: واکسن هپاتیت، ب ث ژ، قطره فلج اطفال (OPV)

در ۲ ماهگی: واکسن هپاتیت، سه گانه، قطره فلج اطفال

در ۴ ماهگی: واکسن سه گانه، قطره فلج اطفال

در ۶ ماهگی: واکسن هپاتیت، سه گانه، قطره فلج اطفال

در یک سالگی: واکسن MMR

در ۱۸ ماهگی: واکسن سه گانه، قطره فلج اطفال

در سن ۴ تا ۶ سالگی: واکسن سه گانه، قطره فلج اطفال،MMR

واکسن ب ث ژ: این واکسن از باکتری ضعیف شده سل علیه این بیماری ساخته شده است که به شکل زیر جلدی در ناحیه بازو در بدو تولد تزریق می گردد. تزریق این واکسن بعد ازسن ۱۵ سالگی توصیه نمی شود و اگر تا سن یک سالگی تزریق نشده باشد ابتدا باید تست PPD انجام شود و در صورتی که تست منفی باشد  می توان واکسن را تزریق کرد. در بیشتر مواقع جای محل تزریق باقی می‌ماند و اگر دیده نشود لازم نیست تزریق تکرار گردد. در بعضی از موارد غده های لنفاوی زیر بغل بعد از تزریق واکسن  متورم می شوند که معمولا با گذشت زمان برطرف  می گردند.

واکسن سه گانه: این واکسن از باکتری کشته شده سیاه سرفه و سموم باکتریهای دیفتری و کزاز ساخته شده است. دیفتری، کزاز و سیاه سرفه از بیماری های خطرناکی هستند که موجب مرگ یا عوارض شدید می گردند. عارضه این واکسن تب و بیقراری می باشد تا چند روز ادامه دارد که در مواقعی پاشویه و مصرف استامینوفن لازم می باشد. اگر پس از تزریق، تب ۴۰ درجه یا تشنج دیده شود در نوبت های بعدی، واکسن دو گانه اطفال تزریق می گردد.

قطره فلج اطفال (خوراکی): فلج اطفال یک بیماری حاد ویروسی می باشد که منجر به فلج دائم گروهی از عضلات بدن می گردد. واکسیناسیون بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری ناتوان کننده و سخت است. واکسن به شکل قطره خوراکی  است که با استفاده از ویروس ضعیف شده ساخته شده است.

واکسن دو گانه اطفال: این واکسن مانند واکسن دوگانه بزرگسالان می باشد و  فرق آن در مقدار بیشتر واکسن دیفتری می باشد.

واکسن MMR (سرخک، سرخجه،اوریون): علائم بیماری سرخک شامل :  تب بالا و چند روزه، آب ریزش بینی، التهاب ملتحمه چشم و جوشهائی که بعد از شروع تب ظاهر می گردند. التهاب پرده مغز، التهاب گوش میانی و برونشیت  نیز در ادامه علائم سرخک ظاهر می گردند. در برخی از کشورها میزان مرگ ومیر به ۱۰%  ازمبتلایان می رسد. علائم سرخجه شامل: تب و سرفه، البته این بیماری خفیف تر از سرخک است  و بیماری خطرناکی محسوب نمی شود. خطر این بیماری بیشتر مربوط به خانم های باردار است که در صورت ابتلا، احتمال دارد کودکی با نقص به دنیا آورند.بنابراین مجبور به سقط جنین می شوند

/ 2 نظر / 4 بازدید
لینک من

بهترین مطالب سرگرمی تفریحی در ایمیل شما !! عکس ، آهنگ ، بازی ، خنده ، نرم افزار ، موبایل ، آموزشی و ... کاور گروه : http://linkeman.ir/web2web/group.png عضویت : http://linkeman.ir/?page=linkeman-group