اختلالات یادگیری

 

در تعریف از اختلال یادگیری بر خلاف تصوری که در میان مردم رایج است وآن را به دانش آموزان عقب مانده ذهنی نسبت می دهند می توان چنین گفت : کودکانی در این گروه قرار می گیرند که تفاوت فاحشی بین هوش بالقوه آنان و عملکرد شان در زمینه یادگیری وجود دارد .  که البته این تفاوت ناشی از عقب ماندگی ذهنی ،  فقر فرهنگی و آموزشی ، تاخیر رشدی  و نابهنجاری های رفتاری و ... نمی باشد . در واقع اختلال یادگیری یکی از اختلالاتی است که برای اولین بار ممکن است در کودکی یا نوجوانی تشخیص داده شود و یا حد اقل شروع آن در کودکی است . مشکل اصلی این کودکان ضعف شدید تحصیلی در زمینه های خواندن ، نوشتن ، ریاضیات یا بیان نوشتاری است . این کودکان از نظر توانایی های خواندن ( شناخت حروف ، ترکیب حروف ، روان خوانی و درک مطلب ) و یا توانایی های نوشتن ( دست خط ، کپی کردن ، دیکته نویسی ) مشکل جدی دارند . همچنین ممکن است در زمینه مهارت های ریاضی ( شناخت شکل نوشتاری اعداد ، ارزش اعداد ، درک یا انجام عملیات ریاضی و ... ) و یا در بیان مطالب و مقصود خود از طریق نوشتار ( جمله نویسی ، انشاء و یا پاسخ دهی کتبی سایر دروس ) دچار مشکل شوند . نکته قابل توجه آنکه در یک فرد مبتلا گاه یک و یا حتی ترکیبی از چند اختلال از این طبقه وجود داشته دارد . در حال حاضر این گروه  به عنوان یک طبقه مستقل مطرح شده و به زیر گروه هایی به شرح زیر تقسیم می شوند :

1-اختلال خواندن

 2- اختلال ریاضی

 3- بیان نوشتاری

 4- نوع نا مشخص .

ملاک های تشخیص : برای تشخیص اختلال یادگیری ابتدا به کادر زیر که  بر اساس چهارمین راهنمای  تشخیصی و آماری اختلالا های روانی در سال  2000  ارایه شده نگاه کنید و در ادامه شرح مختصری از علایم به زبان ساده تر  آورده شده است .

 

ملاک های تشخیص اختلال یادگیری

الف : مهارت های مربوط به خواندن ، ریاضی و  بیان نوشتاری فرد که به کمک آزمون های استاندارد شده فردی تعیین شده است با در نظر گرفتن سن تقویمی ، هوش اندازه گیری شده و تحصیلات متناسب با سن فرد به میزان قابل ملاحظه ای پایین تر از حد انتظار است .

 

ب: اختلال در ملاک الف در تحصیل یا فعالیت های روزمره زندگی که مستلزم مهارت های خواندن ، نوشتن و ریاضیات است بطور چشمگیری تاثیر می گذارد .

 ج : اگر یک نقیصه حسی وجود داشته باشد ، مشکلات در مهارت های یادگیری معمولا بر مشکلات همراه نقیصه اضافه می شود .

/ 0 نظر / 3 بازدید